تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

769 315 admin

موقعیت جغرافیایی آلمان

تحصیل در آلمان ، کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند مرز دارد. مساحت آن ۳۵۷۱۲۱٫۴۱ کیلومتر مربع است و با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است

آلمان پرجمعیت ترین و بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا است.

زبان رسمی اين کشور آلمانی است و اکثر مردم به زبان انگليسی آشنايي دارند. واحد پول آن يورو مي باشد.
حكومت : جمهوری فدرال

جمعیت : 82،424،609 میلیون نفر

رشدسالانه جمعیت : 02/0درصد

دین : مسیحی

آب و هوا آلمان

به طور کلی آب و هوای آلمان را میتوان با تابستان های نسبتا گرم و زمستان سرد توصیف کرد.اما دوره های طولانی برف و یخبندان کمتر اتفاق می افتد.امکان بارندگی در تمام طول سال وجود دارد.دمای هوا در سردترین روزها تا منفی 10 درجه و ذر گرمتذین روزها تا 36 درجه بالای صفر میرسد.

تحصیل در آلمان

آلمان یکی از محبوب‌ترین کشورها برای افرادی است که قصد تحصیل در یک کشور خارجی را دارند. علت این امر بیش از هر چیز مخارج پایین برای دانشجویان در این کشور است. به عنوان مثال دانشجویان خارجی در ایالات متحده آمریکا باید به طور متوسط سالانه ۲۵ هزار یورو شهریه بپردازند. هزینه تحصیل  در بریتانیا به مراتب بیشتر است و در برخی موارد حتی به 50 هزار یورو در سال هم میرسد.

شروع ترم زمستانی از ماه سپتامبر / اکتبر و ترم تابستانی از ماه مارس/ آوريل می باشد. آخرين مهلت جهت ارايه مدارک برای ترم تابستانی تا 15 ژانويه و ترم زمستانی تا 15 جولای می باشد. يعنی مراکز مربوطه می بايست مدارک متقاضی را تا زمانهای نامبرده دريافت کرده باشند.
در آلمان هم دانشگاه های دولتی وجود دارد و هم دانشگاه های خصوصي. تعداد زيادي از دانشگاه های دولتي، معتبر و رايگان می باشد. دانشگاه های خصوصی رايگان نمی باشند و بايد در مورد آنها به وزارت علوم مراجعه کرد. در آلمان حدود 83 دانشگاه انگلیسی زبان وجود دارد که بعضی از این دانشگاه ها بعد از 6-4 ترم به دانشگاه های کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا و نیوزلند ترانسفر می کنند. اکثر این دانشگاه ها رایگان هستند و تحصیل در آنها هزینه ندارد. در 90% این دانشگاه ها شرط ورود، داشتن مدرک تافل 550 می باشد ولی دانشگاههایی هم وجود دارند که متقاضیان می توانید دوره زبان را آنجا بگذرانید و نیاز به مدرک ندارند. با آنکه این دانشگاه ها انگلیسی زبان هستند ولی باید متقاضیان با زبان آلمانی جهت مصاحبه سفارت آشنا باشند و به دانشگاه نیز مدرک دانش زیان آلمانی ارائه دهند. در هر دانشگاه در آلمان اداره کمک به امور دانشجویان خارجی وجود دارد که کلیه مراتب انجام کار مانند: خوابگاه، بیمه درمانی و … توسط این اداره انجام می شود. حتی قبل از ورود به آلمان می توان با کمک این اداره در مورد رزرو خوابگاه اقدام نمود
از ترم تابستاني 2004 كليه دانشگاه هاي استان Nordhein-Westfalen  براي دانشجويان خارجي شهريه در نظر گرفته اند كه اين شهريه ترمي 650 يورو مي باشد.
دانشجو فقط موظف است تا هزينه های زندگی خود اعم از اجاره منزل، پوشاک، مواد غذايی و بيمه درمانی را پرداخت کند. اتاق ها و آپارتمان‌هايی وجود دارد که با قيمت مناسب فقط به دانشجويان اجاره داده می شود.
برای تحصيل در آلمان ابتدا بايد برای اخذ پذيرش تحصيلی اقدام شود و بعد از موفقيت در اين امر برای ويزای تحصيلی اقدامات لازمه انجام شود.

مدت زمان تحصیل در آلمان

تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان حدودا 4 سال است و رشته ها در این مقطع به زبان آلمانی می باشد. رشته ها در مقطع ارشد در آلمان هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی می باشند؛ مدت این دوره 2 سال است. و در آخر اینکه امکان تحصیل در مقطع دکترا در آلمان نیز هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی وجود دارد؛ همچنین با توجه به اینکه این دوره در اکثر کشورها نوعی کار به حساب می آید، مبلغی به عنوان کمک هزینه ی تحصیلی به فرد تعلق می گیرد. دوره ی دکترا در کشور آلمان بین 3 تا 5 سال با توجه به نوع رشته ی تحصیلی متغیر است.

مزایای تحصیل در آلمان

 • دانشجو بعد از یکسال می تواند رشته خود را تغییر دهد و تعداد دفعات تغییر رشته تحصیلی نامحدود است که این امکان آزادی بیشتری برای پیداکردن رشته مورد علاقه به دانشجو می دهد .
 • ویزای دانشجویی در آلمان برای تمام مدت تحصیل است و امکان سفر را به تمامی کشور های عضو شینگن و سوییس فراهم می کند .
 • بعد از حداقل دوسال کار و پرداخت مالیات ، امکان درخواست برای دریافت کارت آبی (اقامت دائم) در آلمان وجود خواهد داشت .
 • امکان تحصیل برای فارغ التحصیلان تمام رشته ها در آلمان ، یکی از قطب های صنعتی دنیا وجود دارد .
 • در کشور آلمان در برخی دانشگاه ها و رشته ها مثل (فیزیک، شیمی، mba و …) امکان تحصیل به زبان انگلیسی بدون ارائه مدرک زبان فراهم شده است و در دیگر دانشگاه ها برای اکثر رشته ها ارائه مدرک زبان جزء شرایط پذیرش در دانشگاه های این کشور می باشد.
 • یکی از مهمترین مزیت های تحصیل در این کشور امکان تمدید ویزای دانشجویی تا یکسال و نیم پس از تحصیل می باشد که در این مدت زمان به دانشجو فرصت داده می شود در صورت تمایل و برای اخذ اقامت برای خود کار پیدا کند. با توجه به این آلمان جزء اتحادیه اروپا و شنگن می باشد دانشجویان عزیز امکان سفر به کشورهای عضو شنگن و سوئیس را با ویزای تحصیلی خود دارند. ضمنا ویزای دانشجویی آلمان دارای محدودیت ورود و خروج نمی باشد و دانشجو به راحتی می تواند چندین بار به خارج از آلمان سفر داشته باشد.
 • در آلمان در برخی از استان ها امکان گرفتن ویزای همراه برای همسر و فرزندان وجود دارد.
 • سیستم حمل و نقل شهری در آلمان به صورت مرتب و فراگیر برنامه ریزی شده که دانشجو می تواند با خرید بلیط دانشجویی (ارزانتر از بلیط معمولی) که به صورت نیم سالی قابل خریداری می باشد در کل شهر و منطقه تحت پوشش با وسیله نقلیه عمومی تردد داشته باشد .
 • هزینه تحصیل در آلمان به مراتب از کشورهایی مانند آمریکا، استرالیا، کانادا و اغلب کشورهای اروپایی بسیار کمتایران و آلمان فاصله ی زیادی با هم ندارند (چهار پنج ساعت طول پرواز)
  • ویزای دانشجویی در آلمان برای تمام طول تحصیل است .علاوه بر این، دانشجویانی که در آلمان تحصیل می کنند امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شنگن و سوئیس را با ویزای دانشجویی خود دارند. از دیگر مزایای ویزای دانشجویی آلمان این است که این ویزا محدودیت ورود نداشته و دانشجو به راحتی می تواند چندین بار به خارج از آلمان سفر کند.
 • از جمله مزایای تحصیل در کشور آلمان تحصیل رایگان در این کشور است. کشور آلمان از جمله کشورهای اروپایی ست که بیشترین تقاضا را در بین دانشجویان بین المللی دارد.
 • از مزایای دیگر تحصیل در کشور آلمان قرارگرفتن این کشور در قلب اروپاست. کشور آلمان قدرت صنعتی اروپا محسوب می شود. آلمان کشوری ست که از نظر صنعتی و اقتصادی در اتحادیه اروپا دارای جایگاه خاصی می باشد.
 • وجود دانشگاه های برتر دنیا از مزایای تحصیل در آلمان است.
 • کشور آلمان یکی از مقصد های پرطرفدار برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی در اروپا می باشد . در واقع کشور آلمان یکی از کشورهایی ست که از دانشجویان بین المللی حمایت می کند و کشور بسیار مناسب برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی می باشد.
 • از طرفی دیگر زبان انگلیسی برای کورس دانشگاهی در دانشگاه های آلمان رایج تر شده است و درس ها به زبان انگلیسی ارائه می شود. صد ها دانشگاه ها در سرتاسر این کشور وجود دارد که بیش از ده ها از آنها در رنک ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند . هر کجا از کشور آلمان بخواهید درس بخوانید یا هر رشته ای را که علاقه مند باشید میتوانید دانشگاه مورد نظر خود را پیدا کنید.
 • ادامه تحصیل در آلمان بصورت رایگان یک شانس بزرگ نه تنها برای دانشجویان اروپایی بلکه برای تمامی دانشجویان در کل دنیا می باشد. دانشجویان از سیستم آموزش عالی با کیفیت ، آموزش زبان جدید و یافتن تجربه های جدید در این کشور جذاب بهره مند خواهند شد.
 • هزینه تحصیل در آلمان به مراتب از کشورهایی مانند آمریکا، استرالیا، کانادا و حتی مالزی و اغلب کشورهای اروپایی بسیار کمتر می‌باشد. به‌طوری که در اکثر دانشگاه‌های آلمان هزینه‌ی تحصیل بین ۰ تا ۷۰۰ یورو متغیر و با پرداخت هزینه‌ی ناچیزی دانشجو از خدمات دانشجویی مانند کارت دانشجویی و کارت تخفیف حمل نقل شهری و تخفیفات برای خرید برخی کالاها و دیگر خدمات برخوردار می‌شود.
 • مزیت دیگر تحصیل در آلمان این است که دانشجو بعد از یک سال می‌تواند رشته تحصیلی خود را تغییر دهد و تعداد دفعات تغییر رشته تحصیلی نامحدود است که این امکان آزادی بیشتری برای پیدا کردن رشته موردعلاقه به دانشجو می‌دهد. یعنی در صورت ورود به کشور آلمان با ویزای تحصیلی، درصورت پذیرش در رشته ای دیگر و دانشگاهی دیگر، امکان تغییر در کشور آلمان وجود داشته و به راحتی می توان به آن رشته جدید سوئیچ نمود و جهت تغییر ویزا نیازی به مراجعت مجدد به ایران و درخواست جدید نمی باشد.
 • از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در آلمان نوع ویزای دانشجویی است که به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد، می باشد. ويزای دانشجويی در آلمان برای تمام طول تحصيل است. علاوه بر اين، دانشجویانی که در آلمان تحصیل می‌کنند امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شنگن و سوئیس را با ویزای دانشجویی خود دارند. از دیگر مزایای ویزای دانشجویی آلمان این است که این ويزا محدوديت ورود نداشته و دانشجو به راحتی می‌تواند چندین بار به خارج از آلمان سفر کند.
 • فارغ‌التحصیلان خارجی از دانشگاه‌های آلمان بعد از پايان تحصيل اجازه اقامت به مدت یک سال و نیم برای پیدا کردن کار در آلمان را دارند. درصورت پیدا کردن کار در آلمان و بعد از حداقل دو سال کار و پرداخت مالیات، امکان درخواست برای دریافت کارت آبی (اقامت دائم) در آلمان وجود خواهد داشت.
 • از طرفی دیگر زبان انگلیسی برای کورس دانشگاهی در دانشگاه های آلمان رایج تر شده است و درس ها به زبان انگلیسی ارائه می شود. صد ها دانشگاه ها در سرتاسر این کشور وجود دارد که بیش از ده ها از آنها در رنک ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند . هر کجا از کشور آلمان بخواهید درس بخوانید یا هر رشته ای را که علاقه مند باشید میتوانید دانشگاه مورد نظر خود را پیدا کنید.
 • ادامه تحصیل در آلمان بصورت رایگان یک شانس بزرگ نه تنها برای دانشجویان اروپایی بلکه برای تمامی دانشجویان در کل دنیا می باشد. دانشجویان از سیستم آموزش عالی با کیفیت ، آموزش زبان جدید و یافتن تجربه های جدید در این کشور جذاب بهره مند خواهند شد.
 • آلمان در طول چندین دهه در بسیاری از بزرگترین دستاوردهای جهان در زمینه هنر و علم،عامل اصلی بوده است و از این رو نقش آلمان در هر رشته تحصیلی، سنت تاریخی و برجسته در مجامع بین المللی دارد. علاوه بر این، لغو هزینه های تحصیل در سراسر کشور آلمان برای دانشجویان محلی و بین المللی کمک کرده است تا این کشور را به عنوان یکی از مقاصد ایده آل برای دانشجویان در حال تحصیل انتخاب کنند.
 • وجود دانشگاه های برتر دنیا از مزایای تحصیل در آلمان است. مزیت دیگر تحصیل در آلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی رشته هاست. بعد از اتمام تحصیل، شما به مدت یک سال و نیم فرصت دارید که کار پیدا کنید. بعد از دو سال کار می توانید بلوکارت ( کارت اقامت دائم ) دریافت نمایید.
 • از طرفی دیگر زبان انگلیسی برای کورس دانشگاهی در دانشگاه های آلمان رایج تر شده است و درس ها به زبان انگلیسی ارائه می شود. صد ها دانشگاه ها در سرتاسر این کشور وجود دارد که بیش از ده ها از آنها در رنک ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند . هر کجا از کشور آلمان بخواهید درس بخوانید یا هر رشته ای را که علاقه مند باشید میتوانید دانشگاه مورد نظر خود را پیدا کنید.
 • ادامه تحصیل در آلمان بصورت رایگان یک شانس بزرگ نه تنها برای دانشجویان اروپایی بلکه برای تمامی دانشجویان در کل دنیا می باشد. دانشجویان از سیستم آموزش عالی با کیفیت ، آموزش زبان جدید و یافتن تجربه های جدید در این کشور جذاب بهره مند خواهند شد.
 • آلمان یکی از محبوب‌ترین کشورها برای افرادی است که قصد تحصیل در یک کشور خارجی را دارند. علت این امر بیش از هر چیز مخارج پایین برای دانشجویان در این کشور است. به عنوان مثال:دانشجویان خارجی در ایالات متحده آمریکا باید به طور متوسط سالانه ۲۵ هزار یورو شهریه بپردازند. هزینه تحصیل در بریتانیا به مراتب بیشتر است و در برخی موارد حتی به 50 هزار یورو در سال هم میرسد.
 • از دیگر مزایای تحصیل در آلمان ، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی رشته های کارشناسی و در اغلب رشته های (مانند فیزیک ، شیمی ، رشته های مهندسی و … ) کارشناسی ارشد است

