تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا

470 303 admin

موقعیت جغرافیایی استرالیا

در استرالیا موقعیت جغرافیایی استرالیا به صورتی است که درنیمکره جنوبی قاره اقیانوسیه ، بین مدار جنوبی ۴۰ – ۱۰ درجه طول شرقی ۱۵۴ – ۱۱۳ درجه ، و میان اقیانوس آرام و اقیانوس هند ، واقع شده . این کشور با ۷.۶۱۷.۹۳۰ کیلومتر مربع مساحت ، ۷/۴ برابر ایران و ششمین کشور وسیع جهان است .

کشور استرالیا به شکل جزیره است و همسایه ای ندارد ؛ ولی نزدیک ترین کشور به استرالیا ، از شمال شرقی ، گینه نو ، از شمال غربی ، اندونزی و از جنوب شرقی ، نیوزیلند هستند .

استرالیا ، گینه نو ، نیوزیلند و برخی از کشورهای کوچک که به صورت جزیره در اقیانوس آرام پراکنده شده اند ، قاره اقیانوسیه را تشکیل می دهند . این قاره ، کوچک ترین و کم جمعیت ترین قاره جهان است . مرکز استرالیا پست و اطراف آن ، مرتفع است.

تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا

آب و هوا استرالیا

به دلیل وسعت استرالیا، این کشور، شرایط هوایی گوناگونی در نواحی مختلف دارد و امکان مشاهده منطقی و تقویمی فصلها در سراسر کشور به صورت کلی و بدون تقسیم بندی وجود ندارد.

دما در این کشور بسته به ناحیه متفاوت است و دمای هوا در مناطق کوهستانی آن به پایین صفر درجه و در مناطق گرمسیر مانند نواحی شمال غرب این کشور، به بالای ۵۰ درجه سانتیگراد میرسد.به طور کلی، میتوان برای تمامی نواحی استرالیا به غیر از مناطق شمالی، چهار فصل اصلی شامل بهار، تابستان، پاییز و زمستان را در نظر گرفت و نواحی شمالی این کشور را هم میتوان به ۲ دوره زمانی کم باران و بارانی تقسیم کرد.

تحصیل در استرالیا

همه ساله مراکز آموزشی استراليا پذيرای تعداد كثيری دانش آموز و دانشجو از سراسر دنيا می باشند. هر سال نزدیک به ۳۰۰۰۰۰ دانشجو در استراليا به تحصيل در سطوح مختلف می پردازند كه اگر دانشجویان سيستم آموزش از راه دور را (كه برخی مراكز آموزشی استراليا ارائه می نمایند) به اين رقم اضافه كنيم، آمار اين محصلين به میزان قابل توجهی افزوده خواهد شد. یادآور می شويم كه طبق قوانین دولت استراليا، كيفيت رشته‌ های آموزشی ارائه شده در دانشگاه ها به صورت پيوسته بررسی شده تا مورد تأييد قرار گيرند. علاوه بر این٬ نظارت کامل و پیوسته ای نیز بر شهریه ها و هزینه های دریافتی دانشگاه ها و مراکز آموزشی اعمال می گردد. تمامی رشته‌های ارائه شده در تمامی مراکز آموزشی استرالیا نیز می بایست در ابتدا به ثبت و تأييد مراجع قانونی این کشور برسند.

مزایای تحصیل در استرالیا

 • تحصیل در استرالیا فرصتی است برای پیشرفت و کسب علم در کنار نخبه های برتر از سراسر جهان.استرالیا پس از ایالات متحده و بریتانیا رتبه سوم جذب دانشجویان بین المللی را به خود اختصاص داده است. هفت دانشگاه از صد دانشگاه برتر دنیا در استرالیا قرار دارند. دانشگاه های استرالیا با ارایه بیش از ۲۲۰۰۰ دوره در ۱۱۰۰ موسسه از بسیاری از کشورهای صاحب نام در این زمینه نظیر آلمان و هلند پیشی گرفته است.
 • علاوه بر کیفیت بالای علمی، ۵ شهر از ۳۰ شهر مناسب جهان برای زندگی دانشجویی در استرالیا واقع شده اند. دلیل انتخاب این شهرها به عنوان مناسب برای دانشجو، هزینه مقرون به صرفه زندگی، کیفیت زندگی و فرصت های شغلی برای دانشجویان در این شهرهاست. فراتر از این، دولت استرالیا سالانه بالغ بر 200 میلیون دلار بورسیه تحصیلی به دانشجویان مستعد بین المللی اعطا می کند.رشته های تحصیلی در استرالیا بسیار متنوع هستند. برای علاقه مندان به تحصیل در هر رشته ای دوره های بسیار متنوع در مقاطع مختلف تحصیلی پیش بینی شده است. با توجه به این سیستم آموزشی، شگفت آور نیست که در حال حاضر بیش از 2.5 میلیون فارغ التحصیل بین المللی در استرالیا وجود دارند که پس از فارغ التحصیلی در این کشور تغییرات زیادی ایجاد کرده اند. بعضی از این دانش آموزان در میان بهترین دانشمندان جهان هستند استرالیا 15 جایزه نوبل را به دست آورده است و هر روز بیش از 1 میلیارد نفر در سراسر جهان از اختراعات دانشمندان استرالیایی نظیر پنی سیلین، وای فای، سونوگرافی و نوآوری های دیگر بهره می برند.
 • در کنار هر آنچه استرالیا را از نظر علمی برجسته می نماید، محیط و سبک زندگی و آب و هوا و طبیعت بی نظیر این قاره دلیل محکمی برای انتخاب آن برای سپری کردن سالهای تحصیل است. ویزای اجازه کار پس از تحصیل این فرصت را در اختیار علاقه مندان قرار می دهد تا بتوانند نه تنها تجربه کار در یک کشور پیشرفته را به دست آورند بلکه امکان اخذ اقامت استرالیا پس از کار را نیز برایشان فراهم می سازد.
 • مزیت دیگر تحصیل در استرالیا ویزای خاص دانشجویی آن است. با داشتن این ویزا امکان سفر خانواده دانشجو به همراه وی بدون فاصله فراهم می باشد.. این بدین معناست که در صورت اخذ ویزای تحصیلی همسر و فرزندان متقاضی نیز از ویزای وی بهره مند خواهند شد. شخص متقاضی با ویزای دانشجویی (ویزای تحصیلی استرالیا) می تواند ۲۰ ساعت در هفته کار کند اما همسر متقاضی اجازه کار بصورت فول تایم در این کشور را خواهد داشت.
 • از دیگر مزیت های انتخاب استرالیا برای ادامه تحصیل، میزان درآمد و حداقل حقوق در استرالیاست. حداقل حقوق در استرالیا با ۳۸ کار در هفته پس از کسر مالیات 2521 دلار در ماه خواهد بود که این میزان درآمد از سایر کشورهای پیشرفته مانند آمریکا و کانادا بالاتر می باشد

تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای استرالیا

دانشگاههای معروف استرالیا شامل  دانشگاههای گروه هشت و همچنین دانشگاه سیدنی و دانشگاه باسابقه وسترن  با داشتن رتبه ۸۹ در دنیا از جمله دانشگاههای مطرح دراسترالیا میباشد. برای تحصیل در مقطع لیسانس توصیه میشود فرد متقاضی دوره فاندیشن را در کالج های استرالیا سپری کرده و بعد وارد دانشگاه شود .در ضمن داشتن ایلتس ۶ جزء ملزومات ورود به دانشگاههای استرالیا میباشد و هزینه تقریبی  ما بین ۲۰ تا۳۰ هزار دلار استرالیا میباشد و حداقل معدل ورود به این سطح بهتره بالای ۱۵ باشد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در استرالیا

کشور استرالیا بهترین گزینه برای مهندسین میباشد. جوانان جویای تحصیل و کار میتوانند با انتخاب دانشگاههای استرالیا اینده شغلی خود را تضمین نمود و خیال خود را راحت نمایند ،از جمله شرایط اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس فارغ التحصیلی از دانشگاههای معتبر و همچنین داشتن نمره زبان بالا و معدل بالا میباشد و متقاضی میتواند برا اساس موضوع پایان نامه خود که در مقطع فوق لیسانس تدوین میکند راه ورود به مقطع دکترا را آسان نماید . همچنین دانشجویان هفته ای حق ۲۰ ساعت کار دانشجویی را دارند و در دوران تعطیلات حق کار فول تایم را دارند که به تبع این کار میتوانند از عهده­ی مقداری از هزینه های خود بر بیایند.

