تحصیل در امریکا

تحصیل در امریکا

750 500 admin

موقعیت جغرافیای آمریکا       

تحصیل در امریکا ، ایالات متحدهی آمریکا (به انگلیسی: (The United States of America و به اختصارUSA  کشوری در آمریکای شمالی، و به پایتختی شهر واشینگتن دی‌سی است. که معمولا با نام های «USA» “ایالات متحده”، “آمریکا” یا “ایالات متحده آمریکا” خطاب می‌شود. این کشور مساحتی حدود ۹/۶ میلیون کیلومتر مربع دارد که حدود نیمی از مساحت روسیه و تقریباً به بزرگی چین است. ایالات متحده همچنین با داشتن ۳۱۰ میلیون جمعیت، نفر سومین کشور پرجمعیت دنیاست.  و از لحاظ نژادی و گوناگونی مردم، متنوع‌ ترین کشور جهان شناخته می‌شود. کشور آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس، در غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با مکزیک همسایه‌است. این کشور از راه پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترک اندکی با کوبا دارد. آمریکا همچنین از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد. به علاوه، مجموعه‌ ای از جزیره‌ها، ناحیه‌ها، و مناطق متعلق به آمریکا در سراسر جهان پراکنده‌اند.

تحصیل در امریکا

تحصیل در امریکا

آب  و هوا

ایالات متحده آمریکا با توجه به وسعت زیاد و پراکندگی جغرافیایی، دارای آب و هوایی گوناگون در نقاط مختلف است.

بخش های جنوب غربی آمریکا دارای آب و هوای گرم و صحرایی با بارش کم هستند.

درضمن آریزونای شمالی، نیکومکزیکو و بخش های مرکزی و شمالی ایالت نوادا و همچنین بخش هایی از ایالت یوتا دارای آب و هوای نیمه صحرایی می باشند.

ایالات خلیجی و بخش های آنتلانتیک جنوبی آمریکا نیز دارای آب و هوای نیمه استوایی با زمستان های  ملایم و تابستان های گرم و مرطوب هستند.

آب و هوا در مناطق شمال غربی آمریکا و مجاور اقیانوس آرام  از نوع اقیانوسی است. آب و هوا در این مناطق در زمستان، پاییز و بهار خنک و مرطوب است و در تابستان متعادل میگردد.

فصل های بهار و پاییز در آمریکا معمولا معتدل،گرم و آفتابی هستند.

اگر بخواهیم برای آمریکا یک آب و هوای کلی در نطر بگیریم باید بگوییم آب  و هوای آن معتدل و در بسیاری مناطق گرم است.

 

تحصیل در آمریکا

امروزه تحصیل درامریکا ، در تمام مقاطع آن به رویایی دست نیافتنی برای افراد تبدیل شده است و همه به دنبال راهی برای دستیابی به این هدف هستند. از میان دلایل متعددی که موجب گرایش افراد به تحصیل در آمریکا شده است میتوان به امکان تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان، امکانات آموزشی و رفاهی،کیفیت بالای زندگی ، نظام آموزشی و … اشاره کرد. فرد با دریافت ویزای تحصیلی امریکا و تحصیل در آمریکا درمقاطع مختلف میتواند آینده شغلی خود را تضمین نماید. در کشور امریکا بیش از 5000 کالج و دانشگاه وجود دارد و انتخاب مناسب از جهات مختلف حایز اهمیت است.

مهاجرت تحصیلی به آمریکا بواسطه قدمت دانشگاه های ممتاز در سیستم تحصیلی آمریکا و امکانات بسیار ویژه ای که کشور آمریکا در اختیار دانشجویان خارجی برای تحصیل در آمریکا قرار می دهد، کشور آمریکا همواره کانون توجه علاقه مندان به تحصیل در مراکز معتبر علمی و همه افرادی که متقاضی اخذ اقامت و یا گرین کارت آمریکا بوده اند، بوده است. دانشگاه ها و مراکز آموزشی آمریکا سرآمد دانشگاه های برتر دنیا هستند و تقریبا تمامی رشته ی دانشگاهی را پوشش می دهند. نظام آموزشی آمریکا با دوره کارشناسی 4 ساله، دوره کارشناسی ارشد 2 ساله و دوره دکترای 3 تا 5 ساله همراه است.

امریکا سومین کشور پر جمعیت دنیا و سومین کشور پهناور جهان است و از لحاظ نژادی و گوناگونی مردم متنوع ترین کشور جهان شناخته می شود. کشور امریکا پنجاه ایالت دارد و پایتخت آن شهر واشنگتن دی سی است و داشنجویان ایرانی ساکن در امریکا در رتبه بیست و پنج از نظر تعداد قرار دارند . در سال تحصیلی (2009 – 2010) تعداد دانشجویان بین المللی در آمریکا سه درصد افزایش داشت . دانشجویان، آمریکا را برای توسعه ی تجریبات و تحصیلات خود انتخاب می کنند . همین مساله باعث می شود که آمریکا را برتر از کشور های دیگر برای تحصیل می دانند.

مزایای تحصیل در آمریکا

 • پیشرفت علمی دانشجو
 • تنوع موقعیت های آموزشی
 • تکنولوژی به روز (Cutting –Edge )
 • موقعیت های تحقیقاتی
 • انعطاف پذیری (Flexibility)
 • خدمات پشتیبانی برای دانشجویان بین المللی
 • تحصیلات جهانی و چشم اندازه های شغلی – حرفه ای بلند مدت
 • تجربه زندگی در محوطه دانشگاه (campus life experience)

پیشرفت علمی دانشجو در امریکا

آمریکا یکی از بهترین سیستم های تحصیلی دنیا با مدارک معتبر در همه ی رشته ها را دارد .در مقطع لیسانس برنامه های عالی ، مبتدی و پیشرفته وجود دارد. در مقطع فوق لیسانس دانشجویان موقعیت کار مستقیم با افراد خبره در رشته ی تحصیلی خود را دارند و همچنین فرصت های تحقیقاتی و آموزشی فراوانی برای آنان وجود دارد.مدارک صادر شده از امریکا شناخته شده برای تمام دنیاست و برتری برای متقاضیان کار در سرار دنیا خواهد بود.

 تنوع موقعیت های آموزشی در امریکا

آمریکا دارای هزاران کالج و دانشگاه می باشد که حداقل ده برابر دیگر دانشگاه های دنیا است. در نتیجه تحصیلات عالی در آمریکا برای هر شخصی مناسب است. تمرکز بعضی از کالج ها و دانشگاههای آمریکا در حیطه ی آموزشی (تحصیلی) و بقیه در حیطه ی حرفه ای  و مهارت های شغلی(فنی حرفه ای ) میباشد و تعدادی از آنها تخصص در زمینه های هنر ،علوم اجتماعی و رشته های فنی را دارند. در نتیجه شما موقعیت های فراوانی برای تحصیل در رشته ی مورد نظر خود را دارید. معمولا فرصت برای انتخاب کالج های مختلف علارغم تخصص یا خواسته های غیر معمول شما وجود دارد که این هم یکی از مزایای تحصیل در آمریکا شمرده می شود.

تکنولوژی به روز (Cutting –Edge ) در امریکا

دانشگاههای امریکا افتخار استفاده از به روز ترین تکنولوژی های دنیا ، تحقیقات و روش ها  و استفاده از بهترین تجهیزات برای دانشجویان خود را دارد. حتی اگر رشته مورد نظر شما مستقیما به علوم یا مهندسی ارتباطی ندارد ،شما موقعیت استفاده از به روزترین تکنولوژی های دنیا برای تحقیقات و دستیابی به اطلاعات را دارید. همچنین امکانات ارتباط با محققان معلمین و خبرگان در رشته ی مورد نظر شما با تمام دنیا برایتان مقدور می باشد و این بدین معنی است که شما پس از پایان رساندن دوره ی خود با مدرکی به روز وارد بازار کار خواهید شد.

موقعیت های تحقیقاتی در امریکا

شما ممکن است قادر به کسب تجربیات ارزشمند از تدریس و یا تحقیقات، درحالی که کمک به هزینه ی تحصیل خود می کنید در آمریکا شوید.خصوصا اگر شما دانشجوی مقطع فوق لیسانس هستید . تعداد زیادی از برنامه های مقطع فوق لیسانس موقعیت های تدریس و آموزش را برای شما فراهم می نمایند.

انعطاف پذیری (Flexibility) در امریکا

علارغم اینکه بسیاری از برنامه ها(در دوره های تحصیلی) نیاز به تحویل کار بخصوصی دارند ،شما می توانید از شیوه های جایگزین دیگری برای گذراندن آنها(واحدها) استفاده کنید.برای مثال course work   درس های هنرهای لیبرال در مقطع لیسانس شامل کلاسهایی در زمینه ی زبان و ریاضی نیز می باشد ولی شما گزینه های مختلفی برای زبان مورد نظر خود یا نوع ریاضی (حیطه مورد علاقه) و مهارت خود را دارید. در مقطع پیشرفته و بالاتر وقتی پایان نامه ی خود را انتخاب می کنید اجازه به تمرکز بر علاقه و رشته ی تحصیلی و کشور مورد نظر (حوزه ی مورد مطالعه)مقدور می باشد.

