تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

720 250 admin

موقعیت جغرافیایی کانادا

تحصیل در کانادا  ، کانادا شمالی ترین کشور آمریکایی و دومین کشور بزرگ جهان است.

مرزهای کانادا از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام، از شمال به اقیانوس شمالگان و از جنوب به ایالات متحده ی آمریکا ختم می شود. مساحت این کشور در حدود 10 کیلومتر مربع است. به عنوان مثال کانادا 18 برابر کشورهایی مثل فرانسه و یا 40 برابر کشورهایی مثل انگلستان مساحت دارد. کانادا با داشتن 6 منطقه ی زمانی طولانی ترین خط ساحلی جهان را دارد.

کانادا کشور تنوع است. از سرزمین های کوهستانی گرفته تا چمنزارهای هموار. از مناطق سیاسی و صنعتی انتاریو تا فرهنگ فرانسوی کبک و از جامعه ی ماهیگیران ساحل شرقی تا شمال سفید.

بیشتر بخش های کانادا از دشت ها و کوه ها در غرب و چمنزارها در نواحی مرکزی تشکیل شده است. تقریبا 90 درصد از 35 میلیون نفر جمعیت کانادا در طول 160 کیلومتر از مرز کانادا با آمریکا زندگی می کنند و 75 درصد ساکنین این کشور در شهرهای اصلی زندگی می کنند. در کانادا بیشتر از هر کشور دیگری دریاچه و جزایر آبی وجود دارد. کانادا به 10 استان و 3 منطقه تقسیم شده است. شمالی ترین بخش کانادا قطب شمال و جنوبی ترین بخش آن به آمریکا ختم می شود. کانادا و آمریکا بسیاری از پدیده های طبیعی مثل کوه های راکی، چهار دریاچه ی بزرگ، ارتفاعات آپالاش و رودهای مختلف را به اشتراک گذاشته اند.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

آب و هوا در کانادا

کانادا آب و هوای شمالی دارد . زمستان ها با میانگین دمای 2.5- تا 10- درجه سرد هستند (دما ممکن است پایین تر هم بیاید)، در حالی که تابستان ها با دمای حداکثر بین 16 تا 28 درجه نسبتا گرم هستند.

بریتیش کلمبیا بالاترین دما را در کانادا دارد.

تحصیل در کانادا

امروزه بسیاری از افراد خواهان ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر در سطح جهانی هستند. دانشگاه های کشور کانادا از جمله دانشگاههایی است که به دلیل اعتبار جهانی و رفاه اجتماعی بیشترین متقاضی مهاجرت را دارد. کشور کانادا در شمال قاره آمریکا قرار دارد و بعد از روسیه بزرگترین کشور جهان است و در مقایسه با دیگر کشورها جمعیت کمی دارد و از جمله مهاجرپذیرترین کشورهااست. به دلیل سطح علمی وآموزشی عالی دراین دانشگاه ها، هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان متقاضی اخذ ویزای تحصیلی کانادا می باشند.

از نظر سازمان ملل،کشور کانادا یکی از بهترین کشورها برای اخذ بورسیه تحصیلی ، تحصیل و حتی زندگی می باشد. دانشگاه های کانادا از سطح علمی بسیار بالایی برخوردارند و اغلب دانشگاه ها از یک هیئت علمی با برترین رتبه های علمی و تجربی جهت راهنمایی بهتر دانشجویان در راستای تحصیلی بهتر در سطح جهانی استفاده میکنند.

عزیزانی که موفق به کسب بورسیه تحصیلی در کشور کانادا می شوند میتوانند از شرایط تحصیل رایگان در کانادا و در این دانشگاه ها استفاده کنند، از شهرهای مهم کانادا میتوان به تورنتو، ونکور، مونتریال، کلگدی، ادمونتون، کبک و لوتاوا اشاره کرد. راه های مهاجرت به کانادا از طریق اخذ ویزای کار در کانادا ، سرمایه گذاری و تحصیل در کانادا می باشد، بنابراین اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری ، کار و تحصیل صورت می پذیرد.