مراکز تحصیلی در آلمان                

در آلمان حدود 300 دانشگاه و به همين تعداد دانشکده های فنی ، مدارس عالی تخصصی و آکادمی های هنر وجود دارد.

دانشگاه ها به چند دسته تقسيم می شوند:

 1. موسسه آموزش عالی فنی با تاکيد بيشتر بر فعاليت علمی (fachhochschule)
 2. دانشگاه با تاکيد بيشتر بر علوم نظری (Universitaes)
 3. دانشکده يا آکادمی موزيک و هنر (Musik und Kunsthochschule)
 4. دانشکده تربيت بدني (Sporthochschule)

شرایط ورود به دانشگاه های آلمان

متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم هستند؛ یعنی 12 سال تحصیل کامل داشته باشد، نمی توانند مستقیماٌ برای دانشگاه های آلمان اقدام نمایند بلکه باید قبولی در کنکور سراسری را داشته باشند تا بتوانند برای کالج اقدام کنند. کالج در آلمان دو ترم است و این کالج ها فقط به زبان آلمانی هستند.
برای بعضی از دانشگاه های آلمان، اگر در ایران شخصی دانشجوی سال سوم دانشگاه آزاد باشد می‌تواند مستقیماٌ  اقدام نماید و لازم به گذراندن کالج نیست.
اگر شخصی در ایران مدرک کارشناسی از دانشگاه آزاد باشد نمی تواند برای کارشناسی ارشد اقدام کند بلکه باید مجدداٌ کارشناسی رشته خود یا یکی از رشته های زیر شاخه رشته خود را در آلمان بخواند. کسانی که از دانشگاه آزاد مدرک کارشناسی اخذ کرده اند،بدون گذارندن کالج در سال اول دانشگاه پذیرفته می شوند ولی اگر معدل مدرک کارشناسی شان بالای 17 باشد می توانند برای کارشناسی ارشد اقدام کنند.
اشخاصی که دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه های دولتی هستند، می‌توانند برای کارشناسی ارشد اقدام کنند اما  باز هم بستگی به تصمیم دانشگاه در آلمان دارد؛ زیرا سطح تحصیل آلمان نسبت به ایران یک سال جلوتر است. ممکن است بعضی از واحد های متقاضیان پذیرفته شود و یک سال پایین تر شروع به تحصیل نمایند و سپس می‌توانند به صورت پیوسته تا دکترا ادامه دهند.
اشخاصی که در ایران کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را دارند همانند لیسانسیه ها باید مجدداٌ از دوره کارشناسی و اگر معدلشان بالا باشد می‌توانند برای کارشناسی ارشد اقدام نمایند. دوره کارشناسی ارشد در آلمان 2 سال است.
البته بطور کلی باید مدارک تحصیلی به آلمان فرستاده شود و دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در آلمان می‌تواند شروع به ادامه تحصیل نماید.
برای اقدام برای مقطع دکترا در آلمان بسیار مشکل است زیرا متقاضی باید شخصا در آلمان استاد راهنما پیدا کند و در بسیاری از موارد این امرامکان پذیر نیست؛ زیرا تحصیل در آلمان رایگان بوده و  دانشگاه ها تمایل زیادی به جذب دانشجویان خارجی به این منظور نشان نمی دهند.
در آلمان حتما بايد برای ورود به دانشگاه ها متقاضيان به زبان آلمانی آشنا باشند. برای ورود به دانشگاه ها متقاضيان حتما بايد دانش حداقل 800 ساعت زبان آلمانی داشته باشند تا بتوانند در امتحان ورودی زبان DSH شرکت نمايند.
برای ورود به دانشگاههای انگليسی زبان متقاضی به غير از دانش ابتدايي زبان آلمانی بايد IELTS 6.5 یا TOFEL 550 داشته باشند.

پذیرش در دانشگاه آلمان

در گرفتن پذیرش تحصیلی از آلمان باید به این نکته توجه داشته باشید که رشته مورد نظر باید همان رشته ای باشد که در ایران آنرا گذرانده اید و یا رشته ای شبیه به آن باشد، در غیر اینصورت باید از مقطع لیسانس و با شرایط مربوط به آن پذیرش دریافت کنید. از سال ۲۰۰۴ در سیستم آموزشی آلمان گرفتن پذیرش از بسیاری از دانشگاه ها از طریق سازمان Uni Assist انجام می پذیرد. بنابراین این ارگان مدارک را دریافت کرده و پس از بررسی درصورت واجد شرایط بودن مدارک را به دانشگاه مربوطه می فرستد. در گرفتن پذیرش نمره های دیپلم و یا دانشگاه و همچنین نمره زبان آلمانی و انگلیسی بسیار مهم است. هزینه اولیه درخواست از اونی اسیت ۷۵ یورو می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان

به طور کلی مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به شرح ذیل می باشد:

 • ترجمه رسمی مدرک کارشناسی و ریز نمرات این مقطع
 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و ریز نمرات آن
 • ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
 • پاسپورت متقاضی که باید دارای اعتبار بیش از 6 ماه باشد
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 • توصیه نامه اساتید مقاطع تحصیلی قبلی
 • پروپوزال و انگیزه نامه تحصیل رایگان در آلمان در مقطع دکتری

 

 آموزش در دانشگاه های آلمان

دولت هزینه زندگی در آلمان و هزینه آموزش عالی در این کشور را تأمین می کند و به معنای واقعی به نفع دانشجویان بین المللی است. سیستم آموزش عالی در آلمان شامل 400 موسسه می باشد که به موسسات عمومی “بدون تحصیل” تقسیم می شود که 2.4 میلیون دانش آموز در سراسر آلمان دارد و همچنین تعدادی از نهادهای خصوصی که کمتر از 5 درصد از کل دانش آموزان است را ثبت نام می کنند

آلمان در دهه های گذشته به طور سیاسی در تلاش بوده تا هزینه های تحصیل در سراسر کشور را لغو کند؛ با توجه به شکل غیرمتمرکز دولتش، تمام 16 فدراسیون خود را برای به دست آوردن اجماع به چالش کشید. در نهایت، در اکتبر 2014، یک توافق نامه به دست آمد و آلمان در حال حاضر دسترسی آزاد به تحصیلات عالی را به تمام دانش آموزان بین المللی بدون توجه به ملیت آن ها ارائه می دهد.

آموزش عالی در آلمان

بسیاری از دانشگاه های دولتی در آلمان بسیار قدیمی هستند که از قرون وسطی در آلمان بوده اند،که این یک سنت مهم آموزشی معروف در رشته های مختلف دانشگاهی است. دانشگاه هایی در آلمان شناخته شده اند که در برنامه های آموزشی پیشرفت کرده اند. امکانات بهینه ای که تکنولوژی معاصر را نیز فراهم می کند و کارکنان حرفه ای متنوعی در این برنامه های درسی کمک می کنند که نسل های آینده را از میان کارشناسان انتخاب کنند. نوآوری، همکاری بین المللی و مطالعات تمرینی گرا در آلمان، انقلابی هستند.

دانشگاه‌های آلمان از نظر رتبه، کیفیت و استاندارد‌های آموزشی در جهان شناخته شده‌اند. رتبه بالای آلمان در همهیزمینها موجب شده تا فارغ التحصیلان آلمان بتوانند به راحتی‌ در شرکت‌های تجاری و صنعتی استخدام شوند. دانشگاه‌های آلمان با ارائه همه رشته‌های تحصیلی‌ به زبانهای آلمانی‌ و انگلیسی‌ باعث جلب توجه همه مشتاقان به تحصیل شده است.

بطور کلی در آلمان سه نوع مرکز آموزش عالی وجود دارد:

 • دانشگاه
 • دانشگاه های آموزش عالی حرفه ای Fachhochschule
 • دانشگاه های هنر، فیلم و موسیقی

 

 

دانشگاه

در دانشگاه ها بطور سنتی رشته هایی همچون حقوق، پزشکی، علوم طبیعی، انسانی و … تدریس می شود و در پایان دوره یکی از مدارک لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا اعطا می شود.

دانشگاه های آموزش عالی حرفه ای Fachhochschule

در صورتیکه تحصیلات عملی مهمتر از تحصیلات نظری برای دانشجو باشد، دانشجو می تواند در دانشگاه های حرفه ای تحصیل کند. مزایای این دانشگاهها نسبت به دانشگاههای دیگر در این است که دوره ها کوتاهتر است و محتوای درسی از قبل مشخص شده است. همچنین بیشتر جنبه کاربردی تحصیلات در این نوع دانشگاه ها مورد توجه قرار گرفته.

دانشگاه های هنر، فیلم و موسیقی در آلمان

درصورتیکه علاقمند به رشته های هنری باشید می توانید در این دانشگاه ها تحصیل کنید. بیش از ۵۶ دانشگاه هنر رشته های هنری از جمله فیلم، موسیقی، طراحی صنعتی، مد و سایر رشته های هنری را به دانشجویان ارائه می کند. برای پذیرش از این نوع دانشگاه ها معمولا دانشجو باید نمونه کارهای خود را برای دانشگاه بفرستد و پس از قبولی اولیه وی باید در یک مصاحبه حضوری شرکت نماید.

تا چندی پیش کلیه دانشگاه‌ها در آلمان رایگان بوده اند ولی‌ طی چند سال اخیر هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان برای هر ترم به صورت میانگین مبلغ ۵۰۰ یورو می‌باشد. ولی‌ هنوز در برخی‌ استانها دانشگاه‌ها رایگان می‌باشد که این مزیت دانشگاه‌های آلمان آن را از کلیه کشور‌های دیگر مجزا کرده است.

تحصیل رایگان در آلمان

اگر شما در دانشگاه های دولتی کشور آلمان تحصیل کنید  هزینه های بسیار کمی آن هم به علت اداره دانشگاه و ارائه خدمات دانشجویی پرداخت میکنید و در واقع میتوان گفت تحصیل شما رایگان است. دولت آلمان با توجه به ظرفیت های فراوان تحصیلی و شغلی در این کشور نه تنها برای دانشجویان بومی خود بلکه برای اشخاصی که از کشور های دیگر جهان متقاضی تحصیل در آلمان هستند امکان تحصیل رایگان در آلمان را فراهم کرده است.  بیشتر دانشگاه ها مخصوصا در رشته هایی که به زبان آلمانی ارائه می شوند تقریبا رایگان و در رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند دارای هزینه های جزئی  هستند. شایان ذکر است،تحصیل در اتریش ، نروژ و فرانسه نیز به صورت رایگان می  باشد.