خدمات پشتیبانی برای دانشجویان بین المللی در امریکا

تحصیل در دانشگاه های امریکا تجربه ی ارزشمندی می باشد ،هرچند مواجه شدن با مسائل روزانه می تواند برای دانشجویان خصوصا کسانی که برای اولین بار خانه را ترک کرده و به تنهایی زندگی می کنند ،دشوار باشد. بسیاری از دانشجویان بین المللی ،از دفتر حمایت از کمک های دانشجویی را برای وفق دادن خود با فرهنگ و محیط آکادمیک  و نیز پاسخ به سوالات رایج استفاده می کنند .هدف دفتر دانشجویان بین المللی کمک به دانشجویان است و سرویس های مختلفی برای کمک به دانشجویان وجود دارد. در زمان ورود به دانشگاه ،دوره ی آشنایی توسط دفتر دانشجویان بین المللی دانشگاه به شما ارائه می شود و به سوالات شما در زمینه ویزا، مسائل مالی ، مسکن ،کاریابی و بسیاری موارد دیگر

پاسخ داده میشود. همچنین دفتر دانشجویان بین المللی کمک های لازمه برای فراهم کردم رزومه ی کاری و فرصت های شغلی قبل از اتمام دوره تحصیلی را ارائه می نماید.

تحصیلات جهانی و چشم اندازه های شغلی – حرفه ای  بلند مدت

شما میتوانید از تجربه ی بین المللی به عنوان یک مزیت در زمان کاریابی استفاده کنید . تعداد بسیاری از کارفرمایان به دنبال دانش و تجربیات دانشجویان بین الملل (بخصوص فارغ التحصیل از دانشگاه های آمریکایی ) می باشند. کمپانی های بسیاری در آمریکا به دنبال توسعه در بازار جهانی هستند و آنها اغلب کارمندانی را انتخاب می کنند که مهارت های چند زبانی را دارند و قادر به برقراری ارتباط در فرهنگ های مختلف می باشند. لازم به ذکر است که جذب فارغ التحصیلان با شرایط فوق در اکثر کشور های دنیا مرسوم و رو به پیشرفت است. زیرا در سالهای اخیر کمپانی ها سعی دارند در بازارهای بین المللی حضور گسترده تری داشته باشند و بدین منظور جذب دانشجویان که از دانشگاههای معتبر و آمریکایی که قابلیت آموخته شدن آنها به زبان انگلیسی را نیز به دانشجویان داده است، افزایش چشم گیری داشته است.

تجربه زندگی در محوطه دانشگاه (campus life experience)

هنگام تحصیل در آمریکا شما هم قادر به توسعه ی مدارج تحصیلی خود میباشید و هم موقعیت آشنایی با فرهنگ های مختلف را دارید.چه در صورت تحصیل در یک کالج خصوصی در یک شهر کوچک یا در دانشگاه در محیط خارج از شهر اکثر دانشگاه ها، باشگاههای دانشجویی (student clubs)  و انجمنهای مختلفی با توجه به علایق دانشجویان مختلف ارائه مینمایند و شما موقعیت آشنایی کامل با فرهنگ آمریکایی و نیز آشنایی با مردم و دوستان جدید از طریق این انجمن ها و باشگاه ها را خواهید یافت.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در آمریکا

 • سن شروع تحصیل در امریکا برای تمام افراد 6 سالگی است .
 • فرد با گذراندن یک دوره 12 ساله، تحصیلات متوسطه خود را به پایان می رساند و پس از آن موفق به اخذ مدرک IB که همان دیپلم کشور آمریکا است، خواهد شد.
 • داشتن مدرک IB برای ادامه تحصیل در کالج ها و دانشگاه های آمریکا برای افرادی که تحصیلات قبل از دانشگاه را در امریکا گذرانده اند الزامی است.
 • سن ورود به دبیرستان های آمریکا 14 سالگی است.
 • اگر فردی بخواهد از ایران برای تحصیل در دبیرستانهای آمریکا اقدام کند باید مقطع راهنمایی را با معدل بالاتر از 12 به پایان رسانده باشد.

تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی

پذیرش از دانشگاه های ایالتی و مورد تایید وزارت علوم و بهداشت انجام می پذیرد.

امکان انتقال دروس برای افرادی که دارای مدرک کاردانی هستند نیز وجود دارد.

امکان دریافت بورس تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی و حذف هزینه ثبت نام دروس و ترم از ترم دوم نیز وجود دارد.

متقاضیان ایرانی در مقطع لیسانس می بایست دارای:

 • مدرک دیپلم 12 ساله (دیپلم + پیش دانشگاهی) با حداقل معدل 14
 • مدرک زبان استاندارد بین المللی شامل آیلتس و تافل (اگر مدرک زبان نداشته باشید و سطح زبان متوسط دارید میتوانید ابتدا دوره زبان را در دانشگاه آمریکایی مورد نظر بگذرانید و بعد از گرفتن نمره مورد نیاز، دوره اصلی چهارساله خود را شروع کنید.نمره زبان مورد نیاز دانشگاه مهمولا حداقل تافل با نمره 73 و آیلتس 6 میباشد که بر اساس رتبه دانشگاه این سطح افزایش می یابد.
 • مدرک SAT( برخی از دانشگاه های آمریکا برای ارزیابی بیشتر و دقیق تر از بین متقاضیان نیازمند ارائه این مدرک هستند. این آزمون به عنوان یک تست استعداد سنجی سطح معلومات متقاضی شامل ریاضیات،انشاء و مهارت خواندن مشخص مینماید. این آزمون بیشتر برای اخذ بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی از دانشگاه ممتاز مورد نیاز است)
 • تمکن مالی (متقاضی می بایست توانایی مالی پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی در آمریکا را طی مدت تحصیل داشته باشد اگرچه امکان کار نیز برای دانشجویان در حین تحصیل فراهم است. شهریه دانشگاه های آمریکا بر اساس رشته های متفاوت است.)

تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد

بطور کلی مدارک کارشناسی ارشد در آمریکا به دو نوع تقسیم میشود. مدارک حرفه ای که به آن  (Professional Degrees)   گفته می شود و مدارک تحقیقی که به آن (Research Degrees) گفته می شود.

مدارک کارشناسی ارشد در آمریکا :با توجه به رشته ی تحصیلی مدارک حرفه ای هم ممکن است نام های متفاوتی داشته باشد،‌ به طور مثال در رشته هایی مثل مهندسی ممکن است (Master of  Engineering)  یا (Master of Science in Engineering)  باشند و مدارک تحقیقی را همه با یک نام Master of Science ارائه می دهند.

چند تفاوت اصلی دو مدرک حرفه ای و تحقیقی:

۱- پیش‌ نیازها:

دانشجویانی که مدارک حرفه ای می گیرند دیگر احتیاجی به نوشتن تز یا مقاله تحقیقاتی ندارند و تمرکز اصلی پروگرام  را روی گذراندن معمولا ۳۰ واحد درسی و تمام کردن یک یا دو پروژه می گذارند. اما دانشجویان در مدارک تحقیقی باید یک پایان نامه ی تحقیقاتی ارائه دهند و دراین حالت معمولا دانشجو باید یک مقاله ی تحقیقی به چاپ برسانند و به جای آن تعداد واحدهای درسی کمتری بر می دارند.

۲- طول دوره تحصیلی:

مدارک حرفه ‌ای به طور معمول دوره ای یک ساله دارد اما در مدارک تحقیقی این زمان دو ساله است که دانشجویان مدارک تحقیقی سال اول را بیشتر با کلاس ها و سال دوم را با تحقیق می گذرانند.

۳-کمک‌های مالی:

در گذراندن مدارک حرفه‌ای بیشتر به چشم یک سرمایه‌گذاری برای بالا بردن موقعیت کاری دیده شده و کمک ‌های مالی کمتری دریافت می کنند و یا در بعضی شرایط اصلا پولی دریافت نمی کنند. معمولا کمک های مالی دانشجویان از بودجه ی تحقیقاتی گرفته می شود که استاد مربوطه برای یک موضوع خاص آن را از دولت دریافت می کند. به علت اینکه در مدارک حرفه ای کار تحقیقیاتی انجام نمی شود امکان استفاده از این بودجه‌ ها هم برای دانشجویان متقاضی این مدارک فراهم نیست. فقط امکان دارد که در بعضی از شرایط خاص بخشی از شهریه به دانشجو بخشیده شود.