مزایای تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا دارای مزایای بیشماری است ولی مهمترین مزایای تحصیل در کانادا از قرار زیر میباشد:

۱- هزینه تحصیل در کانادا نسبت به تحصیل در استرالیا، تحصیل در انگلستان و تحصیل در امریکا بسیار مقرون به صرفه تر است. دانشگاه های کانادایی بسیار عالی وجود دارد که شما میتوانید با شهریه حدود ۳۰ میلیون تومان در سال در آنها تحصیل کنید. تحصیل در کانادا از نظر شهریه و کیفیت در مقایسه با کشورهای نامبرده به مراتب بهتر است.

۲- اقامت پس از تحصیل در کانادا. در تمامی استان های کانادا برای دانشجویان بین المللی امکان استفاده از روش های مهاجرت به کانادا پس از تحصیل دیده شده است.

۳- یکی دیگر از مزایای تحصیل در کانادا محاسبه زمان تحصیل در کانادا به عنوان روزهای اقامت شما در راستای اخذ پاسپورت کانادایی. نیمی از روزهای اقامت شما به عنوان دانشجو در کانادا به عنوان اقامت شما در مسیر اخذ پاسپورت کانادا شمرده میشود. (تا حداکثر یک سال میتوانید از این مزیت استفاده کنید). به طور مثال با اخذ یک لیسانس یا فوق لیسانس یا دوره کالج در کانادا، و اقامت ۲ سال پس از اخذ مدرک در کانادا شما شهروند کانادایی خواهید شد. عالی نیست؟‌

۴- در برخی از استان های کانادا شهریه پرداختی شما به صورت معافیت مالیاتی پس از تحصیل در کانادا محاسبه خواهد شد و تا ۷۰٪ آن به شما باز پس داده خواهد شد.

۵- هزینه زندگی در کانادا نسبت به کشورهای نامبرده ارزان تر است.

۶- برخلاف امریکا که اجازه کار همزمان با تحصیل را در بیشتر موارد به دانشجو نمیدهد، کار دانشجویی در کانادا قانونی و مجاز است و شما بدون محدودیت میتوانید شغل مورد نظر خود را داشته باشید. در ایام تحصیل ۲۰ ساعت در هفته و در ایام غیر درسی به صورت تمام وقت کار دانشجویی در کانادا مجاز است.

۷- امکان دریافت ویزای کار همراه دانشجو برای همسر و فرزندان در بدو ورود و حتی پیش از ورود شما به کانادا

۸- امکان تحصیل رایگان فرزندان در مدارس کانادایی توام با تحصیل پدر یا مادر در کانادا

۹- امکان کار کردن بدون محدودیت برای همسر متقاضی در کانادا

۱۰- امکان تغییر دانشگاه و رشته پس از اخذ ویزای کانادا بدون خروج از کشور کانادا

۱۱- امکان تحصیل به زبان فرانسوی در کانادا

۱۲- امکان تحصیل فرزندان شما در مدارس دولتی کانادا و بسیار مقرون به صرفه. شهریه مدارس دولتی کانادا، گاها از شهریه مدارس در کشور متقاضی ارزان تر است.

۱۳- امکان اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون حضور در سفارت برای فرزندان زیر ۱۶ سال

۱۴- امکان اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مصاحبه در سفارت و اپلای برای ویزای تحصیلی به صورت ۱۰۰٪ آنلاین در کمترین زمان ممکن

۱۵- از دیگر مزایای تحصیل در کانادا امکان استفاده از بورسیه های دولتی و دانشگاهی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری میباشد

دوره‌های تحصیلی در کانادا

در موارد خاصی امکان  پذیرش تحصیلی و اخذ مدرک دکترا بدون دریافت کارشناسی ارشد و به صورت انتقال از این مرحله و تنها با داشتن کارشناسی میسر است.

دوره‌های هنری و حرفه ای برای مدارک Certificate و Diploma از دوره‌های هستند که پس از یک تا سه سال تحصیل به دلیل ورود آسان‌تر و نداشتن شرط معدل بالا برای ورود به دانشگاه‌ها در کالج‌ها گذرانده می‌شوند.

Bachelor: شامل چهار سال تحصیل تمام وقت است. در بعضی رشته‌ها مانند معماری طول این دوره به پنج سال نیز می‌رسد. در استان اونتاریو به دلیل طول دوره دبیرستان که 13 سال است دوره‌های سه‌ساله نیز وجود دارد.