البته کشور آلمان دارای 16 ایالت است و این ایالت ها این  اجازه را دارند که در مواردی به صورت مستقل تصمیم گیری نمایند. در نهایت حتی اگر دانشگاه شهریه ای از شما دریافت نماید این شهریه از 100 یورو تا 300 یورو در ترم تجاوز نمی نماید و در مقابل دانشجو می تواند بلیط هایی از دانشگاه دریافت نماید که این امکان را برای او فراهم میکند که از سیستم حمل و نقل عمومی به صورت رایگان استفاده نماید.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در آلمان

 برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان، فرد می بایست دانشجوی مقطع کارشناسی در دانشگاه های سراسری داخل کشور بوده و یا قبولی آزمون سراسری را داشته باشد. به عبارت دیگر صرفاً با داشتن دیپلم و یا پیش دانشگاهی در اکثر موارد نمی توان مستقیم برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان اقدام نمود. پس از اخذ پذیرش و ورود به آلمان، دانشجو می بایست یک دوره یکساله کالج (پیش دانشگاهی) را در دانشگاه های آلمان بگذراند و سپس تحصیل در رشته اصلی خود را آغاز نماید. دانشجویان دانشگاه های آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی و که در سال سوم دوره کارشناسی مشغول به تحصیل هستند و یا از این دانشگاه ها فارغ التحصیل شده اند، می توانند با اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان، بدون گذراندن دوره کالج مستقیماً تحصیل خود را در مقطع کارشناسی آغاز نمایند.

تحصیل در این مقطع دوره ای 4 ساله را شامل می شود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان متقاضی باید دارای مدرک حداقل دیپلم و پیش دانشگاهی باشد. علاوه بر آن فرد باید قبولی آزمون سراسری (روزانه یا شبانه) را در مقطع کارشناسی و در رشته ای مرتبط با رشته مورد نظر خود کسب نماید. چنین فردی باید ابتدا یک دوره یک ساله کالج را در کشور آلمان بگذراند تا بدین ترتیب اجازه ورود به دانشگاه های آلمان را کسب نماید.

دوره کالج برای آن است که شما دیپلمی معادل یک شخص آلمانی دریافت نمایید. تقریبا می توان گفت هیچ دانشگاهی در آلمان وجود ندارد که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه نماید. پس فرد برای آنکه واجد شرایط ادامه تحصیل در کالج شود باید مدرکی ارائه دهد که توانایی او را در زبان آلمانی به اثبات برساند.

در حال حاضر کالج ها از افراد متقاضی تحصیل مدرک B1 آلمانی را تقاضا می کنند. پس اگر قصد دارید در مقطع کارشناسی در کشور آلمان ادامه تحصیل دهید باید ابتدا برای بدست آوردن مدرک B1 در زبان آلمانی برنامه ریزی های لازم را انجام دهید. بعد از گذراندن کالج فرد باید در آزمون Feststellungsprüfung شرکت نماید و بر اساس  نمرات دیپلم , پیش دانشگاهی, دوره کالج و انتخاب رشته خود فرد, میتواند وارد دانشگاه شود. امکان کار در دوره کالج فقط در تعطیلات میان ترم برای افراد وجود دارد. پس فرد باید توانایی تامین خود بدون نیاز به کار دانشجویی را داشته باشد تا در کشور آلمان دچار مشکل نگردد. ولی اجازه کار در مقطع کارشناسی برای دانشجویان وجود دارد.

 

 

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد

برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد، داشتن کارشناسی از دانشگاه های سراسری الزامی است و چنانچه دانشجو دارای مدرک لیسانس از دانشگاه های غیر سراسری (آزاد، غیر انتفاعی، پیام نور، علمی کاربردی، و) می باشد، برای ورود مستقیم به دوره کارشناسی ارشد می بایست دارای سوابق تحصیلی عالی باشد. با این حال تصمیم نهایی در خصوص پذیرفتن و یا رد کردن فارغ التحصیلان دانشگاه های مختلف مستقیماً توسط دانشگاه ها اتخاذ می گردد.

طول دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان اصولا دو سال است. برای آنکه متقاضی بتواند وارد این دوره شود باید مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های سراسری, آزاد و دریافت کرده باشد. گرچه مدارک تحصیلی شما توسط دانشگاه به صورتی دقیق بررسی می شود ولی باید گفت به طور کلی برای آنکه بتوانید در دانشگاه های طراز اول کشور آلمان تحصیل کنید باید رزومه تحصیلی قوی و شاخصی ارائه نمایید.

در دوره کارشناسی ارشد اکثریت رشته ها هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی ارائه میگردند. هر زبانی را که برای تحصیل خود انتخاب نمایید باید مدرکی که نشان دهنده تسلط بر آن زبان باشد را نیز ارائه نمایید. در حال حاضر اکثر دانشگاه های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی مدرک  آیلس 6.55  به بالا و یا تافل 900 را مطالبه میکنند. اگر خواهان تحصیل به زبان آلمانی هستید بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی مدرک B1 یا B2 از شما خواسته می شود.

تحصیل رایگان در آلمان در مقطع دکتری

طول دوره مقطع دوره دکتری در کشور آلمان در اکثریت رشته ها 3 تا 5 سال است. تحصیل در این مقطع در کشور آلمان در اکثر رشته ها به زبان آلمانی است. البته در مواردی این امکان وجود دارد که دانشجو تز دکتری خود را به زبان انگلیسی ارائه نماید که در این مورد نظر استاد راهنما تعیین کننده می باشد. همچنین امکان گذراندن این مقطع در برخی رشته ها به زبان انگلیسی نیز ممکن است. پذیرش در مقطع دکتری در کشور آلمان پروسه اس زمان بر و پرریسک می باشد.

متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در المان باید با اساتید  دانشگاه های مختلف که در حیطه اقدامات پژوهشی او دارای تخصص می باشند ارتباط برقرار نماید. این ارتباط باید به صورت مستمر وجود داشته باشد تا استاد با بررسی رزومه شخص و توانایی های او بپذیرد که به عنوان (SUPERVISOR) شخص خود را معرفی نماید. در این صورت فرد پذیرش خود را اخذ کرده است. اینکه در این مقطع به دانشجو حقوقی تعلق بگیرد یا خیر به نظر استاد مربوطه بستگی دارد و نمی توان درباره آن نظری قطعی ارائه نمود. اما در صورت نظر مساعد استاد میزان این بورس ها چیزی در حدود 1000 تا 3000 یورو در ماه می باشد. تحصیل در این مقطع نیز مانند دیگر مقاطع تحصیلی در کشور آلمان با هزینه بسیار کم امکان پذیر است که البته رشته های انگلیسی زبان سهم بیشتری را در دریافت شهریه به خود اختصاص داده اند. مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع دکتری در کشور آلمان در رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی آیلس 7 به بالا و در رشته های ارائه شده به زبان آلمانی مدرک B2 می باشد.

دانشگاه های خصوصی المان

علاوه بر تحصیل رایگان در آلمان این کشور همانند  همه کشورهای جهان امکان تحصیل در کالج ها و دانشگاه های خصوصی را نیز فراهم کرده است که تحصیل در آنها مستلزم پرداخت هزینه است. اگر شما خواهان تحصیل در این مراکز هستید باید سالانه حدودا 15,000 تا 20,000 یورو هزینه کنید.

۱-افرادی که تمایل دارند در دانشگاه هایی  تحصیل کنند که هزینه  تحصیلی و زندگی پایینی را دارد میتوانند دانشگاه های دولتی المان را انتخاب کنند که با توجه به هزینه های پایین میتواند گزینه بسیار مناسبی برای متقاضیان باشد و لازم به ذکر است که کشور المان از نظر هزینه های زندگی جز  کشور هایی است که هزینه زندگی بسیار پایینی را دارد و به طور میانگین هزینه تحصیل در کشور المان برای هر ترم ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو میباشد که این هم بیشتر هزینه های ثبت نام میباشد و همچنین لازم به ذکر است که هزینه های زندگی در کشور المان هم به طور میانگین بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو میباشد که با توجه به  اجازه کار دانشجویی که دانشجویان  متناسب با مقطع تحصیلی میتواند قسمت هایی از این هزینه های تحصیلی را تحت پوشش قرار بدهد که معمولا دانشجویان در مقطع تحصیلی لیسانس معمولا بین ۱۰ تا ۲۰ و در مقطع فوق لیسانس بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت در هفته و در مقطع فوق لیسانس بیت ۲۰ تا ۳۰ ساعت در هفته و در مقطع دکترا بین ۳۰ تا ۴۰ ساعت اجازه کار کردن را خواهند داشت که به طور میانگین بابت هر ساعت بین ۸ تا ۱۰ یورو حقوق در یافت میکنند و همچنین این نکته را باید خاطر نشان کنیم که هزینه هایی که خدمت شما اعلام شد هزینه های یک نفر میباشد و معمولا اگر شخص به صورت خانوادگی برای مهاجرت تحصیلی به المان اقدام کند به طور میانگین هزینه زندگی ماهیانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ یورویی خواهند داشت. و از دانشگاه های دولتی المان میتوان به دانشگاه های مونیخ کلن و برمن اشاره کرد.

۲– دانشگاه های خصوصی المان این  دانشگاه ها برخلاف دانشگاه های دولتی  المان هزینه بسیار بالایی را دارند و به طور میانگین هزینه تحصیل در این دانشگاه ها به طور میانگین سالیانه ۱۰هزار یورو میباشد و همچنین این دانشجویان امکان کار به صورت پاره وقت را خواهند داشت که معمولا هزینه زندگی به طور میانگین در کشور المان بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو میباشد که با توجه به اجازه کار دانشجویی متناسب با مقطع تحصیلی میتواند قسمت هایی از هزینه های را تحت پوشش قرار بدهد که معمولا دانشجویان در مقطع تحصیلی لیسانس بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت و در مقطع فوق لیسانس بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت و در مقطع دکترا بین ۳۰ تا ۴۰ ساعت اجازه کار کردن را خواهند داشت که معمولا برای هر ساعت بین ۸ تا ۱۰ یورو حقوق دریافت میکنند همچنین لازم به ذکر است که این هزینه هایی که خدمتتون اعلام شد مربوط به یک نفر میباشد و اگر شخص به صورت خانوادگی برای مهاجرت تحصیلی به المان اقدام کنند به طور میانگین هزینه های ماهیانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو میباشد  و لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه های خصوصی المان به زبان انگلیسی میباشد ولی باید خاطر نشان کنیم که یادگیری زبان المانی برای اینکه افراد به اقامت دست پیدا کنند بسیار با اهمیت میباشد و معمولا شانس افرادی که زبان المان مسلط هستند برای اخذ تابعیت کشور المان بالاتر میباشد و از دانشگاه های خصوصی کشور المان میتوان به دانشگاه های مدرسه عالی اقتصاد سلامت ،مدرسه عالی موسیقی دورتموند،مدرسه عالی علوم کاربردی اشاره کرد.

 رشته های تحصیلی

Accounting and Finance ,Aeronautical Engineering ,Agriculture ,Architecture ,Bioengineering ,Biomedicine ,Business Engineering ,Business Information Systems ,Business Studies ,Chemical Engineering ,Civil Engineering ,Computer Science ,Culture Management ,Dentistry ,Environmental Science ,European & International Law ,Film & Theatre Studies ,Genetics ,Health Care Management ,Hotel Management ,Industrial Design ,Information Technology ,Journalism & Media Studies ,Master of Business Administration (MBA) ,Mechanical Engineering ,Human Medicine ,Nutrition & Dietetics ,Optical Engineering .Pharmacy ,Project Management ,Public Health , Renewable Energy and the Environment ,Semiconductor Technology ,Software Development ,Telecommunications Engineering ,Textile Design ,Tourism Management ,Traffic and Transport Studies ,Vehicle Engineering ,World Animal Production ,Zoology

Study for Bachelor and Master’s degree in International University of Applied Sciences with tuition fees per semester: € 5,495- € 6,450 in English Language

MBA International Business

MBA Clinical Research Management

Leadership & Management

International Management

Aviation

Engineering Management

Finance & Accounting

Health Care

Hospitality

Human Resources

IT Management

Marketing

Transport & Logistics

International Management

Path2Master program for Non-Business Graduates

Pre- Master program

نکات مهم

 • جهت ادامه تحصیل رایگان در آلمان پس از مشاوره حضوری و بررسی اینکه امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی یا آلمانی برای متقاضی میسر است باید مدارک ترجمه شده به تایید سفارت آلمان برسد ، دقت فرمایید دو نسخه اصل و پنج نسخه کپی لازم است .
 • چنانچه نامه ای از دانشگاههای آلمان داشته باشید که بیانگر اقدام شما باشد و آن را به سفارت آلمان نشان دهید ، در آن صورت سفارت آلمان هزینه ای بابت تایید مدارک اخذ نخواهد نمود و چنانچه مدارکی که بیانگر ارتباط با دانشگاه نداشته باشید برای هر سری ترجمه مبلغ ۴۰ یورو باید پرداخت نمایید.
 • مدارکی که برای تایید ارائه میدهید باید بطور رسمی ترجمه شده باشند ( مهرهای دادگستری و وزارت امور خارجه را داشته باشند) و حتما اصل مدارک را همراه داشته باشید ؛ تاریخ ترجمه ها بیش از دوسال نگذشته باشد .
 • توجه کنید مدارک تایید شده تاریخ انقضا ندارند.
 • دقت نماید حتما حداقل دو نسخه ترجمه اصل را داشته باشید زیرا یک سری از مدارک را باید در روز مصاحبه تحویل سفارت آلمان دهید و نسخه دوم را در روز ثبت نام باید تحویل دانشگاه دهید.سپس جهت اخذ پذیرش تحصیل در آلمان مدارک برای دانشگاه ارسال میشود توجه فرماید اصل ترجمه های تایید شده ارسال نگردد بلکه کپی های تایید شده ارسال میگردد.
 • حال برای اخذ نوبت مصاحبه سفارت آلمان اقدام میگردد و از طریق سایت وقت مصاحبه دریافت نماید ، با توجه به اینکه صدور ویزا حدود ۱۰ هفته طول میکشد پس بهتر است وقت مصاحبه را دو ماه زودتر از شروع ترم تنظیم نمایید ، به علت شلوغی عموما از زمانی که شما بخواهید وقت مصاحبه بگیرید ۲/۵ تا ۳ ماه بعد سایت به شما وقت میدهد پس بهتر است زمان بندی خود را با زمانهای گفته شده تنظیم نمایید ، به عبارتی بهتر است حدود ۵ ماه قبل از شروع کلاسها به سایت مراجعه نموده تا بین ۲/۵ تا ۳ ماه بعد وقت مصاحبه شما تعیین گردد .
 • دقت نماید حتما قبل از مراجعه به سفارت تمامی مدارک کامل باشند ؛ در غیر اینصورت سفارت مدارک را تحویل نخواهد گرفت و از نظر زمانی با مشکل مواجه خواهید شد .
 • در این مرحله باید منتظر پذیرش باشیم و پس از اخذ پذیرش یک حساب در بانکهای ایران به نام متقاضی باز گردد و معادل۸۰۴۰ یورو مطابق ارز آزاد در حساب خود داشته باشد.