۴- پذیرش گرفتن:

به خاطر اینکه معمولا خود دانشجو باید هزینه ی تحصیل مدارک حرفه ای را متقبل شود پذیرش گرفتن از این مدارک راحت تر از نوع تحقیقی است. همچنین بسیاری از دانشگاه ها مدارک تحقیقی فوق لیسانس را فقط به صورت پیوسته با مدرک دکترا ارائه می دهند. اگر از نمرات خیلی خوبی برخور دار نیستید و امکان پرداخت یک سال شهریه را دارید مدارک حرفه ‌ای می تواند برای شما گزینه ی مناسبی باشد

۵- اعتبار:

هردوی این مدارک در آمریکا از اعتبار یکسانی برخوردار هستند و دانشگاه‌ های طراز اول  هر دوی این مدارک را ارائه می دهند. تفاوت این دو مدرک در اعتبار آنها نیست بلکه در نوع دانشجویانی است که جذب می کنند. دانشجویان فارق التحصیل مدارک حرفه ای معمولا بیشتر جذب بازار کار می شوند اما دانشجویانی که مدرک تحقیقاتی دارند بیشتر علاقمند به تحقیق و یا ادامه ی تحصیل در مقطع دکترا هستند.

۶- پذیرش دکترا:

برای افرادی که قصد ادامه ی تحصیل در مقطع دکترا را دارند مدارک تحقیقی گزینه ی  مناسب تری است. زیرا در طی گذراندن این دوره، تمرین تحقیق کردن داشته اید و با بسیاری از مهارت های لازم برای موفقیت در مقطع دکترا آشنا شده اید و همین آشنایی و نیز مقالات تحقیقی که شما در طی دوره فوق لیسانس ارائه کرده اید شانس شما را در پذیرش مقطع دکترا بالا برده است. هر چند که با هر دوی این مدارک می توانید وارد مقطع دکترا شوید.

متقاضیان اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا می بایست دارای

 • حداقل یک لیسانس 4 ساله با حداقل معدل 14از یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران باشد
 • مدرک زبان استاندارد بین المللی شامل تافل و آیلتس (اگر مدرک زبان نداشته باشید و سطح زبان متوسط دارید میتوانید ابتدا دوره زبان را در دانشگاه آمریکایی مورد نظر بگذرانید و بعد از گرفتن نمره مورد نیاز، دوره اصلی فوق لیسانس را شروع کنید) نمره زبان مورد نیاز دانشگاه معمولا حداقل تافل با نمره 79 و یا آآیلتس 6.5 می باشد که بر اساس رتبه دانشگاه این سطح افزایش می یابد.(برای آمریکا تافل مورد نیاز است)
 • رزومه به زبان انگلیسی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • تمکن مالی (متقاضی می بایست توانایی مالی پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی در آمریکا را طی مدت تحصیل داشته باشد اگرچه امکان نیز برای دانشجویان در حین تحصیل فراهم است. شهریه دانشگاه های آمریکا بر اساس رشته متفاوت است.)
 • مدرک GRE/GMAT (علاوه بر مدرک زبان انگلیسی در بسیاری از رشته ها و دانشگاه ها مدرک GRE یا GMAT از شرایط اصلی پذیرش میدانند. نمره موردنیاز معمولا بر اساس رشته متفاوت می باشد.البته در رشته مدیریت در بعضی از دانشگاه ها امکان حذف GMAT درصورت داشتن سابقه حداقل 5 سال کار بعد از فوق لیسانس وجود دارد.)

 

از طرف دیگر برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در امریکا شما باید آزمونی به نام GRE  که آزمون ورودی به تقریبا کلیه رشته ها می باشد را پیش رو دارید . علاوه بر این ، ورود به مقطع ارشد بعضی از رشته ها نیازمند سپری کردن آزمون های ویژه ای می باشد. برای مثال:

 • برای تحصیل در رشته حقوق   درکارشناسی ارشد در امریکا  شما باید آزمون LSAT  را سپری کنید .
 • برای تحصیل در رشته های اقتصاد درکارشناسی ارشد در امریکا شما باید آزمون GMAT  را سپری کنید .
 • برای تحصیل در رشته های اقتصاد درکارشناسی ارشد در امریکا شما باید آزمون GMAT / GRE را سپری کنید .
 • برای تحصیل در رشته های پزشکی درکارشناسی ارشد در امریکا شما باید آزمون MCAT  را سپری کنید .

 

تحصیل در آمریکا در مقطع دکتری

طول تحصیل مقطع دکتری در آمریکا معمولا بین ۴ تا ۶ سال به طول می انجامد که در برخی رشته ها به دلیل پیچیدگی بیشتر ممکن است تا ۶ سال به طول انجامد. این دوره معمولا متشکل از کلاس های پیشرفته با سیمنارهای کوچک بوده وقبل از ارائه پایان نامه باید امتحاناتی را نیز به طور شفاهی و کتبی بگذرانند. پایان نامه که معمولا به شکل یک کتاب میباشد به طور میانگین بین یک تا دوسال به طول می انجامد. در تحصیل در مقطع دکترا در آمریکا با پایان نگارش این پایان نامه که تزthesis نیز نامیده میشود، دانشجو باید از پایان نامه خود در مقابل کمیته ای متشکل از ۳ تا ۵ استاد دانشگاه دفاع نماید. در پایان جلسه دفاع، اساتید شروع به طرح بعضی سوالات می نمایند که دانشجو باید پاسخگو باشد. پس  از ان این کمیته نمره ای به دانشجو میدهد وسپس وی به کسب مدرک دکتری یا PHD نائل می اید.

برای تحصیل در مقطع دکترا در آمریکا ، هر چه سریعتر اقدام شود، زمان بیشتری وگزینه های بهتری برای اقدام وجود خواهد داشت. هیچ پروسه مشخص و واحدی وجود ندارد و شخص باید برای اقدام تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های آمریکا ، به وبسایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نماید اما معمولا دو ترم وجود دارد که شروع ترم اصلی که بیشتر دانشگاه های خوب، جذب دانشجو مینمایند، ترم سپتامبر است و سال تحصیلی تا ماه می نیز به طول می انجامد.

به همین دلیل می باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه وشروع ترم و اخرین مهلت اقدام را از انجا مشاهده نمود. البته معمولا اخرین مهلت اقدام، دو تا سه ماه قبل از شروع ترم است. البته برای دانشجویانی که از کشورهایی نظیر ایران اقدام می نمایند توصیه میشود که مدت زمان لازم برای ویزا را در نظر گرفته و هر چه سریعتر برای پذیرش اقدام نمایند.

البته برای برخورداری از بورسیه (Scholarshipویا funding programs) توصیه میشود با توجه به درخواست های فراوان، از یکسال قبل اقدام نمایید.

 

متقاضیان اخذ پذیرش در مقطع دکتری آمریکا می بایست دارای

 • یک لیسانس و فوق لیسانس ریز نمرات با حداقل معدل 14
 • مدرک زبان استاندارد شامل تافل و یا آیلتس،( نمره زبان مورد نیاز دانشگاه ها معمولا حداقل تافل با نمره 79 و یا آیلتس 6.5 می باشد که بر اساس رتبه دانشگاه های این سطح افزایش می یابد. برای آمریکا آزمون تافل مناسب تر است.)
 • مدرک GRE/GMAT(علاوه بر مدرک زبان انگلیسی در بسیاری از رشته ها و دانشگاه ها مدرک GRE یا GMAT از شرایط الزامی پذیرش می باشد. نمره مورد نیاز معمولا بر اساس رشته متفاوت می باشد.)
 • توصیه نامه تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • مقاله پژوهشی و یا خارجی معتبر تاثیر زیادی در جذب شما و دریافت کمک هزینه های تحصیلی دارد.
 • تمکن مالی(متقاضی می بایست توانایی مالی پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی در آمریکا را طی مدت تحصیل داشته باشد اگرچه امکان نیز برای دانشجویان در حین تحصیل فراهم است. شهریه دانشگاه های آمریکا بر اساس رشته متفاوت است.)
 • رزومه انگلیسی
 • پروپوزال یا طرح تحقیقی

برای آنکه فرد بتواند در این مقطع از دانشگاه های آمریکا پذیرش دریافت کند باید دارای رزومه تحصیلی قوی باشد. منظور از رزومه قوی داشتن معدل بالای 16،مقاله های علمی پژوهشی،کار در مراکز پژوهشی،مدرک زبان و … است. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در امریکا 3 تا 5 سال است. دانشجویان در دوره دکتری بیشتر به تحقیق و پژوهش می پردازند و از آنجا که بودجه تحقیقاتی دانشگاه های آمریکا در این مقطع بسیار بالاست افراد با رزومه تحصیلی خوب شانس گرفتن بورسیه های تحصیلی را نیز دارا می باشند.