Master : برای ورود به این دوره داشتن مدرک Bachelor با معدل حداقل B ضروری است . در صورتی که دانشجو بخواهد در رشته ی غیراز رشته قبلی اش ادامه تحصیل دهد باید تعدادی درس اضافی بگذراند. به همین دلیل طول دوره هایMaster از یک و نیم تا سه سال متغیر است. ضمنا در این دوره دانشجو می تواند درس با پژوهش (پایان نامه) را مد نظر قرار دهد یا بیشتر به درس پرداخته و در نهایت یک یا دو کار علمی کوچک را پشت سر گذراند.

PHD: برای ورود به این دوره معدل B + یا بالاتر در دوره Master مورد نیاز است. علاوه بر این دانشجو باید توصیه‌های کتبی استادان قبلی را داشته باشد که توانایی او را برای پژوهش نشان دهد. برای دوره Ph.D. در کانادا دانشجو باید حداقل سال‌های تحصیلی تمام‌وقت، گذراندن دروس تعیین‌شده، گذراندن امتحان جامع (کتبی یا شفایی یاهردو)، نوشتن و دفاع شفاهی از پایان‌نامه پژوهشی را با موفقیت بگذراند. طول متوسط دکترا در دانشگاه‌های کانادا چهار سال است.

مدارک دانشگاهی که به صورت غیرحضوری مکاتبه‌ای و ترددی گرفته شود ارزشیابی نمی‌شود.

در موارد خاصی امکان اخذ مدرک PHD بدون دریافت Master و به صورت انتقال از این مرحله و تنها با داشتن Bachelor میسر است.

مدت زمان در مقطع کارشناسی در کانادا از 3-4 سال برای  مقطع کارشناسی ارشد 1-2  و دکترا 3-4 سال .

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی در کانادا

مدارک Certificate و Diploma و کلیه مدارک دانشگاهی (آکادمیک) 2 یا 3 سال تحصیل معادل حداقل 60 واحد به شرط تحصیل پیوسته و همگن به اخذ مدرک Bachelor می‌شود بعد از دیپلم دبیرستانی کاردانی ارزشیابی می‌شود.

مدارک Bachelor بعد از دیپلم دبیرستان، کارشناسی ارزشیابی می‌شود.

مدارک Master با شرط داشتن کارشناسی، کارشناسی ارشد ارزشیابی می‌شود.

مدارک .PHD با شرط داشتن کارشناسی ارشد، دکترا ارزشیابی می شود.

مدارک دانشگاهی که به صورت غیرحضوری مکاتبه‌ای و ترددی گرفته شود ارزشیابی نمی‌شود.

 

نظام آموزشی کانادا

نظام تحصیلی دانشگاهی در این کشور به گونه ای است که تا قبل از ورود به دانشگاه دانش آموزان حدود 12 سال تحصیل می کنند. البته در استان اونتاریو برای اخذ دیپلم دبیرستان باید 13 سال درس بخوانند. دانش‌ آموزان‌ باید شش‌ درس‌ به نام‌ دروس‌ علمی‌ اونتاریو را نیز در سال‌ سیزدهم‌ بگذرانند.

محصلین سال سوم و کسانی که دوره پیش دانشگاهی را تمام کرده اند، می توانند با تکمیل دوره های زبان انگلیسی در یکی از کالج و یا دانشگاهای کانادا ثبت نام نمایند.

دبیرستانها درکانادا شامل کلیه برنامه های برگزیده پایه های  دبیرستانی  تا دوازدهم و هم چنین دوره پیش دانشگاهی می باشند. تنوع ملیتی و  آشنایی با فرهنگ و خصوصیات بومی سایر ملل در این مدارس باعث گردیده که در کانادا برنامه های آموزشی به محیطی مطلوب برای  دانش آموزان تبدیل  گردد. ، در طول هر سال به بیش از هزاران دانش آموز از  کشور های مختلف دنیا برای آماده‌ سازی دانشگاه  پذیرش دریافت می نمایند. اکثر فارغ‌ التحصیلان این دبیرستانها ضمن پذیرش از دانشگاهای معتبر بسیاری از آنها نیز کمک هزینه تحصیلی دریافت می نمایند

دانشگاه های کانادا در انتخاب دانشجویان اختیار کامل دارند. شرط ورود به دانشگاه ها معدل و نمرات سال آخر دانش آموزان در دبیرستان ها است. شرایط پذیرش در دانشگاه‌ های کانادا برای دانشجویان تمام‌وقت و نیمه‌وقت یکسان است و در خصوص پذیرش دانشجو برای تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها بر اساس ضوابط خود اقدام می‌نمایند.