نحوه ارزشيابی مدارک تحصيلي

مدارک Diplom-Vorprüfung و Zwischenprüfung ، با شرط داشتن ديپلم دبيرستان، کارداني ارزشيابی می شود.
مدارک (Diplom Ingenieur FH) و (Diplom FH) و (Diplom Ingenieur I GH) صادره از کليه مدارس عالی فنی و مجتمع های آموزش عالی که منجر به اخذ ديپلم (I) می شود، کارشناسي ارزيابی می شود.
مدارک  (Magister Artium MA)و (Diplom Ingenier)و (Diplom) و

(Diplom Ingenieur IIGH)

صادره از کليه دانشگاه ها، مجتمع های آموزش عالی و دانشگاه های آموزش عالی هنر که منجر به اخذ ديپلم (II) می شود، “کارشناسی ارشد پيوسته” ارزشيابی می شود.
مدارک (.Doktor Ingenieur Dr. Ing) و (Doktor) با شرط داشتن کارشناسی ارشد، دکترا ارزشيابی می شود.
هيج کدام از مدارک دانشگاهی که به صورت مکاتبه اي، ترددی ، غير حضوری و نيز مدارک دانشگاه های خصوصی ارزشيابی نمی شوند.
تبصره: مدارک دانشگاه های خصوصی آلمان که توسط وزارت فرهنگ اين کشور و در زمان شروع تحصيلات تاييد شده، در سطح دوره مورد تاييد ارزشيابی می شود.

بهترین دانشگاه های آلمان

 • دانشگاه‌های برلین

berlin برلین برخی از بهترین دانشگاه‌های اروپا را در خود جای داده است. در بیشتر این دانشگاه‌ها دوره‌های درسی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند با همان تنوع و گستردگی که کلاس‌های آلمانی این دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند، برقرار هستند. این یکی از بهترین مزیت‌های برلین برای دانشجویان بین‌المللی است که با زبان آلمانی آشنایی کافی ندارند.

 • دانشگاه فریه برلین (Freie University of Berlin)

FU-Berlin این دانشگاه که یکی از بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی آلمان و بزرگ‌ترین دانشگاه از چهار دانشگاه تحقیقاتی برلین است، در نظر دارد در آینده‌ای نه چندان دور یک‌سوم از جمعیت دانشجویان خود را از میان دانشجویان بین‌المللی انتخاب کند. دانشگاه فریه برلین در رتبه‌بندی کیو اس (QS World University Rankings) که هرساله بهترین دانشگاه‌های جهان را در فهرست سالانه خود منتشر می‌کند، در رتبه ۸۷ دنیا قرار گرفته است و در رشته‌های هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی یکی از بهترین‌ها در جهان شناخته می‌شود. این دانشگاه در کشورهای ایالات‌متحده، بلژیک، روسیه، مصر، چین و هندوستان دفاتر رسمی دارد، که به ارتباط با دانشگاه‌های این کشورها و جذب دانشجویان مستعد این کشورها مبادرت می‌ورزند.

 • دانشگاه هومبولت برلین (Humbolt University of Berlin)

Berlin-Mitte,_Humboldt_University,_the_Faculty_of_Law بیش از ۱۰ درصد  از جمعیت دانشجویان دانشگاه هومبولت که یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های برلین است را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. در سال ۲۰۱۳- ۲۰۱۲ این دانشگاه در فهرستی که نشریه تایم برای رده‌بندی بهترین دانشگاه‌های آموزش عالی جهان منتشر کرد، رتبه ۹۹ ام دنیا را به خود اختصاص داد. هومبولت یکی از دانشگاه آلمان با تمرکز ویژه بر روی تحقیقات است که مشهورترین اساتید جهان در رشته‌های تاریخ علم، اقتصاد کمی و هواشناسی و تغییرات آب و هوایی را در خود جای داده است.  این دانشگاه یکی از مناسب‌ترین دانشگاه‌های آلمان برای دانشجویان علاقه‌مند به تحقیقات علمی است.

 • دانشگاه‌های مونیخ

مونیخ بزرگ‌ترین شهر ایالت باواریا آلمان و شهری غنی از تاریخ و فرهنگ آلمان است. انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل  مونیخ  برای دانشجویان مستعد بین‌المللی با توجه به تعداد زیاد دانشگاه‌ها در این شهر، کار دشواری نیست.

 • دانشگاه فنی مونیخ (Technical University Munich)

GIST-Sitz_Pixel_Building_Flachbau_Vordergrund.jpg دانشگاه فنی مونیخ یا TUM با رتبه ۵۳ ام بهترین جایگاه  از میان دانشگاه‌های آلمان را در فهرست رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص داده است. این دانشگاه هم‌اکنون با ۵۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی، ۱۶ درصد از جمعیت دانشجویان خود را از دانشجویان بین‌المللی پذیرفته است. این دانشگاه در زمینه‌های فنی، همچون رشته‌های مهندسی شهرت و اعتبار خاصی دارد و با بسیاری از دانشگاه‌های مشهور ایالات‌متحده از جمله دانشگاه‌های MIT، استنفورد، کرنل و جورجیا تک (Georgia Tech) همکاری نزدیکی دارد. این دانشگاه همچنین با بهترین دانشگاه‌های سرتاسر اروپا و آسیا همکاری‌های علمی بسیار قوی دارد.

 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ Ludwig Maximilian University of) Munich)

germany-ludwig-maximilian-university-of-munich دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ  یا LMU یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آلمان است که در رتبه‌بندی بین‌المللی کیو اس در رتبه ۶۰ ام جهان و پس از دانشگاه‌های فنی مونیخ و هایدلبرگ (Heidelberg University) در رتبه سوم برترین دانشگاه‌های آلمان قرار گرفته است. حدود ۱۵ درصد از جمعیت دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند. دانشگاه LMU در بیش از صد رشته و زمینه تحقیقاتی فعالیت می‌کند و کلاس‌های انگلیسی زبان در این دانشگاه به ویژه در رشته‌های بازرگانی، مدیریت، روانشناسی و فیزیک به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است.

دانشگاه‌های شهرهای کوچک‌تر آلمان

بادن-وورتمبرگ

ایالتی در جنوب غربی آلمان است که به دلیل دانشگاه‌های مشهور و مناظر طبیعی زیبا یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای دانشجویان بین‌المللی دنیا است. از آنجا که این دانشگاه‌ها در شهرهای کوچک‌تر آلمان با تعداد مهاجرین کمتری واقع‌شده‌اند، دانشجویان بین‌المللی  به تجربه کامل‌تری از تحصیل در خارج دست می‌یابند.

دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University)

این دانشگاه که در سال ۱۳۸۶ میلادی بنا شده، با رتبه ۵۵ام بهترین دانشگاه‌های دنیا، یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های اروپای غربی به شمار می‌رود. رشته‌های علوم پایه این دانشگاه از سایر رشته‌های آن نیز وضعیت بهتری دارند. ۲۰ درصد جمعیت دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی که از ۱۳۰ کشور جهان گرد هم آمده‌اند، تشکیل می‌دهند. هم‌چنین حدود یک‌سوم دانشجویان دکتری در این دانشگاه از دانشجویان بین‌المللی هستند. به خاطر داشته باشید که اغلب دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه به زبان آلمانی ارائه می‌شوند و اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ را دارید باید به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشید.

دانشگاه بین‌المللی شیلر (Schiller International University)

دانشگاه بین‌المللی شیلر، با پردیس‌های متعدد در اروپا و آمریکا یک دانشگاه بین‌المللی به معنای واقعی است. پردیس اصلی این دانشگاه در ایالت فلوریدا آمریکا واقع شده، اما قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین پردیس این دانشگاه در هایدلبرگ آلمان قرار دارد. این دانشگاه در ابتدا برای دانشجویان آمریکایی که قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان  را داشتند، تأسیس شد. در حال حاضر دانشجویانی از ۱۰۰ کشور جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. سیستم آموزشی این دانشگاه کاملا مطابق با سیستم آموزشی ایالات‌متحده است و مدرک تحصیلی اخذ شده در این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم ایالات‌متحده قرار می‌گیرد. تمامی کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی این دانشگاه به زبان انگلیسی بوده و بیش‌تر آموزشی مبتی بر کار در دستور کار این دانشگاه قرار دارد، که شامل دوره‌های دوساله و چهارساله می‌شود.

دانشگاه Hochschule فورت وانگن (Hochschule Furtwangen University)

دانشگاه هوشخوله فورت وانگن یا به اختصار HFU، دانشگاهی کوچک واقع در ایالت بادن-وورتمبرگ است که روی  علوم کاربردی تمرکز بیشتری دارد. با وجود وسعت کم، این دانشگاه در زمینه مدیریت بازرگانی بین‌المللی در رتبه دوم آلمان قرارگرفته و در رشته‌های مهندسی و علوم کامپیوتر اعتبار خاصی دارد. دانشگاه هوشخوله فورت وانگن که ۱۳ درصد از دانشجویان را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند، از لحاظ رضایت دانشجویان بین‌المللی در رتبه اول کشور قرار گرفته است. این دانشگاه با بیش از ۱۰۰ دانشگاه معتبر بین‌المللی همکاری‌های نزدیک علمی دارد.

دانشگاه فرایبورگ (University of Freiburg)

دانشگاه فرایبورگ آلمان که در ایالت بادن-وورتمبرگ  واقع شده و ۱۶ درصد از جمعیت دانشجویانش را دانشجویان بین‌المللی از ۱۲۰ کشور جهان تشکیل داده‌اند، برای دانشجویان بین‌المللی برنامه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته است. در مرکز آموزش زبان این دانشگاه، دوره‌های فشرده آموزش زبان آلمانی برگزار می‌شود، که محبوب دانشجویان بین‌المللی است و در تعطیلات بین‌ترم هر سال دانشجویانی از بیش ۵۰ کشور دنیا در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند.

برنامه آموزشی جهانی (Global Studies Program)، که یکی از معتبرترین دوره‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در دنیا لست نیز شانس بزرگی برای دانشجویان بین‌المللی است که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند. اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، یا می‌خواهید برای دوره‌ای کوتاه در یکی از دانشگاه‌های معتبر جهان دوره‌ای آموزشی بگذرانید، تحصیل در هر یک از این دانشگاه‌های ذکر شده، می‌تواند تجربه بسیار ارزنده‌ای در اختیارتان قرار دهد. تحصیل در این کشور در کنار آشنایی با فرهنگ غنی آلمان و  یافتن دوستانی از دانشجویانی از سراسر جهان تجربه‌ای است که آینده زندگی شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 

هزینه ی زندگی و تحصیل در آلمان

معمولا نظام های تحصیلی دنیا از نظر هزینه های تحصیل و زندگی به دو دسته کلی تقسیم بندی میشود دسته اول کشور هایی از جمله انگلستان،امریکا،کانادا و استرالیا هستند که هزینه های تحصیلی و زندگی بالایی را دارند و دسته دوم کشور هایی میباشند که هزینه های تحصیل و زندگی بسیار پایینی نسبت به کشور دسته اول دارند که کشور المان جز این گروه از کشور ها قرار میگیرد.

تحصیل در آلمان

هزینه ی زندگی دانشجویی در آلمان را می‌توان به دو بخش اصلی تقسیم کرد. بخش اول هزینه‌هایی است که مربوط به دانشگاه و تحصیل می‌شود. بخش دوم را می‌توان به هزینه‌های جانبی همانند بیمه دانشجویی، مواد غذایی و خانه دانشجویی تقسیم‌بندی کرد.

مهم‌ترین بخش هزینه‌های دانشجویی شهریه دانشگاه است. البته شهریه در تمامی دانشگاه‌های آلمان وجود ندارد .