بهترین دانشگاه های آمریکا

 • دانشگاه استنفورد University of Stanford
 • دانشگاه هاروارد University of Harvard
 • دانشگاه ام آی تی university of MIT

هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا  

هزینه تحصیلی مربوط به دانشگاه های مختلف در کشور آمریکا بسته به نوع رشته و محل تحصیل و کیفیت دانشگاه بسیار متفاوت میباشد . به طور کلی سالیانه شهریه دانشگاه ها حدود ۴۰-۵۰ هزار دلار می باشد و ماهانه حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار نیز صرف دیگر مخارج دانشجو می شود. دانشگاه‌های آمریکا به مراکز دولتی (با پشتیبانی دولت) و خصوصی (مستقل) تقسیم می‌شوند. در دانشگاه‌های دولتی، پشتیبانی دانشگاه با دولت می‌باشد ولی این بدان معنا نیست که لزوما تحصیل در این دانشگاه‌ها رایگان است، مگر در مواردی که شما از بورسیه‌ استفاده نمائید. در مورد دانشگاه‌های خصوصی نیز به طور میانگین هزینه شهریه از ۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار در سال متغیر است. عموما دانشجویان تمایل بیشتری به دانشگاه های دولتی دارند، زیرا چنانچه فاند نداشته باشند و یا بورسیه نباشند، در کنار هزینه تحصیل در کشور آمریکا، تامین سایر هزینه های زندگی در این کشور را هم باید در نظر بگیرند.

نکته: اگر قصد دارید هزینه تحصیل را خودتان پرداخت کنید باید هزینه سال اول را داشته باشید، این احتمال وجود دارد که از سال دوم این هزینه از وام های دانشگاه یا از طریق فاند تامین شود. به خاطر داشته باشید که باید برای مخارج خود برنامه ریزی داشته باشید شما می توانید با مشورت با دانشجویان فعلی دانشگاه این هزینه ها را به خوبی مدیریت کنید.

هزینه تحصیل برای دانشجویان دوره لیسانس به صورت متوسط در حدود ۳۰ هزار دلار در سال می باشد. هزینه تحصیل در ایالت مختلف در کالج های دو لتی و خصوصی به صورت میانگین به شرح ذیل است:

 • ماساچوست کالج های دولتی برای دانشجو های بومی در حدود ۱۵٫۳۲۱ دلار و کالج های خصوصی برای دانشجوهای اینترنشنال در حدود ۳۴٫۰۶۰ دلار در سال می باشد.
 • هزینه تحصیل در کالج های دولتی در نیویورک در حدود ۱۲٫۵۶ دلاردر سال وکالج های خصوصی برای دانشجوی اینترنشنال حداقل ۲۵ هزار دلار آمریکا در سال می باشد.
 • هزینه تحصیل در کارولینای شمالی در کالج های دولتی در حدود ۱۰٫۸۲۰ دلار در سال و دانشگاه های خصوصی ۲۰٫۴۶۳ دلار در سال می باشد.
 • هزینه تحصیل در فلوریدا در کالج های دولتی در حدود ۱۳٫۷۰۴ دلار در سال و همچنین کالج های خصوصی در سال حداقل ۱۸ هزار دلار در سال می باشد.
 • هزینه تحصیل در تگزاس در کالج های دولتی در حدود ۱۲ هزار دلار و کالج های خصوصی برای دانشجویان اینترنشنال در حدود ۱۹ هزار دلار می باشد.
 • هزینه تحصیل در کالیفرنیا به صورت میانگین برای دانشگاه های دولتی در حدود ۱۱ هزار دلار در سال و برای دانشجوهای اینترنشنال کالج های خصوصی حدود ۲۵ هزار دلار در سال هزینه خواهد داشت .
 • هزینه تحصیل در میشیگان در کالج های دولتی در حدود ۱۴ هزار دلار و برای کالج خصوصی حدود ۲۲ هزار دلار خواهد بود.
 • هزینه تحصیل در ایالت جورجیا در کالج های دولتی و برای دانشجوهای بومی در حدود ۱۲ هزار دلار و برای دانشجویان بین المللی در حدود ۱۸ هزار دلار هزینه خواهد داشت.

قابل ذکر است به طور معمول هزینه تحصیل در آمریکا از کالج های دولتی تا کالج های خصوصی بین ۱۵ تا ۴۰ هزار دلار در سال خواهد بود که بسته به مقطع تحصیلی و ایالت و دانشگاه مورد نظر قیمت ها کاملا متفاوت می باشد

نام دوره ی مقطع تحصیلی هزینه سالانه به دلار:

 • فوق دیپلم (Associate) 12000 الی 15000
 • لیسانس (BA/BS/BBA/BEng) 14000 الی 20000
 • فوق لیسانس (MA/MS/MEng) 15000 الی 22000
 • مدیریت اجرایی (MBA/DBA) 25000 الی 30000
 • دکتری (PhD/EH.D/DSc) 15000 الی 22000
 • پزشکی و دندانپزشکی (پس از لیسانس) 35000 الی 50000
 • داروسازی (پس از لیسانس) 35000 الی 50000
 • دامپزشکی (پس از لیسانس) 25000 الی 50000

هزینه زندگی در امریکا

زندگی دانشجویی در خارج از کشور مخارج و هزینه هایی دارد که نمی تواند از آن چشم پوشی کرد و حتما پیش از سفر به کشور مقصد به قصد ادامه تحصیل باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد. این هزینه ها می تواند شامل مسکن، خوراک و پوشاک، رفت و آمد و هزینه های درمانی باشد. از آنجایی که این هزینه ها به غیر از شهریه دانشگاه جزء هزینه های اصلی می باشد و دانشجو با آنها درگیر است، بنابراین لازم است قبل از اپلای به بررسی مخارج کشور مقصد به جز شهریه بپردازید.هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا نسبت به ایالت و شهر انتخابی همچنین رشته مورد نظر شخص و مقطع تحصیلی وی کاملا متفاوت می باشد. آمریکا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های مختلفی ارائه می دهد و به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا بالا است اگر دانشجو در خارج از آمریکا تحصیل و زندگی می کند نیاز به یک طرح و برنامه ریزی کامل در مورد چگونگی پوشش هزینه های موجود در آمریکا دارد. برآورد کلیدی در مورد زندگی دانشجویی و هزینه های مسکن، فرصت های مالی و راهنمایی صرفه جویی در پول شما، نقش بسیار اساسی در دریافت آموزش و زندگی با کیفیت بالاتر در آمریکا خواهد داشت. به طور کلی هزینه زندگی در آمریکا در مناطق شهری و یا نزدیک یک شهرستان بزرگ گران تر از زندگی در شهرهای کوچک و یا مناطق حومه است هزینه هایی که اعلام می شود  هزینه یک سال برای اقامت کامل در ایالات متحده (سال تحصیلی + تعطیلات) خواهد بود، دانشجویان و متقاضیان این را باید این نکته را در نظر داشته باشند که به عنوان یک قاعده کلی، در منطقه غرب میانه آمریکا هزینه زندگی پایین تر، در حالی که کسانی در شرق و شمال شرق بالاترین قیمت ها شامل حال آنها خواهد شد. به طور کل هزینه های زندگی به چهار عامل اصلی تقسیم می شود که به طور قابل توجهی نسبت به ایالت و مکان دانشجو متفاوت است:

 • اسکان در دانشگاه و یا اجاره آپارتمان در خارج از دانشگاه.
 • انتخاب برنامه غذایی، خرید مواد غذایی شخصی و یا غذا خوردن؛
 • سفر با حمل و نقل عمومی و یا با ماشین؛
 • مقدار هزینه برای سرگرمی و تفریحات

هزینه زندگی در ایالت های مختلفت آمریکا به شرح ذیل است

 • بوستون(ماساچوست) میامی( فلوریدا) به صورت میانگین در حدود ۱۸ تا ۲۴ هزار دلار آمریکا خواهد بود.
 • آتلانتا به صورت میانگین در حدود ۱۷۴۰۰ تا ۲۰ هزار دلار آمریکا است.
 • فیلادلفیا به صورت میانگین ۲۰۸۰۰ دلار آمریکا در سال برآورد گردیده است.
 • واشنگتن دی سی و نیویورک در سال در حدود ۲۰۸۰۰ تا ۳۰۴۰۰ دلار آمریکا برآورد شده است.
 • لس آنجلس(کالیفرنیا) هزینه در حدود ۱۸۴۰۰ تا ۲۵ هزار دلار آمریکا برآورد شده است اما گاها در بررسی ها این هزینه به بیشتر از ۳۰ هزار دلار در سال هم رسیده است.
 • سانفرانسیسکو در حدود ۱۸۱۷۰ هزار دلار تا ۲۶۴۰۰ دلار آمریکا هزینه زندگی برآورد شده است.
 • سن دیه گو در سال در حدود ۱۵۲۰۰ دلار آمریکا تا ۱۷هزار دلار برآورد شده است.
 • لوئیزیانا به صورت میانگین در حدود ۱۷ هزار دلار تا ۲۰ هزار دلار تخمنین زده شده است.
 • سیاتل(واشنگتن) در حدود ۲۲۲۰۰ دلار تا ۲۵۴۰۰ دلار آمریکا برآورد شده است.
 • شیکاگو در حدود ۱۵هزار دلار تا ۲۱هزار دلار آمریکا می باشد.
 • اوهایو در حدود ۱۷ هزار دلار تا ۲۲۲۶۰ دلار آمریکا می باشد.
 • دیترویت(میشیگان) به صورت میانگین در حدود ۱۸۹۰۰ تا ۲۱۵۰۰ دلار آمریکا می باشد.
 • دالاس (تگزاس) در حدود ۱۹۲۰۰ تا ۲۲۱۸۰ دلار آمریکا می باشد.