افرادی که از دانشگاههای استرالیا فارغ التحصیل میشوند میتوانند به راحتی جذب بازار کار شوند

تحصیل در مقطع دکتری در استرالیا

همچنین دانشگاههای استرالیا در مقطع دکتری بیشترین میزان بورسیه را اعطا مینماید و از جمله کشورهای میباشد که بیشترین بودجه تحقیقاتی را به دانشگاهایش اعطا میکند  این دانشگاهها بهترین بستر را برای دانشجویان جویای علم فراهم  نموده تا انها بتوانند د رمحیط کاملا علمی و تحقیقاتی به تحصیل ادامه دهند.

افرادی که تمایل به اخذ پذیرش از دانشگاههای برجسته و مطرح استرالیا را دارند میتوانند با بررسی شرایط و همچنین اخذ موارد پیشنهادی نمره زبان بالا (مدرک آیلتس) و تعدد مقالات بین المللی و معدل بالا شانس خود را امتحان نمایند. در این میان مشورت با مشاورین مجرب و خبره در این امر بسیار راه گشا بوده و شما را  دراین راه یاری مینمایند.

رشته های تحصیلی استرالیا

قطعا دانشجویانی که تصمیم به تحصیل در استرالیا میگیرند باید رشته های دانشگاهی و مقاطع تحصیلی خود را مشخص نمایند.برای آشنایی بیشتر در اینجا به بحث در مورد بعضی از رشته ها می پردازیم.

 دکترای پزشکیMD

چنانچه علوم زیستی و مراقبت های بهداشتی از انسانها ، مورد تقاضای شما می باشد ، تحصیل در پزشکی یک انتخاب خوب است.

شرایط مورد نیاز جهت ورود

طول زمان دوره دکترای پزشکی MD چهار سال تمام وقت برای کلیه دانشجویان اعم از داخلی و یا بین المللی می باشد.

جراحی و علوم بهداشت از گرایشهای این رشته می باشد.

مراحل تحصیل در دکترای پزشکی بصورت پیوسته

برای ورود اشخاص به دانشگاه در رشته ی پزشکی می باید ابتدا درآزمون ورودی شرکت کرده و اخذ حداقل معدل لازم در پیش نیاز کسب اجازه ورود می باشد.

مراحل تحصیل در دکترای پزشکی  بصورت ناپیوسته

بیومدیکال یا کارشناسی خود را انتخاب میکنید که در طی مراحل تحصیل باید آناتومی ، فیزیولوژی و بیوشیمی را به عنوان بخشی از مطالعات پیش نیاز خود بگذرانید

کسب مدرک GAMSAT یا MCAT برای افرادی که خارج از استرالیا میباشند درخواست برای ورود به دوره  MD و ارسال مدارک به دانشگاه

انجام مصاحبه ی کوتاه چندگانه

(MMI) زمان برگزاری مصاحبه در اواخر سپتامبر می باشد.

 رشته های مهندسی در استرالیا

با وجود کمبودها و کاستی ها در تمام جهان اکنون تقاضا از مهندسان در زمینه های جدیدی از مشاغل مهندسی ، برای مقابله با چالشهای زیست محیطی و فناوری امروز وجود دارد. مهندسان دارای شرایط در این زمینه ها ، تقاضاهای بیشتر و حقوق بالاتری دارند . مدرک شما حرفه ای و به رسمیت شناخته میشود و ترکیبی ایده آل از مهارتهای فنی مهندسی ، تحلیلی و شخصی میباشد.

شرایط ورود

شرط مورد نیاز برای ورود به دانشگاه اخذ حداقل معدل مورد نیاز برای تأیید می باشد.

مراحل تحصیل در رشته مهندسی : بصورت ناپیوسته

مهندسی در مقطع کارشناسی : درگرایشهای فنی و مهندسی طیف وسیعی از رشته ها را در این زمینه ارائه میدهد.

کارشناسی مهندسی بیو مدیکال ، مهندسی تجارت ، مهندسی محیط و یا سایرعلوم مهندسی را در ملبورن انتخاب کنید و مهندسی را تا درجه تحصیلات تکمیلی دنبال نمایید. به عنوان یک مهندس واجد شرایط برای کامل نمودن تحصیلات خود و اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقدام نمایید.

از جمله رشته های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی نانو الکترونیک ، مهندسی محیط زیست ،مهندسی ارتباطات ، مهندسی پروژه ، مهندسی مدیریت ، مهندسی سازه و سیستمهای انرژی و… میباشند.

فنی و مهندسی از طریق کارشناسی بیومدیکال

تحصیل در سیستمهای مهندسی زیستی در کارشناسی بیومدیکال در نهایت به کارشناسی ارشد مهندسی صنایع پزشکی منجر میشود که مسیری ایده آل برای مهندسان میباشد و افرادی که به دنبال تکمیل مهارتهای فنی خود در زمینه ی دانش پزشکی هستند ، میتوانند مهندسی پزشکی را دنبال کنند.

فنی و مهندسی از طریق کارشناسی بازرگانی

دانشجویان میتوانند مطالعات جامعی برای توسعه ی رشته ی مهندسی در کارشناسی بازرگانی داشته و در مقطع کارشناسی ارشد نیز تحصیلات خود را تکمیل نمایند و به دانشجویان این امکان را میدهد که ترکیب مناسبی از Business و مهندسی را توسعه داده و مهارت حل مسائل مهندسی را بدست آورند.

فنی و مهندسی از طریق کارشناسی محیط

در این زمینه شما امکان انتخاب از بین سه رشته ی سیستمهای عمران ، سیستمهای مهندسی محیط زیست و ژئوماتیک را دارید که تمامی این رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد نیز تدریس میشوند.

تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم

تحصیلات مقطع کارشناسی

نحوه سازماندهی دوره های کارشناسی و تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم مبتنی بر نحوه سازماندهی سیستم دانشگاهی در بریتانیا است. دانشگاه های استرالیا برخی از انواع دیگر دوره های کارشناسی ( یعنی مدرک مقدماتی ) که انگلستان وجود دارد را ارائه نمی دهند ، اما به طور کلی این دو سیستم دانشگاهی بسیار مشابه هستند .

یکی از عواملی که تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم و  نظام آموزشی استرالیا را از سیستم های آموزشی در اکثر کشورهای دیگر جدا می کند ، به عنوان چارچوب صلاحیت استرالیا (AQF  ) شناخته شده می شود . این چارچوب در تمام مقاطع آموزشی کشور استرالیا اعمال می شود ، اما به ویژه در سطح  متوسطه ( دبیرستان ) و دانشگاه ( مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ) تمرکز دارد . طبق این چارچوب سیستم آموزشی به سطوح مختلفی تقسیم می شود که براساس سطح تحصیلی دانشجویان می باشد . این سیستم به اندازه کافی ساده و انعطاف پذیر است و دانشجویان بین المللی می توانند به راحتی تحصیل کنند .

در خصوص تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم لازم به ذکر است که بخاطر اینکه تحصیل در ایران تا مقطع دیپلم ۱۱ ساله است لذا افرادی که قصد تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم را دارند و می خواهند در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند باید الزاما یک دوره ی یک ساله ی foundation  را در استرالیا گذارنده تا مدرک دیپلم آنها معادل ۱۲ سال محسوب شود .

چارچوب تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم و کالج و دانشگاه شامل ده سطح مختلف است . ۷ سطح اول AQF مربوط به مقطع کارشناسی ارایه می شود و سطح ۸ مربوط به تحصیلات بین مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی است و سطوح ۹ و ۱۰ در مختص تحصیلات تکمیلی است . بخش تحصیلات تکمیلی در سطح  ۸ ، سطح ۹ و سطح  ۱۰ را در اینجا بررسی می کنیم .