اما هزینه خدمات دانشجویی که بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو در هر ترم است، در تمامی دانشگاه‌ها وجود دارد. با پرداخت هزینه خدمات دانشجویی، می‌توان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و در مواردی در شهرهای مجاور و همچنین از امکانات گوناگون دانشگاه بصورت رایگان استفاده کرد.

اما در دانشگاه‌هایی که شهریه وجود دارد نیز این مبلغ بصورت میانگین ۵۰۰ یورو در هر ترم می باشد. بنابراین می‌توان گفت که هزینه دانشجویی با احتساب شهریه و مخارجی همچون خرید کتاب و یا کپی کردن و از این قبیل هزینه‌ها، با تقسیم بر ماه‌های سال، مبلغی در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو در هر ماه خواهد بود. همان طور که اشاره شد در دانشگاه‌هایی که شهریه وجود ندارد‌، طبیعتا این میزان کمتر خواهد بود.ولی به طور کلی هزینه های زندگی دانشجویی در المان به دو دسته کلی تقسیم بندی میشود بخش اول مربوط به هزینه های دانشگاه و تحصیل میباشد و بخش دوم مربوط به هزینه های جانبی مثل بیمه دانشجویی هزینه های رفت و امد و هزینه های مسکن و خوراک میباشد

معمولا هزینه های تحصیلی در کشور المان در دانشگاه دولتی تقریبا رایگان میباشد و تقریبا هزینه ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو میباشد که بیشتر هزینه های جانبی میباشد

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

اگر چه شما می‌توانید به صورت رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان در مقطع کارشناسی تحصیل کنید، در هر ترم باید برای هزینه‌های ثبت‌نام و کارهای اداری به طور معمول بیش از ۳۰۰ € (۳۲۰ $) در هر ترم، بسته به دانشگاه، پرداخت کنید.

ممکن است مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی برای خرید یک سمستر کارت (Semesterticket) شوید که مربوط به هزینه‌های حمل و نقل عمومی با اعتبار شش ماه است؛ قیمت این کارت بسته به نوع آن متفاوت است. اگر دوره تحصیل شما بیش از حد استاندارد یعنی چهار ترم طول بکشد، ممکن است در هر ترم اضافه، ملزم به پرداخت شهریه‌ای معادل € ۵۰۰ ( ۵۴۰۰ $) شوید.

بیشتر دانشگاه‌ها در آلمان دولتی هستند. موسسات خصوصی معمولا شهریه مربوط به تامین مالی و هزینه‌های خود را چیزی حدود € ۲۰،۰۰۰ (۲۱،۵۶۰ $) برای یک سال دریافت می‌کند.

هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر در آلمان

اخذ مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان معمولا رایگان است، اگر به طور مستقیم از کارشناسی وارد مقطع بالاتر شوید. در این مورد هم، هزینه‌های اندک ثبت‌نام و کارهای اداری به علاوه یک کارت (Semesterticket) وجود دارد. شهریه کارشناسی ارشد ناپیوسته، برای کسانی که مدرک کارشناسی خود را از سایر کشورها گرفته باشند در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و ممکن است از € ۵۰۰۰ (۵۴۰۰ $) در هر سال در موسسات دولتی تا € ۳۰،۰۰۰ (۳۲،۴۱۰ $) در دانشگاه های خصوصی آلمان متغیر باشد.

در سطح دکترا هم تحصیل در همه دانشگاه‌ها در آلمان رایگان است، حداقل برای شش ترم اول. مانند تمام سطوح تحصیلی، دانشجویان دکترا نیز برای هزینه‌های جانبی ثبت‌نام و کارهای اداری باید چیزی حدود ۳۰۰ € هزینه کنند.

کمک هزینه تحصیلی فدرال (BAföG: Bundesausbildungsförderungsgesetz) برای دانشجویان تبعه آلمان و دانشجویان اتحادیه اروپا و همچنین برخی از دانشجویان خارجی منتخب قابل استفاده است. به‌طور کلی، این کمک مالی برای افراد زیر ۳۰ سال سن (و کمتر از ۳۵ برای مدرک کارشناسی ارشد) است، اما در شرایط خاص استثنا قائل خواهند شد. این کمک هزینه معمولا در دو بخش ارائه می‌شود، ۵۰٪ آن کمک مالی دولتی است و ۵۰% دیگر به عنوان یک وام بدون بهره با اقساط پرداختی پس از اتمام حداکثر زمان کمک.

جزییات و ریز قیمت ها و هزینه زندگی در آلمان

آلمان یکی از کشورهایی است که متقاضیان زیادی برای مهاجرت دارد. افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا تمایل دارند که از طرق مختلف تحصیلی، کاری و حتی سرمایه گذاری به این کشور سفر کنند. اطلاع از هزینه زندگی در آلمان می تواند برای افرادی که قصد مهاجرت یا تحصیل در آلمان را دارند، کمک شایانی کند. در حالی که برای بسیاری از دانشجویان امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد، نمی‌توان از مخارج زندگی در این کشور چشم پوشید.

بسیاری از افراد مهاجر نگران هزینه زندگی و تحصیل در آلمان هستند، دیگر افراد متقاضی تا حدودی نگران هزینه اقامت در کشور مد نظر هستند. البته هزینه های زندگی در شهرهای مختلف، متفاوت است و طبیعی است که هزینه ها در بعضی شهرهای آلمان بالاتر باشد.برای مثال: مونیخ، با هزینه‌های زندگی به‌طور متوسط ​​۱۰،۸۰۰ € (~ آمریکا ۱۱،۶۴۵ $) در سال، گران‌ترین شهر آلمان برای زندگی است. در مقایسه، به‌طور متوسط ​هزینه‌های سالانه زندگی در آلمان حدود € ۹۶۰۰ (~ آمریکا ۱۰،۳۵۰ $) است.اما متوسط هزینه زندگی در آلمان به صورت ماهانه بین 600 تا 800 یورو متغیر است که این مقدار بیشتر به سطح زندگی افراد بستگی دارد.

هزینه زندگی در آلمان و در شهر برلین که به عنوان پایخت آلمان شناخته می شود به نسبت دیگر شهرها بیشتر می باشد برای مثال هزینه بلیط تا برلین نسبت به هامبورگ متفاوت است. بنابراین اگر بخواهیم ریز هزینه زندگی در آلمان و در پایتخت را مورد بررسی قرار دهیم به شرح زیر است :

هزینه خوراک و غذا در آلمان

از موارد مهم هزینه زندگی در آلمان ، اطلاع از هزینه خورد و خوراک می باشد، ما در این قسمت ریز کامل هزینه ها فهرست کرده ایم؛

 • هزینه ی یک وعده غذا در رستوران معمولی به طور میانگین در آلمان 8 یورو
 • هزینه ی یک وعده غذا برای دو نفر، در رستوران متوسط، سه طبقه به طور میانگین در آلمان40 یورو
 • هزینه ی یک وعده غذای مک در رستوران های مک دونالد (یا یک وعده غذای مشابه همراه با موسیقی) به طور میانگین در آلمان 7 یورو
 • قیمت کاپو چینو (ثابت) به طور میانگین در آلمان 2.36یورو
 • قیمت نوشابه ی کوکا/ پپسی ( بطری0.33 لیتری) به طور میانگین در آلمان 1.69 یورو
 • قیمت آب ( بطری 0.33 لیتری) به طور میانگین در آلمان 1.42 یورو
 • بازارها و هزینه های دیگر خوراک و غذا در آلمان:
 • قیمت هر شیر یک لیتری به طور میانگین در آلمان 0.74 یورو
 • هزینه یک قرص نان سفید تازه ( 500 گرم) به طور میانگین در آلمان 1.36 یورو
 • هزینه برنج ( سفید)، (1 کیلوگرم) به طور میانگین در آلمان 1.76 یورو
 • قیمت شانه ی تخم مرغ ( 12 عدد) به طور میانگین در آلمان 1.74 یورو
 • قیمت پنیر محلی ( 1 کیلوگرم) به طور میانگین در آلمان 8.85 یورو
 • هزینه سینه ی مرغ ( بدون استخوان، بدون پوست)، ( 1 کیلوگرم) به طور میانگین در آلمان 7.23 یورو
 • قیمت گوشت گاو ( 1 کیلوگرم) ( یا گوشت قرمز راسته) به طور میانگین در آلمان 13.12 یورو
 • قیمت سیب ( 1 کیلوگرم) به طور میانگین در آلمان 1.88 یورو
 • هزینه موز ( 1 کیلوگرم) به طور میانگین در آلمان 1.67 یورو
 • قیمت پرتقال ( 1 کیلوگرم) به طور میانگین در آلمان 2.06 یورو
 • قیمت گوجه فرنگی ( 1 کیلوگرم) 2.01 یورو
 • هزینه سیب زمینی ( 1 کیلوگرم) 1.14 یورو
 • قیمت پیاز ( 1 کیلوگرم) 1.09 یورو
 • هزینه کاهو (1 سر) 0.90 یورو
 • قیمت آب ( بطری 1.5 لیتری) 0.39 یورو
 • قیمت پاکت سیگار ( مارلبورو) به طور میانگین در آلمان 5.40 یورو

قیمت و هزینه حمل و نقل در آلمان

یکی دیگر از موارد هزینه زندگی در آلمان ، اطلاع از هزینه حمل و نقل در این کشور است.

 • هزینه بلیط یک طرفه ( حمل و نقل داخلی) به طور میانگین در آلمان 2.70 یورو
 • قیمت بلیط عبور ماهانه ( قیمت ثابت) به طور میانگین در آلمان 79.50 یورو
 • هزینه مبداء تاکسی ( تعرفه ی معمولی) به طور میانگین در آلمان 3.75 یورو
 • قیمت تاکسی 1 کیلومتری ( تعرفه ی معمولی) به طور میانگین در آلمان 2 یورو
 • تاکسی انتظار 1 ساعته ( تعرفه ی معمولی) به طور میانگین در آلمان 30 یورو
 • قیمت بنزین ( 1 لیتری) به طور میانگین در آلمان1.39 یورو
 • گلف ولکسواگن 1.4 90 کیلو وات خط حرکت ( یا ماشین جدید مشابه) 18،500.00 یورو
 • قیمت و هزینه برق ، آب ، اینترنت در آلمان:
 • هزینه های اصلی ( برق، وسیله ی گرمایشی، آب،…) 210.60 یورو
 • هزینه پرداخت تعرفه ی یک دقیقه مکالمه ی داخلی موبایل ( بدون تخفیف یا طرح ها) به طور میانگین در آلمان 0.10 یورو
 • قیمت و هزینه اینترنت ( 10 مگابایت پیکسل، داده های نامحدود، کابل 32( ADSL / یورو

هزینه ورزش و فراغت در آلمان

 • باشگاه بدنسازی، شهریه ی ماهانه برای 1 بزرگسال به طور میانگین در آلمان 26.18 یورو
 • اجاره ی زمین تنیس ( 1 ساعت آخر هفته) به طور میانگین در آلمان 15.42 یورو
 • سینما، هر 1 صندلی به طور میانگین در آلمان 10یورو
 • قیمت و هزینه پوشاک و کفش در آلمان:
 • 1 عدد شلوار ( لویس 501 یا سیمیلار) 73.48 یورو
 • 1 عدد لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای ( زارا، اچ اندام) 28.48 یورو
 • 1 جفت کفش ورزشی نایک ( سایز متوسط) 78.10 یورو

قیمت و هزینه اجاره خانه در آلمان

اجاره مسکن بزرگ‌ترین هزینه ماهانه شما خواهد بود. هر چند اگر در یک آپارتمان اشتراکی زندگی کنید، هزینه‌ها پایین‌تر خواهد آمد. در این صورت اجاره در هر ماه به طور متوسط ​​€ ۲۹۸ یا ۳۲۰ $  و اقامت در یک پانسیون دانشجویی € ۲۴۰ / یا ۲۶۰ $ در هر ماه است.

 • آپارتمان یک1 خوابه در مرکز شهر به طور میانگین در آلمان 672.59 یورو
 • آپارتمان یک 1 خوابه خارج از مرکز به طور میانگین در آلمان 452.92 یورو
 • آپارتمان سه 3 خوابه در مرکز شهر به طور میانگین در آلمان 1،305.26 یورو
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر به طور میانگین در آلمان 3،997.50 یورو
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز به طور میانگین در آلمان 2،440.05 یورو
 • میزان و مبلغ حقوق و دستمزد ها کار در آلمان:
 • میانگین دستمزد مصرفی ماهانه ( پس از مالیات) به طور میانگین در آلمان 1،888.27 یورو
 • نرخ سود رهنی به درصد (%)، سالانه به طور میانگین در آلمان 2.46 یورو

کار دانشجویی در آلمان

کار دانشجویی در آلمان و کسب درامد به هنگام تحصیل یکی از رایج ترین روش زندگی دانشجویی در آلمان میباشد. شرایط کار دانشجویی در آلمان ۲۰۱۸  نحوه یافتن کار دانشجویی در آلمان، اجازه کار در حین تحصیل در آلمان ۲۰۱۸ از قبیل سوالاتی است که ذهن متقاضیان مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل در آلمان را به خود مشغول کرده است.