مراکز آموزش عالی در کانادا مستقل هستند و مدارک دانشگاهی را خودشان صادر می‌کنند.

اکثر دانشگاه هادر کانادا انگلیسی زبان هستند ولی 7 دانشگاه دو زبانه نیز وجود دارد.

دانشگاه تورنتو (University of Toronto )و بریتیش کلمبیا(British Colombia)  از دانشگاه های معتبر در کانادا می باشد.

بهترین دانشگاه های کانادا برای دانشجویان خارجی

 دانشگاه آلبرتا، ادمونتون

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌الملل ۲۰,۰۷۶$

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع فوق لیسانس ۸,۲۲۰$

دانشگاه‌های تحقیقاتی زیادی در خط شمالی کانادا وجود دارند. دانشگاه آلبرتا برای مقطع لیسانس بسیار گران و پرهزینه است ولی هزینه تحصیل در آن برای مقاطع فوق لیسانس بسیار مناسب است. ادمونتون شهر بزرگی است که امکانات بسیار خوبی دارد ولی یکی از سردترین مناطق در این لیست به شمار می‌آید.

 دانشگاه مونترال

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌الملل ۱۴,۶۱۸$

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع فوق لیسانس ۱۲,۵۵۰$

بزرگ‌ترین دانشگاه فرانسوی زبان در خارج از فرانسه، دانشگاه مونترال است که شهریه نسبتا مناسبی دارد و رشته‌های مهندسی و اقتصاد در آن بسیار مطرح است که البته به زبان فرانسه تدریس می‌شود. یک نکته مهم درباره این دانشگاه این است که فرانسوی‌ها یا شهروندان فرانسوی زبان دیگر کشورها که لیست آنها پیوسته در حال تغییر است، می‌توانند با قیمتی که سایر شهروندان اهل کبک در این دانشگاه تحصیل می‌کنند، یعنی قیمت بسیار مناسب ۱۵۰۰ دلار در سال در این دانشگاه به تحصیل مشغول شوند. این نکته برای تمام دانشگاه‌های کبک نیز صدق می‌کند. اگر بتوانید در این دانشگاه پذیرش بگیرید و همچنین به زبان فرانسه مسلط باشید، این دانشگاه می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

دانشگاه دال هوزی، هالیفاکس

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌الملل ۱۵,۷۹۲$

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع فوق لیسانس ۱۶,۷۶۲$

بزرگ‌ترین دانشگاه شرق مونترال دانشگاه دال هوزی است که از نظر پایین بودن شهریه برای مقطع لیسانس در خارج از کبک در رتبه دوم قرار دارد، همچنین در بندر هالیفاکس واقع شده است که بسیار مهاجر‌دوست است و از نظر غذاهای دریایی هم بسیار غنی است. این دانشگاه در رشته‌های حقوق و خبرنگاری  و همچنین در رشته‌های هنرهای آزاد از شهرت بسیاری برخوردار است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا، ونکوور

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌الملل ۲۳,۳۰۰$

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع فوق لیسانس ۷,۷۹۳$

اگر بخواهید برای مقطع لیسانس در کانادا تحصیل کنید، شاید کم هزینه‌ترین دانشگاه برای شما بهترین انتخاب باشد. ولی اگر بخواهید در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در رشته‌هایی مثل زیست‌شناسی دریایی یا داستان‌نویسی تحصیل کنید، قطعا بهترین گزینه برای شما دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور خواهد بود. بهترین دانشگاه در یکی از بهترین شهرهای دنیا، که از دانشجویان بین‌المللی در مقاطع فوق لیسانس و بالاتر فقط کمی بیشتر از دانشجویان کانادایی شهریه دریافت می‌کند. آب و هوا، طبیعت زیبا و خیره‌کننده، تنوع شهری و مردمی این دانشگاه را یکی از اولین انتخاب‌ها برای دانشجویان بین‌الملل قرار داده ‌است.