مدرک سطح ۱ تا ۴

این سطوح در رابطه با تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم و مربوط به مقاطع آموزشی مقدماتی هستند . دریافت این مدارک بین ۶ ماه تا یک سال طول می کشد ، اما شما بسته به هدف تحصیلی خود می توانید زمان بیشتر یا کمتری صرف کنید . دو سطح اول این مدارک مشابه مدارکی است که در سایر کشورها برای شغل هایی مانند موقعیت های اداری و سایر موقعیت هایی که در آنها سطح آموزش رسمی اندک است ، اعطا می شود . سطوح ۳ و ۴ شبیه مدارک حرفه ای است که در دانشکده بازرگانی اعطا می شود و شامل دوره های تخصصی تر مانند جوشکاری ، ماشین آلات و مهارت های اساسی IT می شود . همچنین در آمادگی دانشجویان برای تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم و تحصیلات تکمیلی تاثیرگذار است .

دیپلم سطح ۵

این سطح دیپلم باز هم برای کسانی که هدف تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم را دارند به این صورت است که سطح دیپلم یک مرحله بالاتر از سطح ۴ است و به دانشجویان در اکتساب دانش شناختی و فنی پیشرفته در زمینه های خاص کمک می کند . دریافت دیپلم معمولاً حدود دو سال طول می کشد و معمولاً  در زمینه های تخصصی می باشد .

دیپلم پیشرفته ، مدرک فوق دیپلم سطح ۶

مدرک فوق دیپلم یا دیپلم پیشرفته بین ۲ تا ۳ سال طول می کشد و اگر دانشجو تصمیم داشته باشد که تحصیلات در استرالیا با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی را ادامه دهد ، حدود ۳ تا ۴ ترم از دروس کارشناسی را شامل می شود . دیپلم پیشرفته به کسانی که در رشته های فنی و حرفه ای تحصیل می کنند ، اعطا می شود ؛ مدرک فوق دیپلم به کسانی که در رشته های تحصیلی علمی تر اعطا می شود . مدرک دیپلم پیشرفته یا فوق دیپلم در روند اشتغال در استرالیا یا کشور مبدا شما بسیار تاثیرگذار است .

مدرک کارشناسی  سطح  ۷ا

ین مدرک مشابه مدرک کارشناسی

در سراسر جهان است . و برای افرادی که می خواهند تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم داشته باشند ارزشمند خواهد بود .

در استرالیا ، میانگین ​​مدت زمان لازم برای اخذ مدرک کارشناسی ۳ تا ۴ سال ، بسته به نوع دانشگاه و هدف تحصیلی شما است . بیشتر رشته هایی که شامل پژوهش می شود ، معمولاً چهار سال طول می کشد .

در اینجا فهرستی از رشته ها برای تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم در مقطع لیسانس ارائه شده است .

 • انسان شناسی و باستان شناسی
 • تاریخ کلاسیک
 • علوم اجتماعی ( جامعه شناسی ، روانشناسی و غیره )
 • علوم کامپیوتر
 • بازرگانی ( اقتصاد، مدیریت )
 • حقوق
 • رشته های پزشکی / رشته های پیش پزشکی
 • موسیقی و هنر
 • فلسفه و دیگر رشته های مشابه
 • انگلیسی ( ادبیات و غیره)
 • الهیات و مذهب
 • رشته های STEM علوم ( علوم زمین ، زیست شناسی ، شیمی ) ، فناوری ، مهندسی و ریاضیات

سطح ۸ – مدرک کارشناسی

در تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم به این صورت است که سطح ۸ به مدرک کارشناسی و مدرک تحصیلات تکمیلی تقسیم می شود . مدرک کارشناسی به دو روش حاصل می شود : اگر مدرک کارشناسی خود را در مدت سه سال به اتمام برسانید ، می توانید با ادامه تحصیل به مدت یک سال بیشتر و انجام پژوهش در زمینه های خاص ، مدرک کارشناسی بگیرید . همچنین در بقحث تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم شایان ذکر است که همچنین می توانید در صورت فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی چهار ساله ، مدرک کارشناسی بگیرید . هرگونه شرایط بیشتر (پایان نامه، پروژه های تحقیقاتی و غیره) مورد نیاز برای اخذ مدرک کارشناسی توسط دانشگاه محل تحصیل و با توجه به رشته تحصیلی شما تعیین می شود.

مدارک دانشگاهی در استرالیا

 فوق دیپلم

مدت دوره: ۲ سال

پیش نیازها: پایان سال ۱۲، یا Certificate 3 یا Certificate 4 و نیز مدرک زبان IELTS 5.5

شهریه: بین ۱۴۰۰۰ تا ۲۶۰۰۰ دلار در سال

دوره فوق دیپلم در استرالیا یک دوره ۲ ساله است که بیشتر مورد توجه افرادی قرار می گیرد که مشغول به کار هستند و وقت کافی برای دوره لیسانس ندارند. با شرکت در دوره فوق دیپلم می توانید مهارت های شغلی خود را افزایش داده و راه را برای مقاطع بالاتر باز کنید. شما می توانید بعد از پایان دوره فوق دیپلم وارد دوره لیسانس شوید.

اگر در کشور خود مدرک فوق دیپلم را گرفته اید و برای تحصیل به استرالیا می آیید، می بایست از دوره لیسانس شروع کنید. البته این احتمال این وجود دارد که بتوانید تعدادی از دروس خود را با دوره لیسانس تطبیق داده و دیگر احتیاج به خواندن آن دروس نباشد که البته منوط به تصمیم دانشگاه است و معمولا شرط نمره در آن درس وجود دارد.

اگر مدرک کاردانی را از استرالیا گرفته اید، معمولا به شما اجازه ورود به سال دوم رشته کارشناسی داده می شود.

دوره های فوق دیپلم معمولا توسط کالج ها تامین می شوند، هر چند بعضی دانشگاه ها هم  دوره فوق دیپلم را ارائه می دهند.

فوق دیپلم یک مدرک  ۲ ساله پس از سال ۱۲ یا معادل آن یا گواهینامه های III یا IV می باشد. این یک مدرک آموزش عالی است که از نظر زمانی کوتاه تر است و نقطه ی خروجی است در سطحی پایین تر، یا می تواند یک مسیر کاملا حساب شده به سمت مقطع لیسانس برای تحصیلات عمیق تر و آماده سازی حرفه ای یا مسیری به سمت دیپلم حرفه ای برای قابلیت های مربوط به صنعت باشد.

مدرک کارشناسی

مدرک کارشناسی مدرک پایه ی دانشگاه است و الزام اساسی برای ورود به صنعت می باشد. بعضی صنایع ممکن است به عنوان شرط ورود، آموزش های فنی و حرفه ایِ اضافی درخواست کنند. دوره‌های کارشناسی در استرالیا در حالت عادی 3 ساله هستند. دانشجو می‌تواند با اضافه کردن یک سال دیگر برکارشناسی خود مدرک کارشناسی ۴ ساله که در استرالیا “Honors ” نامیده می‌شود دریافت کند. لازم به ذکر است که در پاره‌ای از موارد سال چهارم مقطع کارشناسی، تحقیقی و بر پایه ارائه پایان نامه می‌باشد. در این صورت و به طور معمول سال چهارم این مقطع تحصیلی معادل سال اول مقطع کارشناسی ارشد بوده و بدان معنی است که دانشجویانی که دوره کارشناسی خود را به صورت ۴ ساله و یا Honors گذرانده‌اند می‌توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را با گذراندن ۱ سال تحصیلی کسب نمایند.شهریه دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی به مراتب پایین‌تر از سایر مقاطع تحصیلی است و امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای این مقطع پایین است. خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان دوره کارشناسی به دلیل جوانتر بودن آنها به نسبت بیشتر از دوره‌های دیگر می‌باشد. لازم به ذکر است که متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی که موفق به اخذ مدرک دوره‌های فنی و حرفه ای شده اند، می‌توانند وارد سال اول و یا دوم مقطع کارشناسی شوند.