بسیاری از دانشجویانی که در آلمان تحصیل می نمایند متقاضی  شرایط کار دانشجویی در آلمان هستند و قصد دارند که در هنگام تحصیل در آلمان به شرایط کار دانشجویی در آلمان نیز دست یابند تا بتوانند هزینه های تحصیل و زندگی خود را نیز تامین نمایند. بهتر است بدانید که با داشتن شرایط کار دانشجویی در آلمان اشخاص می توانند تا حدودی هزینه های زندگی و تحصیل خود را نیز تامین نمایند که بستگی به مدت تایم کاری و همچنین میزان حقوقی که اشخاص دریافت می نمایند دارد همچنین دانشجویانی که شرایط کار دانشجویی در آلمان را دارند می توانند به صورت پارت تایم مشغول به کار شوند و هزینه های خود را نیز بپردازند.

طبق امار اجتماعی student work Deutsche حدود دو سوم از دانشجویان و دانش اموزان آلمانی به کار در حین تحصیل در آلمان میپردازند و به خصوص برای دانش اموزان بین المللی برای امرار معاش این شیوه ی زندگی مناسبی است.این شرایط برای دانش اموزان خارجی و مهاجر خارج از اتحادیه اروپا متفاوت تر از آنهایی است که از داخل اتحادیه اروپا هستند و شرایط برابری با خود دانش اموزان آلمانی تبار دارند و شرایط آنها برای کار کردن راحت تر میباشد. با توجه به عضویت المان در اتحادیه اروپا،داشتن اقصاد پویا و ازاد,صنعت های مرتبط با زمینه های دانشگاهی و معتبر و کارا بودن مطالعات و رشته های تحصیلی در دانشگاههای معتبر این کشور بعلاوه مزایای رفاهی و تسهیلاتی مذکور در متن مربوطه،دانشجویان جویای کار میتوانند به کار هنگام تحصیل بپردازند،این کارها بصورت پاره وقت و تمام وقت و در زمینه های مختلف با توجه به شرایط و توانایی های کارورز و کارجو مخصوصا تسلط به زبان المانی و اشنایی با فرهنگ آلمانی وجود دارند.اما در ابتدا باید با توجه به تحصیلات و شرایط کاری و نوع کار مورد نظر برای گرفتن ویزای کار اقدام کرده و با توجه به دانشجو بودن قوانین محدود کننده راجع به میزان ساعت کاری را دانسته و روال کاری و حقوق و دستمزد خود را به مقامات ذیربط اطلاع داده.همچنین شما میتوانید با اقدام از طریق سایتهای کاریابی دانشگاهها و سیستم های کارورزی و کار در محدوده ی دانشگاه به مزایای بهتری دست پیدا کنید.البته همانطور که اشاره شد قوانین، به خصوص برای دانشجویان جویای کار خارجی یا داخلی اتحادیه اروپا متفاوت میباشد و باید برای هرکدام بطور جدا رعایت شوند.در نهایت با توجه به راهکارهای اژانس کاریابی مرکزی المان و اموزش و پرورش کل المان و ارتباط قوی دانشگاه و اقتصاد و صنعت میتوانید به هنگام تحصیل برای تامین هزینه های اضافی خود کار مناسبی با توجه به میزان ساعات مطالعاتی خود پیدا کنید.

دو نوع شغل یا شرایط شغلی برای کار دانشجویی وجود دارد

1.دانشجویان وشغل صغیر، پاره وقت =مینی کار=۴۵۰ یورو: این مشاغل دانشجویانی درکل ترم درامدی بیش از ۴۵۰ یورو در ماه را برای انها ندارد و بنابراین نیاز به پرداخت مالیات را هم ندارند.انواع مختلفی از مینی کار ها در صنعت وجود دارد که دانشجویان میتوانند در انها مشغول باشند,اما اگر در دو یا چند از این مینی کارها مشغول باشند باید همچنان درامد ۴۵۰ یورو داشته باشند در غیر این صورت باید با وجود درامد بیشتر مجبور به پرداخت مالیات میشوند.اگر دانش اموز بخواهد از بیمه بازنشستگی یا بیکاری استفاده کند باید با کارفرمای خود به پرداخت مالیات مربوطه برای بهره بردن از مزایا اقدام کند.

۲.دانش اموزان و شغل های بزرگتر ،تمام وقت: دراین صورت دانشجویانی که با در امد بیش از ۴۵۰ یورو در ماه و به ارایه اظهارنامه مالیاتی در سال و پرداخت مالیات موظف هستند و بطور خودکار مقدار مالیات مشخص شده و مذکور از حقوق انها کسر خواهد شد.

دانش اموزان با کار کمتر از ۲۰ ساعت در هفته میتوانند از بیمه دانشجویی خود همچنان بهره مند باشند. اما کار دانشجویی بیش از ۲۰ ساعت مجبور به پرداخت بیمه بیکاری و مالیات و…میباشند.  شایان ذکر است که اگر ساعات کاری شما بیش از حد است و با شرایط شما مطابقت ندارد باید در کنار ساعات مطالعات ساعات استراحت و ازاد خود را جدا از ساعات مطالعه برای کار اختصاص دهید چرا که شرایط کاری برای دانش اموزان به مرور سخت تر و نادر است.

مزایا و شرایط حقوقی کار دانشجویی

مزایای کار دانشجویی

کار دانشجویی در آلمان به محصل کمک می‌کند تا با محیط کار این کشور آشنا شود و مهم‌تر این‌ که بعد از پایان تحصیلات با کوله ‌باری از تجربیات وارد بازار کار حرفه‌ای شود. اگر هم بعد از پایان تحصیلات مایل به انجام کار نباشید،تجربه‌های شغلی شما در طول دوره‌ی تحصیلی، می‌تواند کارفرمای آینده‌تان را تحت تاثیر قرار دهد؛ زیرا محیط کاری آلمان بسیار حرفه‌ای، کارآمد و رقابتی است و باید با آمادگی کامل وارد آن شود.

کمک بیمه های اجتماعی و مالیات:

در المان چندین نوع مشارکت اجتماعی و مالیات مستقیم بردرامد وجود دارد. با این حال قوانین برای دانشجویان سخاوتمندانه است و سهم کمتری یا هیج سهمی از آن شامل دانشجویان نمیشود.پرداخت مالیات برای کارمندان در المان بستگی به درامد انها دارد.همه مشاغل ملزوم به پرداخت مالیات هستند.اگر شما ۴۵۰یورو در ماه که به معنای اصطلاح کارمینی میباشد درامد داشته باشید نیاز به پرداخت مالیات ندارید.اگر شما اظهار نامه مالیاتی خود را که شامل کمتر از ۸۱۳۰ یورو در اخر هرسال هست را پرداخت کرده و برای مقامات مالیاتی ارسال فرمایید بیشتر مالیات به شما برمیگردد.

کاراموزی در المان:

تحول جنبه های نظری به کار،مهارت،دانش،تجارب را ممکن میسازد.برای کاراموزی در المان در موارد زیر بصورت خلاصه شرایط کار،کار در هنگام تحصیل،قوانین کار در المان و..را بیان میکند. کاراموزی برای دانش اموزانی که از دانشگاه ها (علمی-کاربردی) مدرک معتبر فارغ التحصیلی دارند و یا انهایی که ۴ ترم تحصیلی را با موفقیت گذرانده باشند.این شامل مدارس و کالج های اموزشی حرفه ای نمیشود.

این شرایط شامل دانشجویانی که در دانشگاههای المان مهمان شده اند،تحقیقات علمی معتبر دارند،در مقاطع مختلف دانشجویی(دیپلم، کارشناسی و یا کارشناسی ارشد)رتبه اول باشند،بر پایان نامه دکترا  یا کارورزی علمی کار میکنند. باید اصل گواهی ها و مدارک به طرق فکس و ایمیل و…خوانا فرستاده شود.

کارآموزی ۱۲ماه طول میکشد که میتواند در یک بخش به تنهایی نباشد و در بخش های مختلفی این دوره بگذرد و دانش اموز در ان فعال باشد.حقوق و دستمزد این کارورزان زیر نظر اموزش و پرورش فدرال المان قرار دارد و پرداخت میشود.

در حال حاضر، حداقل مقدار ۶۷۰ یورو در هر ماه  و حداکثر زمان کار در هفته ۴۰ ساعت است باید حداقل دستمزد برای امرار معاش کار ورز طبق )ZAV در قالب یک تعهد رسمی و یا بیانیه ای از حقوق صاحبان سهام) در طول دوره  اقامت در المان داده شود.در اصل افراد رابط میتوانند کارفرمایان بعدی شما باشند. شما میتوانید اطلاعات خود را با ارسال به رابط های کارورزی در مراحل استخدامی زودتر پیش روید.

بعد از ارایه اطلاعات به سیستم کارورزیzavدر المان و پایان دوره کارورزی وقبولی در امتحانات و گذراندن دوره های مربوطه گواهی یا تصدیق نا مه ای به شما داده میشود که مجوز شما برای ورود به بازار کار المان میباشد که شامل هر نوع کارورزی میباشد که شما مدرک مربوطه را ازzavگرفته اید.کارفرمایان اطلاعات مقتضی را از این سیستم تهیه کرده و در صورت لزوم به گرفتن ویزا برای شروع کار اقدام شود.zav سیستمی برای کسب ویزای کار برای دانش اموزان بین المللی دانشگاه های المان میباشد. برای اگاهی از شرایط مربوطه و نحوه کار سیستم و گرفتن ویزای کاری برای اشتغال همراه با تحصیل به ادرسهای زیر رجوع کرده:

Bundesagentur für Arbeit (BA) German Federal Employment Agency Zentrale Auslands- und Fachvermittlung (ZAV) International Placement Services (ZAV) Team 321 53107 Bonn Germany Tel.: 0049-228 / 713 1560 Fax: 0049-228 / 713 1037 E-mail:

ZAV-Bonn.Studenten@arbeitsagentur.de

Internet:

www.zav.de/arbeitsmarktzulassung

دانشجویان در رشته های زبان و کالج های آماده سازی

شرایط کار کردن برای این دانش جویان از دانشجویان عادی محصل در المان سخت تر است و نیاز به مجوز از ازانس مربوطه میباشد و فقط به کار در وقت استراحت_آزاد محدود میشود.

دانشجویان از کشورهای اتحادیه اروپا

دانشجویان از اتحادیه اروپا و اقتصاد ازاد از شرایط برابر با دانشجویان المانی برخورداند و دسترسی ازاد به بازار کار المان دارند.اگر در طول ترم و با ۲۰ ساعت مشغول به کار هستید شما به عنوان یک دانشجوی عادی در نظر گرفته میشوید نه بعنوان کارمند(رسمی). از می ۲۰۱۱ دانشجویان از استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان، اسلواکی، اسلوونی، جمهوری چک و مجارستان می توانند در شرایط شبیه به دانشجویان آلمانی کار می کنند.

تجربه کاری

اگر شما از اتباع خارج از اتحادیه اروپا هستید کاراموزی شما کار عادی به حساب میاید حتی اگر قرار داد پرداخت نشود.و میزان روز های کار اموزی شما از ۱۲۰ روز کار عادی مجاز شما کم خواهد شد.حتی اگر شما ۱۲۰روز کار کرده باشید باز باید برای کار کاراموزی  از اژانس کار مجوز دریافت کنید.باستثنا اینکه کار بخشی اجباری از مطالعات و تحصیل شما باشد.

یافتن کار

در المان مکانهای مختلفی برای یافتن کار در مناطق مختلف وجود دارد.رایج ترین انها اژانس های کاریابی فرصت های شغلی برای دانش اموزان است.در شهرهای دانشگاههای بزرگ مانند برلین سازمتنهای مربوطه کار studentworkوجود دارد.

در اکتر تابلوهای اگهی دانشگاهها,یا وب سایت های دانشگاهها,قسمتی برای اخبار و شرایط بازار کار وجود دارد,در نهایت برای اطلاعات بیشتر در روزنامه های محلی بخش هایی مختص به نیازمندیهای شغلی وجود دارد.

ساعت کاری

از اگوست۲۰۱۲ دانش اموزان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا دیگر به مجوز کار از اژانس کاریابی یا سازمانهای مربوطه نیاز ندارند و میتوانند ۱۲۰ روز کامل و ۲۴۰نیم روز در سال کار کنند.دانش اموزانی که از کشورهای اتحادیه اروپا نیستند نمیتوانند کار خود با سرمایه ازاد را راه بیندازند.اگر شما میخواهید بیش از مدت مذکور مشغول به کار باشید باید به اداره اتباع خارجی رجوع کرده و با توجه به نوع شرایط خود و کاری درخواست داده و مجوز را از ازانس استخدام و وزارت کار گرفته و انها با توجه به شرایط شما تصویب شود,در مناطقی با نرخ بیکاری بالا پیدا کردن کار بالای ۱۲۰ روز در سال سخت تر میباشد.البته یک استتنا وجود دارد و ان کار بعنوان دستیار علمی و دانش اموز است که نیاز به تصویب ندارد اما وازرت کار و اژانس استخدام باید حتما مطلع باشد.