 

مانند هر کجای دیگر دنیا، برای زندگی در آمریکا نیز علاوه بر هزینه و مخارج دانشگاه، مخارج دیگری از قبیل اجاره خانه، هزینه های درمانی، مواد خوراکی و غیره را خواهید داشت. هزینه مواد خوراکی در آمریکا بسیار پایین است اما هزینه های درمان بسیار بالاست و کسانی که بیمه نباشند با مخارج درمانی سنگینی مواجه می شوند. برخی هزینه ها به شرح زیر است:

اجاره خانه: مهمترین خرجی که یک دانشجو برای زندگی در آمریکا دارد، هزینه اجاره خانه است. اجاره یک آپارتمان تک خوابه به طور متوسط ۷۰۰ دلار می‌باشد. در نظر داشته باشید که داشتن هم خانه می تواند این هزینه را برای شما کمتر کند.

هزینه‌های درمانی: این هزینه ها در آمریکا بالاست، بنابراین با دانشگاه خود در این باره مشورت کنید و از بیمه شدن خود در طول دوران تحصیل اطمینان حاصل کنید.

مواد خوراکی: اصولا در آمریکا مواد خوراکی از هزینه ی پایینی برخوردارند، این هزینه به طور میانگین سالانه بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار می‌باشد.

سایر هزینه‌ها: علاوه بر این هزینه ها شما مخارج دیگری دارید به عنوان مثال حمل و نقل، هزینه انرژی، پوشاک، اینترنت، تلفن که این هزینه ها بستگی به استفاده شما از این امکانات دارد.

بنابراین برای زندگی در آمریکا، گرفتن فاند یا داشتن بورسیه به شما در کاهش هزینه ها کمک بسیار زیادی می کند و برای داشتن یک زندگی معمولی مبلغی در حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار کفایت می کند. اما چنانچه شما فاند نداشته باشید طبیعتا هزینه شهریه برای شما سنگین خواهد بود. مطلب مهم دیگر نیز که به آن باید توجه کنید بحث خدمات درمانی و بیمه است که حتما آن را مد نظر قرار دهید.

میانگین هزینه های زندگی در کشور آمریکا نیز به شرح زیر است :

اجاره بها

 • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ۸۹۶ دلار
 • آپارتمان یک خوابه خارج از شهر ۷۰۰ دلار
 • آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر ۱۵۵۰ دلار
 • آپارتمان سه خوابه در خارج از شهر ۱۲۰۰ دلار

خرید خانه

 • یک متر مربع در مرکز شهر ۱۹۰۰ دلار
 • یک متر مربع خارج از شهر ۱۲۰۰ دلار

رستوران:

 • هزینه غذا برای یک نفر در یک رستوران گران در حدود ۱۵ دلار
 • کمبو 1 نفره در فست فود در حدود ۶ دلار
 • کاپوچینو در حدود ۱٫۵ دلار
 • پپسی 1 نفره در حدود ۱٫۵ دلار
 • آب معدنی 1 نفره در حدود ۱٫۵ دلار

سوپر مارکت

 • شیر بطری یک لیتری ۱٫۲ دلار
 • نان سفید ۵۰۰ گرمی دانه ای ۲٫۳ دلار
 • تخم مرغ بسته 12 تایی ۲ دلار
 • 1 کیلوگرم پنیر ۷٫۲ دلار
 • 1 کیلوگرم مرغ ۲ دلار
 • 1 کیلوگرم پرتقال ۳٫۲ دلار
 • 1 بوته کاهو ۱٫۵ دلار
 • 1 کیلوگرم سیب زمینی ۲ دلار
 • 1 کیلوگرم سیب ۳٫۱ دلار

حمل و نقل

 • بلیط یک طرفه داخلی در حدود ۱٫۹ دلار
 • ورودی تاکسی در حدود ۲٫۷ دلار
 • یک ساعت انتظار تاکسی در حدود ۲۶٫۸ دلار
 • یک کیلومتر مسافت با تاکسی در حدود ۱٫۴ دلار
 • گازوئیل ۰٫۹ دلار

پوشاک

 • کتانی ۷۲٫۵ دلار
 • شلوار ۳۹٫۹ دلار
 • پیراهن تابستانی ۳۸٫۷ دلار
 • کفش چرم ۸۱٫۷ دلار
 • ورزش و فراغت
 • باشگاه ورزشی ماهیانه ۴۱ دلار
 • 1 بلیط سینما ۹٫۵ دلار
 • 1 ساعت کرایه زمین تنیس ۲۱ دلار

 

کار دانشجویی درآمریکا

کنگره آمریکا در مارس سال ۲۰۱۷ قوانینی تصویب کرده است که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی میتوانند ۲۴ ماه با دریافت حقوق و مزیت های شغلی کار کنند. مجلس نمایندگان آمریکا با هدف جذب دانشجویان درس خوان و باپشتکار، قوانین مهاجرتی آمریکا را طوری طراحی کرده اند که دانشجویان در زمان تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا زندگی کنند. در این قوانین دانشجویان در آمریکا میتوانند در طی تحصیل یا پس از فارغ التحصیلی در رشته تخصصی خودشان به کارآموزی بپردازند. وکیلان مهاجرت کار آموزی هنگام تحصیل را بسیار توصیه میکنند زیرا شانس دانشجویان را برای تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا و اخذ اقامت دائم آمریکا بالا میبرد. شما میتوانید با کارآموزی در آمریکا درآمد کسب کنید و مالیات پرداخت کنید. پرداخت مالیات به دولت فدرال آمریکا امتیاز مثبتی برای پروسه اخذ گرین کارت آمریکا محسوب می شود. اما اداره مهاجرت آمریکا به دانشجویان هشدار میدهد که از کار در بازار سیاه مانند هتل ، پمپ بنزین و مسافرخانه ها پرهیز کنند زیرا غیرقانونی است. کار دانشجو در آمریکا بایستی با نظارت دانشگاه و مربوط به رشته تحصیلی خودش باشد. پلیس مهاجرت آمریکا سالیانه حدود پانصد هزار نفر را از خاک این کشور بزرگ صنعتی اخراج میکند چون طبق قوانین عمل نکرده اند.

در حال حاضر افرادی که از طریق مهاجرت تحصیلی به کشور امریکا اقدام میکنند  اجازه کار ضمن تحصیل را خواهند داشت و این اجازه کار ضمن تحصیل در کشور امریکا متناسب با مقطع تحصیلی فرد دانشجو میباشد که معمولا این اجاره کار در ضمن تحصیل در کشور امریکا، در مقطع لیسانس ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته و در مقطع فوق لیسانس بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت در هفته و در مقطع دکترا بین ۳۰ تا ۴۰ ساعت در هفته میباشد که با توجه به اینکه به ازای هر ساعت کار ضمن تحصیل در امریکا بین ۸ تا ۱۰ دلار حقوق دریافت میکنند و با توجه به دریافت این حقوق قسمت هایی از هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان  در کشور امریکا تحت پوشش قرار میگیرد.

پنج مزیت کارآموزی هنگام تحصیل و تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا

۱. کسب درآمد برای مخارج دانشجویی

۲. کسب تجربه و مهارت برای تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا

۳. قوی کردن رزومه کاری

۴. بازشدن راه های مختلف برای اقامت پس از دانشجویی در آمریکا

۵. هدفمند شدن و استقلال فردی

قوانین کلی امریکا

قانون مهاجرت آمریکا این اجازه را به  دانشجویان بین المللی میدهد تا هنگام تحصیل یا پس از آن مشغول یه کار شون و تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا داشته باشند

آیا شما در دانشگاه معتبر آمریکایی برای یک سال تمام وقت تحصیل میکنید؟ آیا شما با ویزای تحصیلی آمریکا وارد ایالات متحده شده اید؟ آیا شما میخواهید در زمینه تخصصی خودتان کارآموزی بگذرانید؟ اگر پاسخ شما به سوالات مطرح شده مثبت است، شما واجدالشرایط برای تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا هستید. شایان ذکر است کار در آمریکا هنگام تحصیل میتواند در دانشگاه یا بیرون از دانشگاه باشد. شما برای کار کردن در دانشگاه نیازی به دریافت اجازه از اداره مهاجرت آمریکا ندارید. اجازه کار را باید کسانی دریافت کنند که میخواهند تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا داشته باشند و خارج از دانشگاه مشغول به کار شوند. کار دانشجویی در آمریکا میتواند هنگام تحصیل باشد یا پس از فارغ التحصیلی. شایسته است در خصوص تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا بدانید محصلین در ضمن درس خواندن فقط هفته ای ۲۰ ساعت میتوانند کار کنند. اما در هنگام تعطیلات میان ترمی مانند کریسمس، تابستان و عید ایستر میتوانند تا هفته ای چهل ساعت مشغول به کار شوند. در خصوص تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا باید بدانید معمولا قبل از گرفتن مدرک این مشاغل بیشتر جنبه کارآموزی دارند. مثلا شخصی که مدیریت صنایع در دانشگاه نورثوود میشیگان آمریکا میخواند فرصت این را دارد که به تیم مدیریت یکی از شرکت های خصوصی برای کارآموزی  پیوسته و ساعتی ۱۰-۱۸ دلار حقوق بگیرد. بسیاری از دانشجویان سختکوش و باپشتکار برای تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا حتی قبل از دریافت مدرکشان در همین شرکت ها استخدام میشوند و سریعا شروع به کسب درآمد میکنند.