شرایط ورود به دوره‌های کارشناسی در استرالیا

به طور معمول شرایط لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های مختلف از استاندارد یکسانی برخوردار است. در عین حال ممکن است دانشگاه‌ها و دانشکده‌های مختلف ضوابط خاص خود را نیز در ارائه پذیرش تحصیلی در رشته‌های متفاوت مد نظر داشته باشند. اطلاعات مربوط به ضوابط خاص پذیرش در رشته‌های مختلف تحصیلی را می‌توانید در انتخاب رشته تحصیلی مشاهده نمایید. برای متقاضیان ادامه تحصیل در دوره‌های کارشناسی علاوه بر ارائه مدارک تحصیلی مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی٬ ارائه مدرک بین المللی آیلتس نیز الزامی می باشد. لازم به ذکر است در مواردی که دانش آموز دارای شرایط لازم جهت ورود به مقطع کارشناسی نمی‌باشد، موظف به گذراندن مجدد دوره پیش دانشگاهی در استرالیا خواهد بود. به طور معمول تمامی دانشگاه‌های استرالیا، کالج دبیرستانی نیز دارند. بهتر است بدانید یکی از شرایط لازم برای ورود به دانشگاه‌های گروه هشت، گذراندن دوره پیش دانشگاهی در همان دانشگاه است.

کارشناسی ارشد در استرالیا

دوره‌های کارشناسی ارشد در استرالیا به دو دسته تحصیلی و تحقیقاتی تقسیم می‌شوند

دوره های کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس تحصیلی در استرالیا

کارشناسی ارشد تحصیلی یا فوق لیسانس تحصیلی در استرالیا بسیار محبوب می باشند به طوری که بیشتر دانشجویان کشور ما به قصد دوره های کارشناسی ارشد به استرالیا می روند. این دوره ها طیف بسیار گسترده و متنوعی را در بر می گیرند که شامل دوره های ۱ تا ۳ ساله٬ دوره های تحقیقاتی٬ دوره های تحصیلی و دوره های کارشناسی ارشد ۲ گانه (با دو مدرک کارشناسی ارشد متفاوت) می باشد. از آنجایی که متقاضیان دوره های کارشناسی ارشد ۲ گانه با به اتمام رساندن این مقطع تحصیلی در مدت زمان ۲ سال٬ ۲ مدرک کارشناسی ارشد دریافت می کنند که در آینده کاری آن ها نیز تأثیر بسزایی دارد، این دوره ها از طرفداران زیادی دارند. در دوره های کارشناسی ارشد تحصیلی٬ همانند دوره های کارشناسی٬ کلاس های آموزشی برگزار می شوند اما در انتهای این دوره ها ارائه پایان نامه الزامی است.

شرایط ورود به کارشناسی ارشد تحصیلی در استرالیا

سیستم ارزیابی دانشجویان به طور معمول دارای استاندارد یکسانی می باشد به طوری که برای پذیرفته شدن در مقاطع کارشناسی ارشد، ارائه مدرک کارشناسی و نیز سابقه مرتبط با رشته مورد نظر مفید خواهد بود. اما دانشگاه های مختلف ضوابط خاص خود را نیز دارند. به عنوان مثال نمره آیلتس مورد نظر برای ورود به دوره های کارشناسی ارشد ۶.۵ می باشد (به غیر از رشته های زیر گروه پزشکی که نمره ۷ نیاز دارند)٬ در حالی که برخی دانشگاه ها نمره ۶ را نیز برای ورود به این دوره ها کافی می دانند. دانشگاه های گروه هشت استرالیا و دانشگاه هایی که در سطح بالاتری قرار دارند٬ در ارائه پذیرش تحصیلی با ریز بینی بیشتری عمل می کنند. متقاضیان دوره های کارشناسی ارشد نسبت به دوره های کارشناسی شانس بیشتری نیز در دریافت بورسیه دارند. متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد تحصیلی٬ در صورت ارائه سابقه کار مرتبط با رشته جدید٬ می توانند در رشته تحصیلی متفاوتی نسبت به رشته تحصیلی دوره کارشناسی خود تحصیل نمایند (به خصوص رشته های زیرگروه تجارت و بازرگانی)

دوره های کارشناسی ارشد تحقیقاتی در استرالیا

برخلاف دوره های دکترا که صرفاً تحقیقاتی هستند، دوره های کارشناسی ارشد می توانند بسته به انتخاب شما تحقیقاتی و یا غیر تحقیقاتی باشند. لازم به ذکر است که دوره های کارشناسی ارشد تحقیقاتی (Master by Research / Master of Philosophy / MPhil) بسیار محبوب اند.. از آنجایی که دوره های دکترا تحقیقاتی هستند٬ به آن دسته افرادی که تمایل دارند تحصیل خود را تا مقطع دکترا ادامه دهند پیشنهاد می شود که دوره کارشناسی ارشد خود را نیز تحقیقاتی انتخاب نمایند. این مدرک به کسانی اعطاء می شود که یک رساله تحقیقاتی را در رشته تخصصی خود انجام داده باشند. علاوه بر یک پروژه تحقیقاتی٬ دوره های دکترا ممکن است شامل عناصر دیگری نیز باشند.

اخذ مدرک کارشناسی ارشد تحقیقاتی در استرالیا نیازمند ارائه پایان نامه می باشد به طوری که دانشجو بتواند استاد خود را متقاعد نماید که کلیه مفاهیم تخصصی رشته تحصیلی خود را کسب نموده است. دوره های کارشناسی ارشد تحقیقاتی به طور معمول به حداقل ۱ سال تحصیل تمام وقت نیاز دارد. در حال حاضر تعداد زیادی از دانشجویان خارجی در رشته های کارشناسی ارشد تحقیقاتی در حال تحصیل در استرالیا هستند. به طور معمول دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد تحقیقاتی می بایست در ابتدا رشته ها٬ دانشکده و یا دانشگاه مورد نظر خود را به ما اعلام نموده تا اطلاعات دقیق و جامع تری برای ایشان ارسال گردد. درگاه های اینترنتی دانشگاه ها حاوی مطالب و اطلاعات خوب و به روزی از دوره های کارشناسی ارشد تحقیقاتی موجود در آن دانشگاه ها است.

شرایط ورود به کارشناسی ارشد تحقیقاتی در استرالیا

دانشگاه های مختلف سیاست های خاص خود را در زمینه دوره های کارشناسی ارشد تحقیقاتی و ارائه پذیرش به دانشجویان اعمال می نمایند٬ ولی به طور کلی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد تحقیقاتی داشتن حداقل معدل ۶۵٪ و مدرک دوره تحصیلی کارشناسی الزامی است

دوره های دکترا در استرالیا

تحصیل دکترا در استرالیا  مساوی با برخورداری از کیفیت عالی امکانات تحقیقاتی در این کشور است. تعداد زیادی از دانشگاه های استرالیا مدارک دانشجویان این دوره ها را با عناوین PhD و یا  DPhil ارائه می دهند که در هر دو صورت به مفهوم Doctorate of Philosophy می باشد. این مدرک به کسانی اعطاء می شود که یک رساله تحقیقاتی را در رشته تخصصی خود انجام داده باشند. علاوه بر یک پروژه تحقیقاتی٬ دوره های دکترا ممکن است شامل عناصر دیگری نیز باشند. گاهی این مدارک دارای عناوین تخصصی تری مانند EdD که در واقع Doctor of Education است می باشند. لازم به ذکر است که در مدرک دوره های دکترا عنوان رشته تخصصی نیز دیده می شود. داشتن پیشنهاد تحقیقاتی مناسب برای اخذ پذیرش در این مقطع بسیار ضروری است و دانشجو می بایست پیشنهاد تحقیقاتی مناسبی برای ارائه به دانشگاه در اختیار داشته باشد. بهتر است بدانید امکان بورسیه تحصیلی در دوره دکترا از تمامی مقاطع دیگر بالاتر است.