بیمه بازنشستگی

تمامی کارمندان باید ۹٫۴۵ درصد از درامد خود را به سازمان طرح بازنشستگی دولتی پرداخت کنند. این شرایط برای دانش اموزان پایین تر است. درآمد تا ۴۵۰ یورو است از سهم معاف است. با درآمد بین ۴۵۰ و ۸۵۰ یورو در هر ماه یا بیش از ۲۰ ساعت کار در هفته مقدار کاهش می یابد. هر کس بیشتر درامد داشته باشد سهم بالاتری را باید بپردازد. همانطور که از درآمد ۸۵۰ یورو در هر ماه دانش آموزان ۹٫۴۵٪ از درامد خود را برای بیمه سلامت و درمان پرداخت شود.

دانشجویان و دانش اموزانی که کار دانشجویی انجام میدهند نیاز به پرداخت مالیات و پرداخت بیمه سلامت ندارند.اما اگر انها بیش از بیست ساعت در هفته کار کنند مجبور به پرداخت بیمه خواهند شد.

بیمه بیکاری

دانشجویان مجبور به پرداخت ان نیستند مگر اینکه خودشان بخواهد .درواقع به این معنی هست که انها نمیتوانند از این بیمه برخوردار باشند حتی وقتی کار خود را از دست بدهند.اگر در آلمان مشغول به کار شدید باید از اداره کار شهرداری کارت مالیات که حاوی شماره مالیات شماست تهیه کرده این بستگی به شرایط شما و میزان حقوق شما متفاوت میباشد.

کار در مدت تعطیلات (وقت ازاد-استراحت)

برای کار در مدت تعطیلات دارای قوانین ویژه ای میباشد,مالیات بر درامد با توجه به ارایه اظهارنامه مالیاتی در پایان سال به دانش اموز مشغول به کار در مدت تعطیلات برمیگردد.در این مدت انها نیاز به پرداخت بیمه سلامت نمی باشند حتی اگر در این دوره ساعات کاری شان بیش از ۲۰ ساعت شود.

خود اشتغالی

اگر دانش اموزانی به کاری مستقل و خصوصی بپردازد نیازی به داشتن کارت مالیات و پرداخت ان ندارد.در این صورت دانش اموز میتواند با کار فرمای خود برای بهره مندی از خدمات قرار داد ببندد,درامد شما در این حوزه ی کاری مشمول مالیات نمیشود اما باید به اداره ی مالیات هرساله درامد خود را اعلام کنید.

دانشجویان از خارج از المان و اتحادیه اروپا امکان و مجوز کار خودکار و ازاد را ندارند.

شرایط کلی کاری دانشجویی:

دانش اموزان میتوانند در سایتها و مکانهای مربوط دانشگاههای المان به دنبال کار باشند. موقعیت های زیادی برای داشتن کار پاره وقت در مدت تحصیل شما وجود دارد اما باید روال قانونی مدت زمان کار را رعایت کنند و از حد ساعت کاری خارج نشوند,و همچنین اگر دانش اموزان و دانشجویان مسلط به زبان المانی باشند امکان کاری بیشتری برای شما وجود دارد.بهترین کارهای پاره وقت میتوانند در مکانها و بخش های خود دانشگاه باشند,در ازمایشگاه,در انتشارات,در قسمت های خدماتی و رفاهی,در کافه رستوران,پرستار کودک و…… .

میزان درامد شما به مقدار ساعت کاری تواناییتان, تحصیلتان, مکان کارتان بستگی دارد. در شهرهای کلان دانش اموزان هزینه های بیشتری را متحمل میشوند برای خوراک و پوشاک و اسکان و….بنابراین اغلب به دنبال کار در کنار تحصیل هستند و این ممکن است.

کار پاره وقت دانشجویی در آلمان

بهترین راه برای تکمیل تحصیل یافتن شغل در موسسات، کتاب خانه ها یا دیگر اماکن موجود در دانشگاه ها می باشد. کار در کافه تریا و میخانه نمونه دیگری از کار دانشجویی است. دیگر دانشجویان بازدیدکنندگان در نمایشگاه ها را یاری می کنند یا به عنوان راننده پیک در سطح کشور فعالیت می کنند، یا شغل هایی عجیب همانند سرایداری، مراقبت از کودکان و یا کار در مغازه کپی را انتخاب می کنند. لذا دانستن زبان المانی کمک زیادی به یافتن شغل مورد نظر شما می کند.

برای یافتن شغل دلخواه به تابلو اعلانات، تابلویی که مملو از اطلاعات است که در دانشگاه، کتابخانه یا سوپر مارکت نصب می شود مراجعه نمایید. در دانشگاه خدمات بسیاری در خصوص یافتن کار به دانشجویان ارائه می شود. برای اطلاعات بیشتر با مراکز کار دانشجویی یا اژانس فدرال استخدام در شهر خود تماس حاصل فرمایید.

مقدار پول دریافتی در شغل های پاره وقت بستگی به دانش، منطقه، شعبه و مکانی که از کار کردن در ان لذت می برید دارد. به طور کلی شما در شهرهای گران تری چون مانیچ، هامبورگ و کلن قادر به کسب در امد بیشتری خواهید بود اما نا گفته نماند که هزینه اجاره و خوراک در این شهر ها نسبت به دیگر کشور ها بیشتر است، تا جایی که صندوقدار سوپر مارکت و یا رستوران ساعتی 6 یورو اخذ می کند. لذا شما می توانید با کار کردن در ادارات به عنوان پیشبرنده کارها حدود 10 یورو در ساعت کسب کنید. لذا توجه داشته باشید هر تصمیمی که شما بگیرید امکان کار پاره وقت را برای شما عزیزان غیر ممکن نمی سازد.

اجازه کار پاره وقت یا کار دانشجویی در آلمان

تمام افرادی که برای تحصیل به آلمان سفر می کنند، در کنار تحصیل اجازه کار پاره وقت در المان را دارند. دانشجویان خارجی می توانند در آلمان بدون مجوز اشتغال  در جاهای مختلف، کار کنند. اما در نظر داشته باشید که برای دانشجویان غیر از کشورهای اتحادیه اروپا محدودیت های بسیاری وجود دارد. آنها می توانند فقط ۹۰ روز در سال و یا هفته ای ۱۵ ساعت کار کنند. همچنین در بعضی از ایالات آلمان کار کردن فقط در تعطیلات میان ترم ممکن می باشد در صورتی که نیاز به کار بیشتر در طی یک هفته دارید میتوانید با توافق اداره کار و اداره خارجیان  مجوز کار اضافی به مدت ۱۰ ساعت در هفته, را اخذ نمایید. البته دانشجویان کشور های اتحادیه اروپا می توانند بدون محدودیت زمانی کار کنند. بطور کلی در آلمان کارفرمایان با کمال میل به دانشجویان کار می دهند . زیرا کار دانشجوئی یک روال چندین ساله  است. همچنین بر اساس قوانین کار این کشور، در صورتی که دانشجو بیشتر از نوزده و نیم ساعت در هفته کار نکند, کار فرما فقط یک قسمت از مالیات های اجتماعی را برای او می پردازد. بنابراین دانشجویان ارزانتر از نیروی کار عادی برای یک کارفرما می باشند. بیاد داشته باشید که تمام هزینه تحصیل خود را با کارهای دانشجویی مانند کار در رستوران و یا پیتزا فروشی و نظافت، به سختی می توان تأمین کرد. و در نهایت می توانید حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد هزینه های زندگی خود را تامین کنید. دستمزد دانشجویی در حدود ۸ الی ۱۲ یورو در ساعت می باشد. حقوق بالاتر نصیب آن کسانی می شود که با خود تخصصی به همراه بیاورند, که بازار کار داشته باشد, مانند برنامه ریزی رایانه. کار تمام وقت به دلیل فشردگی برنامه تحصیل غیر ممکن می باشد.

سرپرستی های دانشجویی  در پیدا کردن کار، میتوانند کمک زیادی را به شما بکنند. بهتر است که از بنگاه کار دانشجویی وابسته به اداره کار، برای پیدا کردن کار نیز کمک گرفت.

اگر شما از کشور های اتریش، بلژیک، بلغارستان، قبرس، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، یونان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، لاتویا، لیخن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، هلند، نوروژ، لهستان، پرتغال، روم، سوئد، سوئیس، اسلواکیا، اسلوونی، اسپانیا و انگلیس امده باشید حق کار بدون اجازه کار را دارید و همانند دانشجوی المانی ساعت کاری شما بیش تر از 20 ساعت در هفته نمی باشد. لذا شما میایست مبلغی را به سیستم امنیتی اجتماعی المان بپردازید.اگر شما از کشور های مختلفی امده اید میبایست به تعداد 120 روز کامل یا تعداد 240 نصف روز در سال کار کنید. اگر شما به عنوان شاگرد اول یا دستیار محقق در دانشگاه هستید میبایست 120 روز درسال کار کنید. لذا شما میبایست نسبت به روند اداره ثبت بیگانه ها اگاهی داشته باشید.نا گفته نماند که قانون و مقررات سختی نسبت به استخدام دانشجویان بین المللی وجود دارند و در صورت هتک حرمت به انان افراد میبایست کشور را ترک کنند.

کار اموزی اجباری:

اگر شما دوره کاراموزی را در طول ترم تکمیل کنید کاری عادی اما بدون حقوق را خواهید یافت. با هر روز کاراموزی اعتبار شما بیشتر می شود لذا کاراموزی اجباری، کاراموزی است که برای اخذ مدرک ضروری است.

کار در طول ترم:

اگر کار محدود به تعطیلات تابستانی باشد، تعداد ساعات کاری در هفته مهم نیست و هیچ مشکلی برای بیمه خدمات درمانی دولتی، بیمه مراقبت پرستاری دولتی و بیمه بیکاری دولتی درنظر گرفته نشده است. این فقط برای استخدام کوتاه مدت کمتر از ۶۰ روز تقویم یا ۵۰ روز کاری در سال معتبر است. هنگامی که ۶۰ روز تقویم یا ۵۰ روز کاری دیر در حال عبور است یا درآمد ۴۵۰،  EUR در هر ماه بیش از حد است، سپس مشارکت در طرح حقوق بازنشستگی دولتی اجباری می شود.

دریافت شماره امنیت اجتماعی / کارت امنیت اجتماعی :

افرادی که برای اولین بار در آلمان کار می کنند، نیاز به یک کارت امنیتی دارند. این امر به اکثریت دانشجویان خارجی اعمال می شود. کارت تامین اجتماعی باید توسط اولین کارفرما درخواست شود. درخواست مینی کار باید در دفتر مرکزی مینی استخدام و برای استخدام با تامین اجتماعی ارائه شود؛ یک شرکت بیمه بهداشت عمومی باید با آن تماس بگیرد. پس از آن، کارفرما شماره امنیت اجتماعی را دریافت می کند و کارمند (دانشجو) کارت پست الکترونیکی خود را دریافت می کند.

کارت مراقبت های اجتماعی برای یک عمر معتبر است و باید حفظ شود.

کار دانشجویی در آلمان و محبوب‌ترین شغل‌های نیمه وقت

دستیار پژوهشگر در دانشگاه با ۱۱ تا ۱۲ یورو (۴۸ تا ۵۳ هزار تومان) حقوق دریافتی در هر ساعت، از جمله شغل‌های متناسب و مرتبط دانشجویی است. این شغل امتیاز‌های زیادی برای دانشجویان دارد. زیرا هم با کارکنان و هم محیط کاری آن آشنا می‌شوند و می‌توانند به مطالعات خود ادامه دهند.

دستیار اداری (کارمند روابط عمومی) با ۱۲ یورو حقوق در هر ساعت، یک فرصت خوب برای کار دانشجویی در آلمان است. دستیار اداری باید به تلفن‌ها پاسخ دهد و اطلاعات را در اختیار سایر مشتریان و شرکای شرکت بگذارد.

معلم زبان هم یکی دیگر از این شغل‌ها است. اگر سطح زبان انگلیسی یا سایر زبان‌های شما خوب است، می‌توانید در مدرسه یا سایر موسسه‌های محلی مشغول به کار شوید.

کارمند پشتیبانی و پیشخدمت در کافه دو کار دانشجویی در آلمان هستند. بدون داشتن تخصص خاصی، می‌توانید در قسمت‌های مختلف یک کافه مشغول به کار شوید. بهتر از همه این‌که زمان کاری شما متغیر و قابل انعطاف است.

دستیار خرید در فروشگاه‌ها با ۹ یورو (۴۰هزار تومان) حقوق در ساعت هم یکی دیگر از فرصت‌های شغلی برای دانشجویان در آلمان است. می‌توانید اطلاعات کالاها در اختیار مشتریان قرار دهید و آن‌ها را درباره‌ی خدمات محصولات راهنمایی کنید.

نگهداری کودکان با ۱۰ تا ۱۵ یورو (۴۴ تا ۶۶ هزار تومان) در ساعت از مشاغل متداول دیگر در آلمان است. اگر کودکان را دوست داشته باشید و کمی تجربه‌ی کار با آنها را داشته باشید؛ این کار می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد. درآمد این شغل متناسب است و در پس از گذشت زمانی، امکان افزایش آن نیز وجود دارد.