دانشگاه یورک، تورنتو

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌الملل ۱۹,۵۷۵$

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع فوق لیسانس ۱۲,۰۲۳$

وقتی بحث تنوع به میان می‌آید، دانشگاه یورک حرف اول را می‌زند که بسیار هم پیشرفته است. موسسه تحقیقاتی این دانشگاه از شهریه نسبتا مناسبی دارد و امکان زندگی در شهر بزرگی مثل تورنتو را برای شما فراهم می‌کند. تورنتو به خاطر غذاهای خوب، امکانات و طبیعت زیبایش شهرت دارد. اگر شما هم مثل درصد زیادی از دانشجویان خارجی تورنتو را به عنوان محل تحصیل خود انتخاب می‌کنید، دانشگاه یورک می‌تواند انتخاب بسیار خوبی باشد.

دانشگاه ساسکچوان، ساکچوان

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌الملل ۱۷,۴۷۰$

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع فوق لیسانس ۵,۳۷۷$

دانشگاه ساسکچوان هم مثل دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه تحقیقاتی بزرگی است که در رشته‌هایی مثل تاریخ و کشاورزی شهرت دارد. این دانشگاه از شهرت خاصی به دلیل هزینه پایین آن در مقطع فوق لیسانس برخوردار است. در واقع این دانشگاه ارزان‌ترین شهریه را در مقطع فوق لیسانس در غرب کبک دارد و زمستان‌های سرد و آسمانی بسیار زیبا دارد.

دانشگاه تورنتو

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌الملل ۳۴,۰۰۰$

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع فوق لیسانس ۱۹,۷۱۴$

قطعا اگر دانشگاه تورنتو را از قلم بیندازیم لیست کاملی نخواهیم داشت؛ دانشگاهی که به خاطر شهریه بالایش شهرت جهانی دارد. اگر از آن دسته دانشجویانی هستید که دوست دارید در یک دانشگاه با سطح علمی بالا و امکانات فوق‌العاده و مطابق با استانداردهای روز دنیا تحصیل کنید، دانشگاه تورنتو گرچه دانشگاه بسیار گرانی است اما انتخاب خوبی است. این  دانشگاه گران‌ترین دانشگاه در کانادا است و در گران‌ترین شهر کانادا واقع شده است. به هر حال انتخاب با شما است.

دانشگاه کوئین، کینگ استون

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌الملل ۲۶,۳۶۱$

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع فوق لیسانس ۱۴,۱۱۴$

دانشگاه کوئین هم مثل دانشگاه تورنتو برای کسانی که مایلند تحصیلاتی با استانداردهای جهانی داشته باشند، گزینه مناسبی است. کینگ استون بین مونترال و تورنتو واقع شده است و خیلی بزرگ نیست و تنوع کمتری هم از لحاظ نژادی در این شهر به چشم می‌خورد؛ اما زندگی در این شهر بسیار ارزان‌تر از شهرهای بزرگ کانادا است که در شرق و غرب و شمال واقع شده‌اند. این نزدیک بودن به شهرهای بزرگ مزیت بسیار بزرگی است و اگر هم بخواهید در انزوا فقط خود را غرق مطالعه و تحقیقات کنید، این شهر سکوت و خلوت خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

Douglas_Library_at_Dusk, _Queen’s_University, _Kingston, _Canada

این دانشگاه در استان انتاریو ارزان‌ترین دانشگاه محسوب می‌شود و شهرت خوبی هم در رشته‌های مهندسی، حقوق، پزشکی، علوم سیاسی، و جغرافی دارد. تحصیل در محیطی نزدیک به دریاچه جذابیت این دانشگاه را دو چندان کرده است.

دانشگاه مموریال کانادا، نیوفاندلند

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌الملل ۸,۸۰۰$

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع فوق لیسانس ۵,۷۱۸$

این دانشگاه برنامه‌های خوبی در رشته‌های علوم دریایی دارد

شاید تحصیل در یک دانشگاه قدیمی ۶۰ ساله و کوچک در سرزمین کوهستانی نیوفاندلند عاقلانه به نظر نرسد، ولی تعداد دانشجویان بین‌الملل این دانشگاه گویای واقعیت دیگری است.

دانشگاه مموریال از محل درآمدهای نفتی اداره می‌شود و شهریه بسیار پایینی دارد، شاید بتوان گفت ارزان‌ترین دانشگاه در کانادا برای دانشجویان بین‌الملل و همچنین دانشجویانی که واجد شرایط معافیت از شهریه در دانشگاه‌های فرانسوی زبان کبک نشده‌اند.