اخذ مدرک دکترا در استرالیا نیازمند ارائه پایان نامه می باشد به طوریکه دانشجو بتواند استاد خود را متقاعد نماید که کلیه مفاهیم تخصصی رشته تحصیلی خود را کسب نموده است. دوره دکترا به طور معمول به حداقل ۳ سال تحصیل تمام وقت نیاز دارد. در حال حاضر تعداد زیادی از دانشجویان خارجی در رشته های دکترا در حال تحصیل در استرالیا هستند. به طور معمول دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکترا می بایست در ابتدا رشته ها٬ دانشکده و یا دانشگاه مورد نظر خود را به ما اعلام نموده تا اطلاعات دقیق و جامع تری برای ایشان ارسال گردد. درگاه های اینترنتی دانشگاه ها حاوی مطالب و اطلاعات خوب و به روزی از دوره های دکترا موجود در آن دانشگاه ها می باشند.

شرایط ورود به دوره های دکترا در استرالیا

دانشگاه های مختلف سیاست های خاص خود را در زمینه دوره های دکترا و ارائه پذیرش به دانشجویان اعمال می نمایند٬ ولی به طور کلی برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا داشتن حداقل معدل ۶۵٪ و مدرک دوره تحصیلی کارشناسی ارشد الزامی می باشد.

پیشنهاد تحقیقاتی در مقطع دکترا در استرالیا

به طور کلی پیشنهاد تحقیقاتی در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد با یکدیگر تفاوت هایی دارند. لازم به ذکر است این تفاوت ها در شیوه نوشتاری و نگارش آن ها نمی باشد. پیشنهاد تحقیقاتی در مقطع دکترا باید در جهت ارائه مفاهیمی نو و خدمتی به علم تحقیق باشد. به عنوان مثال ارائه راهکارهای جدید، پیشنهاد یک فرمولاسیون جدید برای یک تئوری، تعبیری جدید و متفاوت از دستاوردهای پیشین علم و …

روش تهیه پیشنهاد تحقیق

اولین چیزی که در تهیه پروپوزال باید مد نظر قرار گیرد، این است که هدف شما از ارائه پروژه تحقیقاتی چیست و انتظار دارید پروژه شما چه دستاوردی داشته باشد. می توانید اهداف خود را فهرست کنید. از مطرح کردن هرگونه اطلاعات اضافی که نشان دهنده اشراف هرچه بیشتر شما بر مسئله است دریغ نکنید. باید عنوان کنید که این موضوع چگونه و از کجا به ذهن شما وارد شده است. روش خود را در ارائه تحقیق مشخص کنید. این همان روشی است که در جمع آوری اطلاعات، ارائه و آنالیز داده ها استفاده می شود. پس باید روش خود را مشخص کنید و تا پایان همان روش را به کار ببندید. خواننده باید متقاعد شود که روش انتخابی شما بهترین روش در به انجام رساندن پروژه و تجزیه تحلیل داده هاست. پروژه باید موضوعی جدید برای ارائه کردن داشته باشد در غیر این صورت شما کارهای دیگران را دوباره تکرار می کنید.علاوه براینکه از حضور استاد راهنمای خود مطمئن شدید، باید مواد و لوازم و تجهیزات مورد نیاز خود را اعلام کنید تا در صورت نبود آنها تهیه شوند. در صورتی که مواد یا تجهیزات خاصی نیاز دارید که قبلا نبوده اند باید چگونگی تهیه آنها را نیز اعلام کنید. در صورتی که به کتاب خاصی نیاز دارید باید اعلام کنید.باید به طور دقیق شرح دهید که برای اتمام مرحله به مرحله پروژه خود به چه منابعی نیاز دارید. همچنین اگر به یادگیری مهارت خاصی جهت اتمام پروژه نیاز دارید باید اعلام کنید. به عنوان مثال به یادگیری تجزیه تحلیل داده های آماری نیاز دارید. و در نهایت باید تمام هزینه را تا مرحله پایانی پروژه اعلام نمایید، حتی هزینه سفرهای مورد نیاز برای انجام پروژه.

گواهینامه های تحصیلات تکمیلی در استرالیا

برای کسب این گواهینامه باید به ۶ ماه تحصیل پس از یک برنامه ی کارشناسی یا در جهت توسعه ی دانش فنی و حرفه ای و مهارت در یک حوزه ی حرفه ای جدید پرداخت.

دیپلم تحصیلات تکمیلی در استرالیا

آموزش های ارائه شده در این سطح، مهارت های فردی کسب شده در مقطع کارشناسی را توسعه می دهند یا مهارت و دانش فنی و حرفه ای را در یک زمینه ی حرفه ایِ جدید ارتقا می بخشند. این دیپلم می تواند به عنوان تخصص بیشتر در یک نظام و دانشی منسجم توصیف شود و عموما طول دوره ی آن ۱۲ ماه است.

مدرک کارشناسی ارشد

مدارک کارشناسی ارشد شامل ارتقای مهارت های حرفه ایِ خاص و مهارت های فنی و حرفه ای می باشد. مدرک کارشناسی ارشد اصولا حاصل پژوهش یا دروس ترمی یا ترکیبی از این دو می باشد. تحصیل شامل دستیابی به درک عمیقی از یک حوزه ی خاص دانش می شود که عموما با تحقیقات مستقل حاصل می شود.
کسب مدرک کارشناسی ارشد یک سال پس از دریافت مدرک کارشناسیِ ممتاز و یا دو سال پس از مدرک کارشناسی وقت می گیرد.
مدرک دکتری

مدرک دکتری بالاترین مدرک ارائه شده توسط دانشگاه های استرالیا است و عموما تکمیل این دوره ۳ سال وقت می گیرد. هرچند این یک مدرک پژوهشی است، برخی از برنامه ها ممکن است مؤلفه ی درسی هم داشته باشند. در مدرک دکتری ۳ مؤلفه وجود دارد: یک بررسی جستجوگرانه، آزمایشگاهی یا بررسی سیستماتیک حوزه ی از دانش، یک پروژه ی تحقیقاتی که منجر می شود به تولید سهم قابل توجهی از دانش و درک و یک پایان نامه ی قابل توجه و مرتب و منظم است.

تقویم تحصیلی
کلاس های دانشگاه از اوایل ماه مارس تا اواخر نوامبر جریان دارند. هرسال به دو ترم تقسیم می شود. با این حال بعضی مراکز دوره های سه ماهه ارائه می کنند و یا از ماه دسامبر تا فوریه مدارس تابستانه برگزار می کنند. سایت های دانشگاه های استرالیا لیستی از تاریخ ترم های دانشگاه ها ارائه می دهند.
دانشجویان ترمیِ لیسانس و فوق لیسانس در اول سال برای دوره های خود ثبت نام می کنند. دانشگاه های استرالیا این اجازه را می دهند که برای بعضی دروس، بین سال (حوالی ماه جولای) نیز ثبت نام کنید. بسته به هر دوره، تاریخ شروع متغیر است.
دانشجویان مقطع دکتری یا دیگر مقاطع تحقیقاتی کارشناسی ارشد احتمالا قادر خواهند بود که با مذاکره با مسئول آموزش خود، یک تاریخ آغاز جایگزین تعیین کنند.
مطالعات پایه در مقاطع مختلفی از سال دانشجو می پذیرند.

دانشگاه های برتر استرالیا

دانشگاه های استرالیا نه تنها سرآمد تحصیل و آموزش در نیم‌کره جنوبی زمین که در شمار برترین‌ مراکز آموزش عالی دنیا قرار می‌گیرند. برای آشنایی با هشت دانشگاه برتر استرالیا با کجارو همراه باشید.

استرالیا، کشور پهناور نیم‌کرده جنوبی دارای ۳۸ دانشگاه دولتی و ۲ دانشگاه خصوصی است. این دانشگاه‌ها در قالب گروه‌بندی‌های گوناگون مانند دانشگاه‌های گروه ۸، دانشگاه‌های گروه ۲۱ و غیره به ارائه دوره‌های آموزش عالی می‌پردازند. رشته‌هایی همانند مهندسی٬ تجارت و بازرگانی در همه دانشگاه‌ها وجود داشته اما رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و دیگر رشته‌های علوم سلامت تنها در برخی دانشگاه‌ها در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرند. دانشگاه‌ها در ایالت‌های مختلف استرالیا پراکنده‌اند به‌طوری‌که در هر ایالت دست کم یک دانشگاه گروه ۸ و چندین دانشگاه تراز اول دیگر وجود دارد.