در خصوص تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا لازم به ذکر است که حتی دانشجویان رشته های مربوط به علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات (STEM) میتوانند تا ۲۴ ماه پس از فارغ التحصیلی مجوز کار خود را تمدید کنند. اما مراحل آن شرایط خاصی دارد. این مجوز برای دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا موجود می باشد. هر مجوزی که صادر میشود ۱۲ ماه اعتبار دارد و به شما کارتی به نام (Employment Authorization Card) داده میشود.

پنج گام برای گرفتن مجوز EAD در راستای تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا

۱  متقاضی تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا باید نامه پذیرش خود را از دانشگاه دریافت کند

۲ متقاضی تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا باید. فرم مجوز کار را پر کند

۳. متقاضی تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا باید کارمزد صدور مجوز را پرداخت کند

۴. متقاضی تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا باید همه مدارک را برای اداره مهاجرت ایالات متحده آمریکا پست کند

۵. کارت شما و مجوز تایید تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا برایتان پست می شود

پنج نکته طلایی درباره مجوز کار دانشجویی و تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا

۱. حتما باید مسئولیت شما مربوط به رشته تخصصیتان باشد.

۲. متقاضی تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا باید ویزای تحصیلی F1 داشته باشید نه M یا J.

۳. اگر میخواهید بعد از مدرک گرفتن کار کنید، ۹۰ روز قبل از فارغ التحصیلی برای باید مجوز اقدام کنید.

۴. اگر میخواهید بعد از مدرک گرفتن کار کنید، کارت مجوز را دریافت کنید و بعد کشور آمریکا را برای مسافرت ترک کنید.

۵ در خصوص تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا مجوز دانشجویی به دو قسمت OPT و  CPT تقسیم می شود. قبل از اقدام با مشاوران دانشگاه حتما مشورت کنید.

۶. با داشتن مجوز CPT شما متقاضی تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا میتوانید واحد دانشگاهی هم دریافت کنید. این بیشتر برای کارشناسی ارشد به بالا است.

۷. همه مراحل تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا  و گرفتن کارت کار دانشجویی  آمریکا با پست انجام میگیرد و نیازی به حضور شخصی در اداره نیست.

۸. یادتان باشد قبل از هرگونه اقدامی برای تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا با دانشگاه مشورت کنید چون آن ها باید توصیه نامه برای شما بنویسند.

۹. بسیاری از دانشجویان و متقاضیان تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا پس از فارغ التحصیلی در محل کارآموزیشان به طور تمام وقت کار می کنند .

۱۰. شایسته است دانشجویان متقاضی تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا برای سال اول کار دانشجویی را فراموش کنند. در عوض، فقط درس بخوانند و با محیط آشنا شوند.

شرایط اخذ کار ضمن تحصیل در امریکا

 • نوشتن رزومه کاری در امریکا
 • قبولی در مصاحبه های کاری
 • کار مطالعاتی در کشور امریکا

۱.برای اینکه افراد دانشجو در کشور امریکا بتواند بحث اشتغال خود را محیا کنند باید رزومه کاری خود را به موسساتی که در زمینه کار ضمن تحصیل در کشور امریکا فعالیت میکنند ارائه کنند و بعد از قبولی این رزومه و موافقت کارفرما شرایط برای اخذ کار ضمن تحصیل در کشور امریکا  برای دانشجویان متقاضی کار ضمن تحصیل فراهم میشود

۲بعد از ارائه رزومه کاری و موافقت با رزومه کاری توسط کارفرما نوبت به مصاحبه با فرد متقاضی کار ضمن تحصیل در کشور امریکا میرسد که فرد کارفرما با توجه به شرایط دانشجو متقاضی کار ضمن تحصیل و قبولی در مصاحبه اجازه کار ضمن تحصیل برای دانشجویان در امریکا صادر خواهد کرد

۳.دانشجویانی که تمایل به کار ضمن تحصیل در کشور امریکا را دارند میتوانند برای تکمیل کار اموزی خود با ارائه برنامه مطالعاتی خود و موافقت با این برنامه اجازه اشتغال ضمن تحصیل خود را کسب کنند و تکمیل کار اموزی ار طریق برنامه مطالعاتی برای دانشجویان میتواند یکی از بهترین طرق برای اشتغال به کار ضمن تحصیل در کشور امریکا باشد

 

ویزای تحصیلی آمریکا

انواع ویزاهای تحصیلی آمریکا

هر گاه شخص بتواند پذیرشی از دانشگاه های آمریکا اخذ نماید، باید برای دریافت ویزا از سفارتخانه اقدام کند؛ تا بتواند برای اقامت دانشجویی به آمریکا مهاجرت کند و بتواند تحصیلات خود را در دانشگاه های آمریکا ادامه دهد.

ذکر این مطلب ضروری هست که انواع ویزاهایی که توسط کشور آمریکا صادر میشود بسیار متفاوت میباشد . همچنین برای دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارند انواع متفاوتی از ویزا وجود دارد که بنا به درخواست و شرایط شخص یکی از انواع ویزاها به وی تعلق میگیرد .

دانشجویان خارجی معمولا یکی از ویزاهای زیر را از سفارت آمریکا دریافت میکنند که هر کدام از ویزاها را به تفصیل شرح خواهیم داد

 • ویزای F1 (F1 VISA )
 • ویزای J1 (JI VISA )
 • ویزای M1 (M1 VISA)
 • ویزای H1 (H1 VISA)
 • ویزای Q1 (Q1 VISA)

ویزای F1

ویزای F1  متداول ترین ویزایی هست که به دانشجویان داده میشود .

اول آنکه بهتر است بگوییم که این ویزا  یک ویزای غیر مهاجرتی میباشد . منظور از ویزای غیر مهاجرتی آمریکا این است که شخصی که این نوع ویزا را دریافت میکند بعد از اتمام تحصیلات باید به کشور خود مراجعت کند و یا اگر بخواهد در آمریکا بماند یعنی اقامت و تابعیت کشور آمریکا را اخذ کند باید  نوع ویزای خود را تغییر دهد .

ویزای F1  به دانشجویانی تعلق میگیرد که  مایل به مطالعات آکادمیک در ایالات متحده هستند؛ یا برای  تحصیل در کالج یا دانشگاه های معتبر آمریکا و یا کلاسهای زبان انگلیسی در یک دانشگاه یا موسسه زبان انگلیسی، پذیرش  یا ( I20) را  دریافت کرده اند. مدت این ویزا بستگی به مدت تحصیل دارد .

از مزیتهای این ویزا  ( ویزای( F1این است که شخصی که این ویزا را دریافت میکند اجازه کار نیمه وقت 20 ساعت در هفته را دارد . و در ضمن بعد از اتمام تحصیلات دانشجو میتواند جهت کار 12 تا 17 ماه ویزای خود را تمدید کند. هنگامی که شما این ویزا را دریافت کرده اید چنانچه بخواهید رشته تحصیلی خودتان را عوض کنید باید اداره مهاجرت را از تصمیم خود آگاه نمایید.

شخصی که ویزای دانشجویی F1  را دریافت کرده است میتواند برای همراهان خود ( همسر و فرزندان ) خود نیز تقاضای ویزا نماید که به ویزایی که به همراهان شخص تعلق میگیرد ویزای F2    (F2 VISA) گفتته میشود . همان طور که گفته شد برای مقیم شدن در آمریکا  و اخذ اقامت و تابعیت کشور آمریکا بعد از تحصیل باید نوع ویزا تغییر کند.