دستیار پژوهشگر فرصت های کار دانشجویی در آلمان

مسئول پشتیبانی تلفنی با ۱۵ یورو (۶۶ هزار تومان) در ساعت یک شغل نیمه ‌وقت دیگر است. در این کار باید به تلفن‌ها و تقاضای مشتری‌ها پاسخ دهید و شکایات آن‌ها را بررسی کنید. برای پشتیبانی تلفنی باید صبور باشید و مهارت‌های روابط بین فردی را یاد بگیرید.

تمیز کردن و خانه ‌داری با ۹ یورو در ساعت هم یکی از کارهایی است که می‌توانید در این کشور انتخاب کنید. می‌توانید در یک خانه یا اداره به کار نظافت مشغول شوید و پول نسبتا مناسبی برای خودتان ذخیره کنید.

پرسشگر پژوهشی با ۱۸ تا ۲۰ یورو (۷۹ تا ۸۸ هزار تومان) در ساعت، می‌تواند پیشنهاد شغلی خوبی باشد. بعضی از شرکت‌ها و سازمان‌ها به افرادی نیاز دارند تا اطلاعاتی درباره‌ی نظر مشتریان و رضایت و عدم رضایت از خدمات آنها جمع آوری کند.

تحویل دهنده‌ی محصولات یک سمت شغلی دیگر، متناسب با زندگی دانشجویی است. می‌توانید برای یک شرکت خرید و فروش آنلاین کار کنید و محصولات آن‌ها را به در منزل سفارش دهندگان برسانید.

کار دانشجویی تابستانی در آلمان

کار در هتل: در کشور آلمان هتل‌های موقت و فصلی زیادی به ویژه در مسیر ساحل دریای شمال و جنگل سیاه(شوارتزوالد) و باوارین آلپس و شهرهایی مانند فرانکفورت، مونیخ، برلین و هامبورگ وجود دارد. کار کردن در هتل این امتیاز را هم دارد که در کنار حقوق و دستمزد، غذا و اقامت هم خواهید داشت.

جمع آوری میوه‌ها و سبزیجات در باغ ها: در آلمان، کشاورزان به طور عمده‌ای به کاشت سیب زمینی و صیفی‌جات و غلات و میوه مشغول هستند. با این شغل می‌توانید در عین لذت بردن از این محیط‌های زیبا، درآمد هم کسب کنید.

کار در پارک تفریحی: می‌توانید کودکان را سرگرم کنید یا به عنوان ناظر برنامه‌های تفریحی مشغول به کار شوید.

میزبان نمایشگاه‌های تجاری: یک کار دانشجویی دیگر در آلمان است. در این نمایشگاه‌هابه افرادی نیاز است که بازدید‌کنندگان و مشتریان را راهنمایی کنند و اطلاعاتی را در اختیار آن‌ها قرار بگذارند.

زمینه‌های کار دانشجویی در دانشگاه

کار دانشجویی در دانشگاه‌های آلمان برای دانشجویان آلمانی و غیرآلمانی ممکن است. با این تفاوت که اجازه کار برای دانشجویان خارجی محدود و در ۹۰ روز در سال (به صورت تمام وقت) و یا ۱۸۰ روز در سال (به طور نیمه وقت) خلاصه می‌شود.

تنها  یک چهارم دانشجویان شاغل در آلمان در دانشگاه‌های این کشور به کار مشغول هستند

کار دانشجویی در دانشگاه‌های آلمان که انجام آن الزاما به مدرک دانشگاهی و سطح ویژه‌ای نیز وابسته نیست، می‌تواند از همان ترم‌های اول تحصیل نیز آغاز شود. کار دانشجویی بیشتر در قالب هدایت و سرپرستی کلاس‌های حل‌ تمرین برای دانشجوهای ترم اولی و یا دستیاری استاد ممکن است. نوع کار متفاوت است، از کپی‌کردن جزوه‌های درسی و تحقیق برای جمع آوری منابع علمی گرفته تا تصحیح امتحانات پایان ترم، می‌تواند از جمله مشغله‌های دانشجویانی باشد که کار در دانشگاه‌ها را به سایر محیط‌های اجتماعی ترجیح می‌دهند.

فلکار هندینگ، دانشجوی ۲۵ ساله در رشته اقتصاد از جمله همین افراد است. او که در دانشگاه مونستر به تحصیل مشغول است، درآمد با ساعتی ۵ / ۸ یورو را تنها دلیل برای کارش در دانشگاه نمی‌داند. برای او مهم‌تر از حقوق، اطلاعاتی است که از طریق کار در دانشگاه و روابط ایجاد شده با اساتید، در مورد آینده شغلی‌اش کسب می‌کند. آشنایی دانشجویان با اساتید در قالب کار گروهی و سرپرستی کلاس‌های حل تمرین، می‌تواند در آینده، زمینه شغلی را برای دانش‌آموختگان فراهم کند.

کار خارج از دانشگاه

با این حال تنها یک‌ چهارم دانشجویان شاغل در آلمان در دانشگاه‌های این کشور به کار مشغول هستند. سایر دانشجوها کار در محیط‌های خارج از دانشگاه را به دلیل درآمد بیشتر ترجیح می‌دهند. کارهای دانشجویی در خارج از دانشگاه غالبا درآمد بیشتری دارند (معمولا ۹ یورو برای یک ساعت کار). اما میزان درآمد کار دانشجویی از ایالت به ایالت در آلمان متفاوت است. غالبا کار در ایالت‌های واقع در شرق آلمان که هزینه‌ی زندگی در آن‌ها مناسب‌تر است، با درآمد کمتری نیز همراه است.

اما به طور نمونه در ایالت برلین وضعیت دانشجویان ظاهرا مناسب‌تر است. از سال ۱۹۷۹ میلادی برای دانشجویان این ایالت قراردادی تنظیم شده که بر اساس آن پرداختی کار دانشجویی در دانشگاه ساعتی ۱۱،۵۰ یورو می‌باشد

شانس بیشتر برای دانشجویان ترم‌های اول

دانشجویانی که در ترم‌های پایانی دوران تحصیل هستند، معمولا از شانس کمتری برای اشتغال به کارهای دانشجویی برخوردارند. زیرا که این افراد پس از پایان تحصیل مسلما کار موقت دانشجویی را رها خواهند کرد و استاد بایستی مجددا به دنبال دستیار جدید باشد. از همین رو دانشجویانی که در آغاز راه هستند شانس بیشتری برای دریافت کار دارند. البته دانشجویان در دانشگاه‌های آلمان پس از اتمام دوران تحصیل (پایان دوره کارشناسی‌ارشد)، می‌‌توانند به عنوان دستیار علمی (مربی پژوهشی) درخواست استخدام موقت در دانشگاه دهند که این اشتغال مسلما با درآمد بیشتری نیز همراه خواهد بود. افرادی که به طور همزمان در دوره‌های دکترا نیز مشغول به تحصیل هستند، می‌توانند با ارائه‌ی سمینارهای تخصصی در ارتباط با موضوع رساله خود و یا سرپرستی کلاس‌های استاد راهنمایشان، هزینه دوران تحصیل در این مقطع را تامین کنند.

تولد فرزند در آلمان

تابعیت از طریق تولد جز اصلی ترین انواع تابعیت محسوب می شود این نوع تابعیت با به دنیا آمدن طفل آغاز می شود و از دو روش خاک یا خون حاصل می شود بنابراین آلمان از سیستم خون تبعیت می کند و طفلی که در آلمان به دنیا بیاید اقامت کشور پدری خود را کسب می کند.

برای گرفتن ویزا، باید توانایی اثبات درآمد سالانه حدود € ۸۷۰۰ (یا ۹۳۹۰ $ آمریکا) یا ماهانه € ۷۲۵ (۷۸۰ $) را برای پوشش هزینه‌های زندگی خود داشته باشید.

یکی از پیش شرط‌های ثبت‌نام در دانشگاه‌های آلمان داشتن بیمه درمانی است. اگر بیمه درمانی شما در آلمان معتبر نیست، انتظار می‌رود در هر ماه متحمل پرداخت هزینه‌ای معادل € ۸۰ (۸۶ $) برای بیمه درمانی شوید.

بیمه عمومی‌ در المان

تمامی‌ افراد در آلمان بیمه هستند شما از همان لحظه ورود به آلمان باید بیمه داشته باشید و وقتی جهت تعویض ویزای خود به اداره مربوطه مراجعه می‌کنید تا اقامت تحصیلی‌ اخذ نمایید می بایست با قرار داد بیمه که با شرکتهای بیمه آلمان بسته شده و مبلغ آن با توجه به سن و شرکت متفاوت است که میانگین آن در قسمت هزینه‌ها می‌باشد مراجعه نمایید.

ویزای تحصیلی

اخذ ویزا برای تحصیل آلمان

برای کسانی که می خواهند در کشور آلمان تحصیل نمایند ابتدا باید از دانشگاهی که می خواهند در آن تحصیل کنند پذیرش داشته باشند . و برای اینکه بتوانند وارد کشور آلمان شوند باید ویزای تحصیلی اخذ نمایند که ممکن است چند ماه فرآیند آن طول بکشد . که این ویزای تحصیلی ۲ سال اعتبار دارد که پس از دو سال نیز قابل تمدید می باشد . البته علاوه بر اینکه  ویزای تحصیلی آلمان  مورد نیاز است پس از ورود به کشور آلمان شما باید برای اخذ مجوز اقامت نیز درخواست نمایید. با ویزای تحصیلی آلمان شخص ۳۳ ماه زمان دارد که در دانشگاه مورد  نظر ثبت نام نماید و چنانچه به زمان بیشتری لازم بود این ویزا برای مدت ۳ماه دیگر قابل تمدید می باشد. برای درخواست ویزای تحصیلی کشور آلمان مدارکی لازم است که به آنها اشاره خواهد شد ، از مدارکی  که برای اخذ ویزای تحصیلی لازم است می توان به : تکمیل  فرم درخواست ویزا  پاسپورت و عکس ، مدرکی که نشان دهد فرد در دانشگاه آلمان پذیرفته شده است، مدرک تحصیلی، مدرکی که نشان دهنده مهارت زبان آلمانی شخص باشد و یا اینکه نشان دهد شخص قصد شرکت در دوره های زبان در کشور آلمان را دارد( چنانچه در آلمان تحصیل می نماید) مدرکی که نشان دهد شخص پول کافی برای تامین هزینه های خود در آلمان را دارد که حدود ۱۰٫۰۰۰یورو در سال می باشد که این پول را در حسابی مشخص واریز کرده و تا زمانی که به آلمان برسد حق برداشت آن را نخواهد داشت و در کنار آن باید گردش حساب نیز داشته باشد و بیمه سلامت و در آخر تاییدیه از صحت تمام مدارک فوق الذکر اشاره نمود .

مدارک لازم جهت ویزای تحصيلی

درخواست ویزا بايد شخصا ارائه شود. سفارت در صورت ناقص بودن مدارک از قبول درخواست رواديد امتناع خواهد کرد. بررسی درخواست رواديد بطورمعمول 2 تا 4 ماه بطول می انجامد.

 • سه نسخه فرم درخواست ويزا که بطور کامل و خوانا پر شده و شخصا امضاء گرديده باشد
 • 3 قطعه عکس جديد
 • گذرنامه با مدت اعتبار کافی ( حداقل 6 ماه از تاريخ درخواست رواديد(
 • شناسنامه
 • گذرنامه و شناسنامه همسر
 • فتوکپی از صفحه دوم و سوم گذرنامه متقاضی و همسر
 • تعهد نامه مالی بر اساس بند 84 قانون اتباع بيگانه ( اصل و کپی) از طرف تعهد کننده در آلمان به انضمام گواهی وضعيت اقامت وی در آلمان ، گواهی در مورد تامين مالی هزينه تحصيلی ( مانند فيش حقوق تعهد کننده و يا مدارک درآمد شخص متقاضی)
 • اصل و فتوکپی از پذيرش و يا تاييد دريافت درخواست پذيرش از يک دانشگاه يا مدرسه عالی Fachhochschule در آلمان
 • اصل و کپی مدارک تحصيلی دبيرستانی و دانشگاهی متقاضی در ايران
 • ارائه 6 ماه بيمه درمانی ( که اين امر توسط بيمه درمانی بين المللی بيمه ايران قابل انجام است)
 • مدارکی در مورد سابقه شغلی متقاضی در ايران

به جز مدارک مذکور در موارد خاص ممکن است سفارت از شما درخواست ارائه مدارک ديگری نمايد که اين مدارک برای بررسی درخواست شما الزامی است. لازم به ذکر است که هيچ نوع ويزايي در آلمان تبديل به ويزای تحصيلی نمی شود يعنی اگر شخصی با رواديد توريستی وارد خاک آلمان شد نمی تواند درخواست ادامه تحصيل و تبديل ويزای توريستی به تحصيلی نمايد.

 

ایمان یعنی برداشتن قدم اول

وقتی تمام مسیر در تاریکی است.


به وب سایت استاد فرزاد جلالیان خوش آمدید

وب سایت استاد جلالیان به منظور تعامل بیشتر با دانشجویان و معرفی خدمات و آموزش ها برای کاربران راه اندازی شده است. با آموزه های استاد جلالیان ، زبان انگلیسی دیگر سخت و دشوار نخواهد بود.

با ما همراه باشید.

پشتیبانی:  شبانه روزی

آموزش مکاتبه ای

آموزش مجازی

آموزش حضوری