برخی دانشگاه‌ها نیز دارای پردیس‌های اختصاصی خود در ایالت‌های گوناگون هستند. دانشگاه‌های استرالیا از تراز بالایی در سطح جهانی برخوردار هستند به‌گونه‌ای که بهترین دانشگاه‌های استرالیا در میان ۲۰ دانشگاه جهان و مابقی آن‌ها در میان ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار می‌گیرند. هر دانشگاه در ارائه برخی از رشته‌های تحصیلی سرآمد است، طوری که ممکن است رده یک رشته تحصیلی در یک دانشگاه غیر گروه ۸ بسیار بالاتر از همان رشته در دانشگاهی از گروه ۸ باشد. بنابراین نمی‌توان ادعا نمود که دانشگاه‌های گروه ۸ در ارائه تمامی رشته‌های تحصیلی بهترین هستند. تمامی دانشگاه‌های استرالیا شهریه دریافت می‌نمایند که می‌تواند بر اساس رشته و مقطع تحصیلی دیگرگون باشد. لازم به ذکر است که دانشگاه‌ها شماری بورسیه تحصیلی نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

دانشگاه ملی استرالیا ( Australian National University)

دانشگاه ملی استرالیا رتبه ۱ را در میان دانشگاه‌های استرالیا به خود اختصاص داده و بهترین دانشگاه نیمکره جنوبی محسوب می‌شود. علاوه بر این، دانشگاه ملی استرالیا رتبه ۲۲ جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از آن خود کرده است. این مرکز علمی علاوه بر عضویت در دانشگاه‌های گروه هشت، از حضور ۶ برنده جایزه نوبل در بین اعضای هیأت علمی و دانش‌آموختگان خود بهره می‌برد:

سال ۱۹۴۵ – هاوارد فلوری؛ نوبل پزشکی

سال ۱۹۶۳ – جان اکلز؛  نوبل پزشکی

سال ۱۹۹۴ – جان هارسانای؛ نوبل اقتصاد

سال ۱۹۹۶ – رالف زینکرناگل؛ نوبل پزشکی

سال ۱۹۹۶ – پیتر دوهرتی؛ نوبل پزشکی

سال ۲۰۱۱ – برایان اشمیت؛ نوبل نجوم

دانشگاه ملی استرالیا، افزون بر فضای آموزشی منحصر به فرد با دانشجویان بومی و بین‌المللی، از محیطی پویا نیز برخوردار است که حضور سالن‌های آمفی‌تئاتر، سالن‌های ورزشی، کلوپ‌های تفریحی و کافی‌شاپ‌های متعدد در ایجاد آن بهره بسزایی دارند.

دانشگاه سیدنی (University of Sydney)

این دانشگاه در سال ۱۸۵۰ در شهر سیدنی تأسیس‌شده است و با رشته‌های تحصیلی گوناگون و بهره‌مندی از اساتید و پژوهشگران مجرب، دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می‌نماید. با توجه به موقعیت این دانشگاه در شهر زیبا و مدرن سیدنی، عضویت در دانشگاه‌های گروه هشت، توان مالی و پژوهشی بسیار بالا و نیز قرار گرفتن در میان ۵۰ دانشگاه برتر جهان، این پایگاه از دیدگاه علمی و اعتباری یکی از بهترین دانشگاه‌های استرالیا و جهان بوده و دانشجویانی از ۷۰ کشور جهان در آن مشغول به تحصیل و پژوهش هستند. دانشگاه سیدنی دومین دانشگاه بزرگ استرالیا به لحاظ تعداد دانشجو است. تاکنون ۵ نفر از اساتید و فارغ‌التحصیلان دانشگاه سیدنی موفق به کسب جایزه نوبل در شاخه‌های گوناگون شده‌اند. دانشگاه سیدنی دارای ۹ پردیس، ۱۲ دانشکده، ۲۰۰ انجمن دانشجویی، ۴۰ باشگاه ورزشی و ۳۲۸ آزمایشگاه فعال است.

دانشگاه سیدنی رتبه ۳ را در میان دانشگاه‌های استرالیا به خود اختصاص داده است و افزون بر این، رتبه ۴۶ جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از آن خود کرده است. دانشگاه سیدنی تاکنون دانش آموختگان برجسته بی‌شماری را در زمینه‌های مختلف علمی و هنری معرفی نموده است که از آن بین می‌توان به ۵ برنده جایزه نوبل اشاره نمود:

سال ۱۹۴۷ – رابرت رابینسون؛ نوبل شیمی

سال ۱۹۶۳ – جان اکلز؛ نوبل پزشکی

سال ۱۹۷۰ – برنارد کاتز؛ نوبل پزشکی

سال ۱۹۷۵ – جان کورنفورث؛ نوبل شیمی

سال ۱۹۹۴ – جان هارسانای؛ نوبل اقتصاد

دانشگاه ملبورن (University of Melbourne)

دانشگاه ملبورن، در ایالت ویکتوریا در سال ۱۸۵۳ پایه گذاری شده و دومین دانشگاه دیرین این کشور است. این مرکز علمی بیش از ۱۵۰ سال است که در زمینه‌های نوآورانه، آموزشی و تحقیقاتی همواره پیشرو بوده است دانشگاه ملبورن رده ۲ را در میان دانشگاه‌های استرالیا به خود اختصاص داده است و علاوه بر این، رتبه ۴۲ جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از آن خود کرده است. دانشگاه ملبورن تاکنون دانش‌آموختگان برجسته بی‌شماری را در زمینه‌های مختلف علمی و هنری معرفی نموده است که از آن بین می‌توان به ۳ برنده جایزه نوبل اشاره نمود:

سال ۱۹۶۰ – فرانک مک فارلن؛ نوبل پزشکی

سال ۱۹۶۳ – جان اکلز؛ نوبل پزشکی

سال ۲۰۰۹ – خانم الیزابث به لک برن؛ نوبل پزشکی

دانشگاه کوئینزلند  (University of Queensland)

دانشگاه کوئینزلند، پنجمین دانشگاه قدیمی استرالیا بوده که در سال ۱۹۰۹ تأسیس و در شهر به ریزبین واقع شده است. این مرکز علمی همواره در گسترش امور پژوهشی پیشرو بوده و یکی از ۳ دانشگاه برتر استرالیا در این زمینه به شمار می‌آید. دانشگاه کوئینزلند رتبه ۵ را در میان دانشگاه‌های استرالیا به خود اختصاص داده است و علاوه بر این، رتبه ۵۱ جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از آن خود کرده است. دانشگاه کوئینزلند تاکنون دانش‌آموختگان برجسته بی‌شماری را در زمینه‌های گوناگون علمی و هنری معرفی نموده است که از آن بین می‌توان به ۱ برنده جایزه نوبل اشاره نمود:

سال ۱۹۹۶ – پیتر دوهرتی؛ نوبل پزشکی

دانشگاه موناش(Monash university)

دانشگاه موناش ، یک دانشگاه پژوهشی عمومی در ملبورن استرالیا است که در سال ۱۹۵۸ تأسیس گردیده است. این پایگاه علمی دومین دانشگاه قدیمی ایالت ویکتوریا، بزرگ‌ترین دانشگاه استرالیا و نیز با در اختیار داشتن بیشترین تعداد دانشجویان خارجی، بین‌المللی‌ترین دانشگاه این کشور در میان تمامی دانشگاه‌های استرالیا به شمار می‌آید.

دانشگاه موناش رتبه ۶ را در میان دانشگاه‌های استرالیا به خود اختصاص داده است و افزون بر این، رتبه ۶۵ جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از آن خود کرده است.

دانشگاه نیو سوث ولز (University of South Wales)

دانشگاه نیو سوث ولز یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در استرالیا، واقع در حومه کنزینگتون در شهر سیدنی است که در سال ۱۹۴۹ تأسیس گردیده است. دانشگاه نی و سوث ویلز رتبه ۴ را در میان دانشگاه‌های استرالیا به خود اختصاص داده است و علاوه بر این، رتبه ۴۹ جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از آن خود کرده است.