ویزای J1(J1 VISA )

ویزای J1  به دانشجویانی تعلق میگیرد که در اثر یک برنامه تبادلی بخواهند برای تحصیل به آمریکا سفر کنند مثل کسانی که تحت حمایت مالی دولت ایالات متحده باشند یا  سایر برنامه های تبادل تخصیص یافته قرار دارند ( مانند برنامه های تبادل دانشجو که بین دانشگاه های مختلف متداول میباشد ) .  ویزای JI  معمولا به محققین و پژوهشگران داده می شود . طبق قانون مهاجرتی آمریکا محقق و پژوهشگر کسی است که حداقل لیسانس داشته باشد و در رشته فوق لیسانس به بالا در آمریکا بخواهد در یک موسسه آموزشی ویا تحقیقاتی مشغول به تحقیق شود. و پس از پایان تحقیق مدرک فوق لیسانس و یا مدرک بالا را اخذ نماید. البته باید بگوییم که این ویزا برای دانشجویان ایرانی بسیار مشکل میباشد . ویزای JI  نیز دارای  مزایایی میباشد از جمله مزایای این ویزا اجازه کار در آمریکا و گرفتن شماره ملی آمریکایی ( Social Security Number  ) می باشد.لازم به توجه است که افرادی که این ویزا را اخذ کرده اند پس از پایان تحقیقشان باید به مدت 2 سال از آمریکا خارج شوند.

در این نوع ویزا نیز (ویزای J1) دانشجو میتواند برای  همراهان خود نیز ویزا از سفارت آمریکا درخواست نماید که به ویزایی که به همراهان تعلق میگیرد ویزای J2 (J2 VISA )  گفته میشود.

ویزای M1(M1 VISA )

ویزای M1  نیز از ویزاهایی هست که به طور محدود صادر میشود و برای اشخاصی هست که قصد دارند  در یک مدرسه یا موسسه غیر آکادمیک یا فنی حرفه ای تحصیل کنند. به عنوان مثال برای افرادی که قصد دارند برای کارآموزی در یک موسسه یا یک کارخانه در آمریکا بروند .

در این ویزا نیز شخص میتواند  برای همراهان خود نیز تقاضای ویزا نماید که در آن صورت به ان ویزای M2) M2 (VISA  گفته میشود .

ویزای H1(H1 VISA)

این ویزا نیز در موارد بسیار معدودتر به دانشجویان اعطا میشود که برای اقامت پزشکی و سایر تجارب مرتبط با اشتغال میباشد که به دانشجویان داده میشود . دقت فرمایید که معمولا از ایران برای این ویزاها به طور مستقیم نمیشود اقدام کرد.

ویزای QI (Q1 VISA )

این ویزا نیز از ویزاهای بسیار محدودی میباشد که برای بازدیدهای تبادل فرهنگی که شامل آموزش عملی یا تسهیم فرهنگ ملی می باشد اختصاص می یابد و همان طور که گفته شد شرایط دریافت این ویزا بسیار مشکل میباشد و دارای پیچیدگیهای بسیاری میباشد .

طبق گفتار بالا دانشجویان ایرانی باید از طریق ویزای F1  برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا اقدام کنند .

برای درخواست ویزای F1  هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد فقط توجه کنید که باید چند ماه قبل از شروع کلاسهای دانشگاه یا کالجی که از آن پذیرش  I20  دریافت کرده اید ، باشد تا فرصت کافی برای دریافت این ویزا را داشته باشید .

یکی از راه های مهاجرت به آمریکا اقدام از طریق اقامت تحصیلی با اخذ ویزای دانشجویی f1  و f2 آمریکا است. این روش در کنار روش­های دیگر اعزام مثل سرمایه گذاری و اخذ ویزای کار این کشور می باشد. در همه روش های فوق شخص پس از مهاجرت به این کشور باید نسبت به اخذ اقامت و نهایتا تابعیت یا شهروندی آمریکا اقدام نماید.

درخواست ویزای دانشجویی امریکا

به عنوان بخشی از روند درخواست روادید، مصاحبه در بخش کنسولگری و یا سفارت برای متقاضیان ویزا ازسنین 14 تا 79،افراد 13 ساله و یا جوانتر، افراد 80 ساله و بالاتر نیز در نظر گرفته شده است.  به طور کلی  در صورت درخواست سفارت و یا درخواست کنسولگری افراد به شرکت در مصاحبه نیازی نخواهند داشت. زمان انتظار برای وقت مصاحبه متقاضیان می تواند متفاوت باشد، درخواست ویزا تا اوایل تاریخ تعیین شده به شدت تشویق خواهد. این بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که زود اقدام کردن و ارائه مدارک درخواست شده به منظور تضمین اخذ ویزای دانشجویی f1 و f2 نخواهد بود.

بخاطر داشته باشید که برای قرار ملاقات مصاحبه و پردازش اطلاعات ویزا در سفارت و یا کنسولگری ایالات متحده در سراسر جهان افراد بایستی صبر کافی را داشته باشند. در بسیاری از وب سایت های سفارت این زمان نیز تعیین شده است. روند درخواست روادید، شرکت  در مصاحبه، هزینه جوهر، اسکن و اثر انگشت دیجیتالی که به سرعت صورت خواهد گرفت به صورت رایگان خواهد بود. برخی از برنامه های ویزا نیاز به رسیدگی اداری بیشتر و مدت زمان اضافی بعد از مصاحبه متقاضی ویزا که توسط افسر کنسولی می باشد خواهد داشت.

ویزای دانشجویی f1 و f2 آمریکا

اخذ گرین کارت و مهاجرت تحصیلی از طریق ویزای دانشجویی f1 و f2 آمریکا

دانش آموزان باید توجه داشته باشند که سفارتخانه ها و کنسولگری به صدور ویزای دانشجویی f1 و f2 در طول 120 روز یا کمتر خواهند پرداخت و پس از آن فرایند ثبت نام نیز صورت خواهد گرفت. اگر شما برای درخواست ویزا بیش از 120 روز قبل از تاریخ شروع و یا ثبت نام خود مبادرت ورزیده اید بایستی بدانید که در فرم I-20، سفارت یا کنسولگری برنامه های صدور ویزای شما نیز ذکر خواهد شد. مقامات کنسولی زمان اضافی را برای ارائه گواهی عدم سوء پیشینه ialial و یا فرآیندهای دیگر که ممکن است لازم باشد در اختیار افراد قرار خواهند داد. به خاطر داشته باشید که افسر کنسولی ممکن است به گواهی عدم سوء پیشینه خاص بسته به رشته تحصیلی و ملیت دانش آموز نیاز داشته باشد. این امر می تواند برخی از زمان های اضافی را در بر بگیرد

بخاطر داشته باشید که با توجه به قانون و مقررات وزارت امنیت میهن، همه دانشجویان جدید بایستی پیش از شروع دوره مطالعه نسبت به تکمیل فرم I-20 نیز مبادرت ورزند. کشور ایالات متحده زمان در نظر گرفته شده برای تکمیل این فرم را 30 روز و یا کمتر توصیه می کند. پیشنهاد می شود که افراد دقت لازم را در خصوص تاریخ تکمیل این فرم و برای ساخت برنامه سفر خود به ایالات متحده نیز داشته باشند.

دانش آموزانی که قصد آغاز دوره خود در تاریخی زودتر را دارند (بیش از 30 روز قبل از تاریخ شروع دوره) بایستی واجد شرایط اخذ ویزای توریستی نیز باشند. چرا که این ویزا به عنوان نماد دانشجویی نیز در نظر گرفته خواهد شد. بخاطر داشته باشید که ویزای توریستی خود نشان دهنده سفر فرد متقاضی و قصد وی برای مطالعه در کشور ایالات متحده نیز خواهد بود. قبل از شروع هر مطالعات، او بایستی نسبت به تغییر طبقه بندی و پر کردن فرم I-539 مبادرت ورزد و از وضعیت تغییر غیرمهاجرتی نیز آگاهی یابد. علاوه بر این تکمیل فرم I-20 به وزارت امنیت داخلی نیز ضروری خواهد بود. لطفا توجه داشته باشید که هزینه زندگی اضافی اضافی برای این فرایند وجود خواهد داشت، بخاطر داشته باشید که تغییر وضعیت قبل از شروع مطالعات بایستی مشخص و تایید گردد.

 

مدارک مورد نیاز ویزای F1 و F2

همه متقاضیان بایستی آماده ارائه موارد ذکر شده در ذیل باشند:

 • ارائه رونوشت ها و دیپلم از موسسه قبلی.
 • نمرات حاصل شده بایستی از آزمون های استانداردی نظیر: TOEFL، SAT، GRE، GMAT، و غیره حاصل شود.
 • شواهد مالی نشان می دهد که شما یا پدر و مادر شما حمایت سرمایه کافی برای پوشش دهی شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی در طول دوره مطالعه در اختیار دارد.. برای مثال، اگر حامی مالی شما فردی حقوق بگیر می باشد شما ملزم به ارائه اسناد مالیات بر درآمد، دفترچه های بانکی و یا اظهارات وی نیز خواهید بود. اگر اسپانسر شما خود دارای یک کسب و کار مستقلی می باشد، وی ملزم به ارائه گواهی ثبت تجاری، گواهی اشتغال و … خواهد بود. بخاطر داشته باشید که مدارک مالیاتی، دفترچه حساب بانکس و یا اظهارنامه نیز ضروری خواهد بود.