دانشگاه وسترن استرالیا ( University of Western Australia)

دانشگاه استرالیای غربی یک دانشگاه پژوهشی در شهر پرث مرکز ایالت استرالیای غربی بوده و قدیمی‌ترین دانشگاه این ایالت به شمار می‌آید. دانشگاه استرالیای غربی رده ۷ را در میان دانشگاه‌های استرالیا به خود اختصاص داده است. افزون بر این، رتبه ۱۰۲ جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از آن خود کرده است. دانشگاه استرالیای غربی تاکنون دانش‌آموختگان برجسته بی‌شماری را در زمینه‌های گوناگون علمی و هنری معرفی نموده است که از آن بین می‌توان به یکی از نخست وزیران دولت استرالیا و نیز ۲ برنده جایزه نوبل اشاره نمود:

سال ۲۰۰۵ – بری مارشال؛ نوبل پزشکی

سال ۲۰۰۵ – رابین وارن؛ نوبل پزشکی

دانشگاه آدلاید (University of Adelaide)

دانشگاه آدلاید که در سال ۱۸۷۴ تأسیس‌شده است، دانشگاهی همگانی واقع در شهر آدلاید در ایالت استرالیای جنوبی و سومین دانشگاه استرالیا از دیدگاه قدمت است. لاوه بر پردیس اصلی این پایگاه علمی که در مرکز شهر آدلاید و در نزدیکی چندین موزه معتبر قرار دارد، این دانشگاه ۴ پردیس هم در خارج از ایالت استرالیای جنوبی در اختیار دارد. دانشگاه آدلاید رتبه ۸ را در میان دانشگاه‌های استرالیا به خود اختصاص داده است و علاوه بر این، رتبه ۱۲۵ جهانی را نیز بر اساس رده بندی QS World University Rankings در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از آن خود کرده است.

دانشگاه آدلاید تاکنون دانش‌آموختگان برجسته بی‌شماری را در زمینه‌های گوناگون علمی و هنری معرفی نموده است که از آن میان می‌توان به ۴ برنده جایزه نوبل اشاره نمود:

سال ۱۹۱۵ – ویلیام لارنس برگ؛ نوبل فیزیک

سال ۱۹۴۵ – هاوارد فلوری؛ نوبل پزشکی

سال ۲۰۰۳ – جان مکس ول کو تزی؛ نوبل ادبیات

سال ۲۰۰۵ – رابین وارن؛ نوبل پزشکی

 

هزینه ی تحصیل و زندگی در استرالیا

همان طور که می دانید به عنوان یک دانشجوی خارجی، شهریه دانشگاه خود را باید پیش از شروع هر ترم بپردازید. آگاه باشید که برخی موسسات آموزشی علاوه بر شهریه دانشگاه هزینه های دیگری نیز دارند مانند: کتابخانه، آزمایشگاه، امکانات ورزشی و گردشگری. برخی هزینه ها نیز مانند تجهیزات معماری یا عکاسی، خاص رشته انتخابی شما هستند و برخی هزینه ها نیز مانند خرید کتاب و نوشت افزار عمومی می باشند..

صرفا جهت راهنمایی ممکن است دوره های ارزانتر و گرانتری در استرالیا وجود داشته باشد.

مدارس دولتی بین 5000 تا 18000 دلار در سال

مدارس خصوصی بین: 17000 تا 60000 دلار در سال

پیش دانشگاهی (طول دوره یک تا دو سال ): 14000 تا 30000 دلار در سال

دانشگاه :کارشناسی (طول دوره از 2.5 تا 5 سال)، ارشد(طول دوره از 1-3 سال) و دکتری (طول دوره از 2.5 تا 5 سال ) و غیره : بین 14000 تا 35000 دلار در سال

پزشکی  (طول دوره بین 4 تا 7 سال) و دندانپزشکی( 4 تا 7 سال  ): بین 35000 تا 60000 دلار در سال

دوره های زبان از 300 دلار در هفته

هزینه‌های تحصیل در دوره‌های کارشناسی در استرالیا

این شهریه بسته به نوع دانشگاه و رشته متفاوت است اما سالانه تخمین زده می شود:

شهریه دوره‌های کارشناسی در رشته‌های هنر٬ اقتصاد٬ بازرگانی٬ حقوق و غیره به طور معمول سالانه بین ۱۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار استرالیا است.

شهریه دوره‌های کارشناسی در رشته‌های علوم پایه٬ مهندسی٬ پزشکی٬ دندانپزشکی و به طور کلی رشته‌های که واحدهای آزمایشگاهی دارند به طور معمول سالانه بین ۲۲۰۰۰ تا ۵۵۰۰۰ دلار استرالیا است.هزینه زندگی دانشجویی سالانه به طور معمول ۱۹۸۳۰ دلار استرالیا خواهد بود.

هزینه های تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد تحصیلی در استرالیا

هزینه های تحصیل دوره های کارشناسی ارشد تحصیلی به طور معمول سالانه بین ۱۷۰۰۰ تا ۳۳۰۰۰ دلار استرالیا بوده و در دانشگاه های مختلف متفاوت است..

هزینه های تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد تحقیقاتی در استرالیا

هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد تحقیقاتی به طور معمول سالانه بین ۱۷۰۰۰ تا ۳۳۰۰۰ دلار استرالیا بوده و در دانشگاه های مختلف متفاوت است.

هزینه های تحصیل در دوره های دکترا در استرالیا

هزینه های تحصیل دوره های دکترا به طور معمول سالانه بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ دلار استرالیا بوده و در دانشگاه های مختلف متفاوت است.

هزینه زندگی
هزینه ی زندگی و شهریه ی تحصیلی در استرالیا در مقایسه با آمریکا یا انگلیس کمتر است. این کمتر بودنِ هزینه ها باعث شده است تا تحصیل در دانشگاه های استرالیا در حین داشتن یک زندگی با سطح استاندارد بالا، برای دانشجویان مقرون به صرفه باشد. گفته می شود که هزینه یک زندگی دانشجویی مجردی در استرالیا سالانه در حدود بیست هزار 20,000$ (دلار استرالیا) می باشد. این مبلغ جدای از شهریه دانشگاه است و مسلما این هزینه بسته به شیوه زندگی شما متفاوت خواهد بود. دانشجویان متاهل باید سالانه 7000$ به ازای همسر و 4000$ به ازای هر یک از فرزندان خود به این مبلغ اضافه کنند..شکی نیست که در استرالیا در ازای پولی که می پردازید، بیشترین بهره را می برید. ارزش پول در استرالیا به مراتب بالاتر از دیگر نقاط جهان از جمله ایالات متحده و بریتانیا است. مردم استرالیا از یکی از بالاترین استانداردهای جهانی زندگی برخوردار هستند.

یک دانشجوی خارجی سطح متوسط حدود 360$ در هفته می پردازد. این مبلغ شامل

خوابگاه،غذا،پوشاک،تفریحات،حمل و نقل و تلفن است..

به خاطر داشته باشید که این مبلغ بسته به محل زندگی، شیوه زندگی و حتی رشته تحصیلی شما متفاوت خواهد بود

 • هزینه زندگی سالانه حد اقل 20000دلا
 • هزینه زندگی دانشجویی سالانه و به طور معمول ۱۹۸۳۰ دلار استرالیا خواهد بود
 • هزینه زندگی دانشجویی سالانه و به طور معمول بیش از ۱۹۸۳۰ دلار استرالیا خواهد بود.
 • هزینه زندگی دانشجویی سالانه و به طور معمول ۱۹۸۳۰ دلار استرالیا خواهد بود

بیمه دانشجویی استرالیا (OSHC )

همانطور که می دانید بیمه دانشجویی اجباری می باشد. معمولا مراکز آموزشی خود ترتیب این بیمه را برای دانشجو می دهند. هزینه ی بیمه برای یک شخص مجرد سالانه  در حدود 550$ و برای یک زوج 3000$ و یک  خانواده 5000$ می باشد. در نظر داشته باشید که هزینه بیمه اجباری است و نمی توانید آن را از مخارج خود حذف کنید و ضمنا بایستی خود را برای  کل طول دوره تحصیلی قبل از ورود بیمه نمایید.

کار دانشجویی در استرالیا

سیستم مهاجرتی استرالیا به دانشجویان با ویزای دانشجویی این اجازه را می دهد که تا ۲۰ ساعت در هفته در طول ترم و در طول تعطیلات به طور تمام وقت کار کنند. این موقعیت بیش از پیش اوضاع را برای دانشجویان مقرون به صرفه می کند که در دانشگاه حضور یابند و در کنار آن با کار کردن بخشی از هزینه ی تحصیلاتشان را بپردازند.

کار همزمان با تحصیل در استرالیا

در این صورت نه تنها درآمد کسب می کنید، بلکه با افراد محلی برخورد می کنید، انگلیسی خود را تقویت می کنید و مهارت های جدیدی می آموزیدم.

 کار پاره وقت در استرالیا

یافتن شغل پاره وقت آسان خواهد بود البته اگر از قدرت ابتکارعمل خود بهره ببرید و خیلی درباره کاری که انجام می دهید ایرادگیر نباشید. منتظر نمانید تا شغل ایده آل به شما رو کند (مخصوصاً کارهای نیمه وقت که اغلب حتی برایشان آگهی هم نمی دهند). فعال باشید، تلفن را بردارید، به شرکت های مختلف بروید، رزومه خود را به کارفرمایان بفرستید. استرالیایی ها به دانشجویانی که خودشان برای کار پیش قدم می شوند به خوبی پاسخ می دهند.

ویزای جداگانه برای کار کردن در استرالیا

اگر شما دانشجویی بین المللی باشید که مدت تحصیل در استرالیا ی شما بیش از سه ماه باشد، همزمان با درخواست ویزای دانشجویی اجازه کار نیز برای شما صادر می شود.

ساعات کار در استرالیا

در طول ترم دانشگاهی بیست ساعت در هر هفته می توان کار کرد و در تعطیلات بین دو ترم به مدت نامحدود (تمام وقت) می توان مشغول به کار شد. به خاطر داشته باشید که حتما به کارفرمای خود اطلاع دهید که دانشجو هستید و نباید بیش از هفته ای بیست ساعت کار کنید. اداره مهاجرت استرالیا تمام فعالیت های شما را زیر نظر دارد و ساعات کار اضافی ممکن است سبب ابطال ویزای دانشجویی شما و اخراج از استرالیا شود.

شغل هایی برای دانشجویان در استرالیا

در حالت ایده آل، کاری نیمه وقت در زمینه تخصص خود خواهید یافت. اما در ابتدای کار شاید بهتر باشد به کار در هتل ها، رستوران ها، و سوپرمارکت ها فکر کنید یا به چیدن محصولات کشاورزی، رانندگی تاکسی یا مراقبت از سالمندان فکر کنید. تمام این کارها شما را با افراد جدیدی آشنا خواهد کرد و کمک می کند تا انگلیسی خود را بهتر کنید.

پیدا کردن کار در استرالیا

بهتر است خودتان پیش قدم شوید. اما در روزنامه های محلی هم می توانید آگهی های استخدامی را ببینید. مثلاً در آدلاید نسخه های روزهای یکشنبۀ روزنامۀ اَدوِرتایزر The Advertiser آگهی های استخدامی فراوانی دارد. همچنین می توانید وبسایت های کاریابی را مرور کنید، از جمله Seek, Career One, Coles, Woolworths

 کارآموزی بدون دستمزد در استرالیا

بسیاری از دانشجویان خارجی در استرالیا به صورت داوطلبانه کار می کنند زیرا می توانند از این راه فرصت های شغلی آینده خود را بیابند. کار داوطلبانه نیز برای افرادی که قصد کسب تجربه را دارند، وجود دارد و آن کار بدون دریافت هیچ گونه مزدی انجام خواهد شد که البته هرکاری را شامل نمی شود. اگر کاری که انجام می دهید جزء این ۳ مورد باشد به عنوان کار داوطلبانه از آن یاد می شود :

۱ – به سود جامعه باشد

۲ – برای یک ارگان و یا یک سازمان غیر انتفاعی باشد

۳ – واقعا داوطلبانه باشد (با این توضیح که حتی شما به صورت غیر مستقیم مزدی چه نقدی و یا غیر نقدی دریافت نکنید به عنوان مثال به عنوان اعضای هیئت مدیره و یا عضوی از یک سازمان و یا غیره … مزدی بابت انجام آن کار نگیرید)

درآمد در استرالیا

بیشتر دانشجویان در حین تحصیل در استرالیا حدوداً هفته ای ۳۰۰ دلار درآمد خواهند داشت و در زمان تعطیلات بیشتر از این مقدار. در ادامه میزان دستمزد ساعتی برای کارهای معمول دانشجویی را فهرست می کنیم:

 • کار در سوپرمارکت (صندوق دار): ۱۶ تا ۲۲ دلار
 • کار در سوپرمارکت (چیدن قفسه ها): ۱۵ تا ۲۰ دلار
 • پیشخدمت رستوران: ۱۲ تا ۱۵ دلار
 • کار اداری: ۱۸ تا ۲۵ دلار
 • رانندگی تاکسی: ۱۱ تا ۱۵ دلار
 • چیدن میوه: ۱۸ تا ۲۰ دلار
 • کار در پمپ بنزین: ۱۶ تا ۲۲ دلار
 • مراقبت از سالمندان: ۲۰ تا ۳۰ دلار

درآمد حاصل از کار پاره وقت در استرالیا

کار پاره وقت شاید هزینه های زندگی در استرالیا را پوشش دهد اما مطمئناً به هزینه مسکن یا خوابگاه شما، تعداد ساعات کاری و میزان پولی که خرج می کنید بستگی دارد.

ویزای دانشجویی استرالیا
ویزای دانشجویی تنها در صورتی اعطا می شود که الزامات ویزا و شرایط آن را برای حضور و عملکرد تحصیلی که پس از ورودتان به استرالیا محقق می شود برآورده کنید. برای جلوگیری ار کنسل شدن ویزایتان باید شرایط خواسته شده را برآورده نمایید.
بسته به دوره ی آموزشی که در استرالیا طی خواهید کرد باید برای نوع مناسب ویزا درخواست بدهید:
– English Language Intensive Courses for Overseas Students, ELICOS
درخواست برای دوره های فشرده زبان انگلیسی که شما را هدایت می کند به سمت گواهی های I، II، III یا IV یا اینکه منجر به هیچ گواهی استرالیایی خاصی نمی شود.
– Primary or secondary school course
درخواست برای دوره های ابتدایی، راهنمایی یا دبیرستان و برنامه های تبادلی تأییده شده مربوط به دبیرستان
– Vocational education and training
درخواست برای گواهی های I، II، III یا IV ( به جز ELICOS)، دیپلم، دیپلم پیشرفته، گواهینامه ی فنی و حرفه ای یا دوره های دیپلم فنی و حرفه ای.
– Higher education
درخواست برای تحصیلات لیسانس، فوق دیپلم، گواهی کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس های ترمی (واحدی).
– Postgraduate research
درخواست برای کارشناسی ارشد پژوهش محور یا تحصیلات دکتری.
– Non-award
درخواست برای تحصیلات پایه یا دیگر دوره های تمام وقت یا دوره هایی که منجر به دریافت مدرکی از طرف دولت استرالیا نمی شود.
– AusAID and Defence
درخواست برای دانشجویان تحت حمایت AusAID یا وزارت دفاع استرالیا جهت گذراندن هر نوع دوره ی تمام وقت.
– Student Guardians
والدین یا اقوام می توانند به عنوان حامی دانشجویی که در حال تحصیل در استرالیا است، برای دریافت ویزا اقدام کنند.

 

ایمان یعنی برداشتن قدم اول

وقتی تمام مسیر در تاریکی است.


به وب سایت استاد فرزاد جلالیان خوش آمدید

وب سایت استاد جلالیان به منظور تعامل بیشتر با دانشجویان و معرفی خدمات و آموزش ها برای کاربران راه اندازی شده است. با آموزه های استاد جلالیان ، زبان انگلیسی دیگر سخت و دشوار نخواهد بود.

با ما همراه باشید.

پشتیبانی:  شبانه روزی

آموزش مکاتبه ای

آموزش مجازی

آموزش حضوری