شرایط مهاجرت با ویزای دانشجویی f1  و f2 آمریکا

بسیاری افراد جهت مهاجرت به آمریکا معمولا از طریق تحصیل اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار و اقامت سرمایه گذاری نیز وجود دارند. تابعیت آمریکا از طریق تولد فرزند در این کشور وجود ندارد. زبان تحصیل در آمریکا انگلیسی می باشد.

قانون مهاجرت و ملیت برخی از خصوصیات خاص را برای دسته ویزای دانشجویی f1 و f2 غیرمهاجرتی و برای افرادی که تمایل به تحصیل در ایالات متحده دارند نیز در نظر خواهد گرفت. ویزای دانشجویی f1 و f2 (nonimmigrants) برای افرادی که تمایل به ادامه تحصیل دانشگاهی و یا برنامه های آموزش زبان دارند نیز بسیار عالی می باشد. لذا پیشنهاد می شود که تا حد امکان، دانش آموزان اسناد و مدارک کافی برای درخواست ب ویزای دانشجویی را فراهم آورند و همچنین هر گونه اسناد و مدارک اضافی که ممکن است در صعود برقراری روابط جامعه تاثیر داشته باشد را ضمیمه پرونده خود نمایند. دانشجویان خارجی که به دنبال تحصیل در ایالات متحده می باشد در دسته F-1 قرار خواهند گرفت علاوه بر این بایستی معیارهای عمومی ذکر شده در زیر را داشته باشند:

 • دانش آموز بایستی در یک برنامه علمی آموزشی، برنامه آموزش زبان و یا یک برنامه حرفه ای ثبت نام داشته باشد.
 • مدرسه بایستی توسط خدمات مهاجرت و شهروندی ایالت متحده (USCIS) تایید شده باشد.
 • دانش آموز بایستی به عنوان یک دانشجوی تمام وقت در موسسه ثبت نام نماید علاوه بر این دانش آموز باید به زبان انگلیسی مسلط باشد و یا در دوره های تسلط به زبان انگلیسی ثبت نام نماید.
 • دانش آموز باید بودجه کافی برای حمایت از خود در طول کل دوره مطالعه نیز در اختیار داشته باشد.
 • دانش آموز باید یک اقامت در خارج از کشور که او / او به هیچ وجه قصد از دست دادن را حفظ کند.
 • تحصیل در این کشور بدون مدرک زمان معمولا امکان پذیر نیست.

ویزای دانشجویی F-1 برای چه مدت زمانی باقی خواهد ماند؟

هنگامی که شما با ویزای دانشجویی f1 و f2 وارد ایالات متحده می شوید؛ علاوه بر این مدت زمان ویزای دانشجویی f1 و f2 شما نیز مشخص خواهد شد. این بدان معناست که شما ممکن است تا زمانی که یک دانش آموز تمام وقت هستید در آنجا اقامت داشته باشید. حتی اگر ویزای F-1 در گذرنامه شما منقضی شود شما در آمریکا نیز خواهید ماند. برای دانش آموزانی که دوره مطالعات خود را بر اساس I-20 تکمیل کرده اند است هر گونه آموزش عملی برای آنان مجاز خواهد بود، زمان در نظر گرفته شده برای خروج افراد از ایالات متحده قبل از خروج به شرح ذکر شده در ذیل خواهد بود:

بخاطر داشته باشید که به دانش آموزان F1 60 روز اضافی برای آماده شدن و برای خروج از ایالات متحده و یا انتقال به مدرسه دیگر نیز داده خواهد شد.

به دانش آموزان M1 حدود 30 روز اضافی برای ترک ایالات متحده (دوره زمانی ثابت، در مجموع به بیش از یک سال) نیز داده خواهد شد. 30 روز در نظر گرفته شده برای آماده شدن و برای خروج از آمریکا نیز مجاز خواهد بود. این وضعیت تا زمانی که دانش آموز برای یک دوره کامل از مطالعه در ایالت متحده است وجود خواهد داشت. یک دانشجوی M1 ممکن است تا سه سال برای دریافت برنامه ها نیز تلاش نماید.

به عنوان مثال در مدت زمان وضعیت، اگر شما ویزایی در اختیار داشته باشید که به مدت پنج سال که در ژانویه 1، سال 2009 منقضی خواهد معتبر، و شما را به ایالات متحده برای مدت زمان مطالعات خود را پذیرفته (که اغلب در گذرنامه خود را و یا در صورت مختصر خود را I-94 کارت به عنوان “D / S”)، شما ممکن است در ایالات متحده تا زمانی که شما یک دانشجوی تمام وقت باقی بماند. حتی اگر سال 2009 ژانویه 1 بگذرد و یا ویزای شما در زمانی که شما در آمریکا هستید منقضی شود شما در وضعیت دانش آموز قانونی قرار خواهید شد. با این حال، اگر شما ایالات متحده را با یک ویزای منقضی شده ترک نمایید؛ قبل از بازگشت به امریکا و ادامه تحصیل خود ملزم به جدید کردن آن خواهید بود. ویزای دانشجویی f1 و f2 قابلیت تمدید و یا صدور مجدد در ایالات متحده را نخواهد داشت چرا که این فرایند بایستی در سفارت و یا کنسولگری خارج از کشور نیز انجام شود.

متقاضیانی که وابستگانی به همراه دارند بایستی

بایستی رابطه خود با دانش آموز / همسر خود و یا فرزندان (به عنوان مثال، گواهی ازدواج و شناسنامه) را اثبات نمایند.

پیشنهاد می شود که خانواده ها برای اخذ ویزای دانشجویی f1 و f2 به صورت همزمان نیز درخواست دهند. اما اگر همسر و فرزندان به طور جداگانه و در زمان دیگری درخواست دهند، بایستی یک کپی از پاسپورت دانش آموز که دارنده ویزا می باشد به همراه تمامی مدارک مورد نیاز دیگر را ارائه

چه آیتم هایی را دانشجویان بایستی برای بازگشت در نظر داشته باشند؟

 • همه متقاضیان بایستی درخواست تمدید ویزا را ارسال نمایند
 • گذرنامه به مدت حداقل شش ماه نیز اعتبار خواهد داشت.
 • بخاطر داشته باشید که فرم DS-156 و فرم DS-158 بایستی ضمیمه آن شود. هر دو شکل باید تکمیل و امضا نیز گردد. برخی از متقاضیان نیز به تکمیل و امضا فرم DS-157 نیز نیاز خواهند داشت. بخاطر داشته باشید که فرم های خالی در همه دفاتر کنسولی ایالات متحده و در وب سایت های خدمات ویزا تحت نرم افزار گرفتن فرم ویزا ها نیز وجود خواهد داشت.
 • پیشنهاد می شود که حتما رسید پرداخت هزینه ها را دریافت نمایید. چرا که رسید نشان بر پرداخت هزینه درخواست ویزا برای هر متقاضی، حتی کودک ذکر شده در گذرنامه پدر و مادر نیز خواهد بود. علاوه بر این، این امر شما را در جهت ورود به ایالت متحده نیز یاری خواهد کرد.
 • بخاطر داشته باشید که آیتم I-20 جدید و یا یک آیتم I-20 در پشت برگه و توسط مقام مدرسه در 12 ماه نیز اضافه خواهد شد.

همه متقاضیان بایستی درخواست خود برای تمدید را ارسال نمایند که به شرح ذکر شده در ذیل خواهد بود

 • ارائه یک رونوشت از نمرات خود و مدرسه ای که در آن ثبت نام کرده اید.
 • ارائه اسناد مالی خود و یا اسپانسر شما، اسنادی که توانایی شما برای پوشش هزینه های تحصیل را نشان دهد.
 • دانش آموزانی که بیش از پنج ماه از کلاس های خود به دور بوده اند
 • دانش آموزان در و یا خارج از ایالات متحده که حدود بیش از 5 ماه به دور از کلاس های خود بوده اند به احتمال زیاد به یک ویزای جدید برای ورود به کشور ایالات متحده نیاز خواهند داشت.

 

ایمان یعنی برداشتن قدم اول

وقتی تمام مسیر در تاریکی است.


به وب سایت استاد فرزاد جلالیان خوش آمدید

وب سایت استاد جلالیان به منظور تعامل بیشتر با دانشجویان و معرفی خدمات و آموزش ها برای کاربران راه اندازی شده است. با آموزه های استاد جلالیان ، زبان انگلیسی دیگر سخت و دشوار نخواهد بود.

با ما همراه باشید.

پشتیبانی:  شبانه روزی

آموزش مکاتبه ای

آموزش مجازی

آموزش حضوری