این دانشگاه برنامه‌های خوبی در رشته‌های علوم دریایی مثل معماری دریایی، مهندسی دریایی و همچنین علوم انسانی دارد (یکی از رشته‌های مقطع فوق لیسانس در این دانشگاه رشته فولکلور است که در نوع خود بی نظیر و منحصربه‌فرد است). هزینه‌های پایین زندگی و شهریه بسیار پایین آن این دانشگاه را انتخاب اول بسیاری از دانشجویان بین‌الملل قرار داده است.

دانشگاه مک گیل، مونترال

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌الملل ۱۷,۸۵۹$ (۱۵۰۰$ برای کسانی که واجد شرایط معافیت از پرداخت شهریه می‌شوند.)

هزینه تحصیل برای یک سال در مقطع فوق لیسانس ۱۶,۱۱۸$ (۱۵۰۰$ برای کسانی که واجد شرایط معافیت از پرداخت شهریه می‌شوند.)

دانشگاه مک گیل شاید از معدود دانشگاه‌هایی باشد که در خارج از کانادا هر کسی اسم آن را شنیده است. این دانشگاه در قلب شهر مونترال و در ایالت کبک واقع شده است. این دانشگاه برای دانشجویانی که از پرداخت شهریه معاف می شوند، شهریه بسیار مناسبی دارد. برای اطلاع از شرایط معافیت به این صفحه مراجعه کنید. بین سه شهر بزرگ کانادا، مونترال ارزان‌ترین شهر برای زندگی است. گرچه این شهر در آمریکای شمالی واقع شده اس، اصلا حال و هوای شهرهای آمریکای شمالی را ندارد. اگر واقعا می خواهید کانادای واقعی و اصیل (دوزبانه بودن، آزادی و فرهنگ غنی) را تجربه کنید مک گیل را برای تحصیل انتخاب کنید.

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا و آمریکا بستگی به مقطع تحصیلی، شهر و استان محل تحصیل و همچنین نوع موسسه آموزشی دارد. کانادا و آمریکا دارای موسسات آموزشی دولتی و خصوصی می باشند، که هزینه تحصیل در موسسات خصوصی معمولا بالاتر می باشد. همچنین هزینه تحصیل در آمریکا عموما بیشتر از کانادا است.

تحصیل در کانادا  برای دانشجویان بین المللی نسبتا مقرون به صرفه می باشد.شهریه  تحصیلی در کانادا در دوره ها، دانشگاه ها و استان های مختلف متفاوت است.به طور کلی  مدارس حرفه ای مانند حقوق، پزشکی و MBA شهریه بالاتری دارند.

شهریه تحصیل در کانادا در مقایسه با انگلیس، استرالیا و نیوزیلند پایینتر می باشد. برای کمک به هزینه های تحصیل بورس های زیادی (مخصوصا دانشجویان برتر) وجود دارد و بیشتر این بورس ها برای مقاطع فوق لیسانس و بالاتر می باشد ولی برای مقطع لیسانس هم تعدادی این بورس ها وجود دارد که میتواند هزینه تحصیل در کانادا را کاهش چشمگیری دهد.

 • دوره های دو ساله کالج و چهار ساله کارشناسی شهریه سالیانه 10000 تا 14000 دلار کانادا
 • دوره‌های دوساله كارشناسی ارشد و دکترا با شهریه سالیانه 6500 تا 20000 دلار کانادا
 • متوسط هزینه زندگی سالانۀ دانشجویی 18000 دلار کانادا
 • شهریه دانشجویان بین المللی در کانادا: میانگین شهریه برای هر سال بین ۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار
 • شهریه دانشجویان کانادایی: میانگین شهریه در هر سال بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار
 • شهریه دانشجویان کبکی در استان کبک: میانگین شهریه در هر سال بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار

چه افرادی از شهریه کانادایی بهره مند هستند؟

 • شهروندان و افراد دارای اقامت دائم کانادا
 • افراد محافظت شده و خانواده وابسته آنها طیق قانون اداره مهاجرت کانادا ( منظور افرای هستند که پ ن ا ه ن د ه کانادا شده اند)
 • دانشجویان بین المللی واجد شرایط:

۱- همراه فرد سیتیزن یا دارای اقامت دائم کانادا

۲- فرد بازدید کننده از کانادا و خانواده وابسته او به شرطی که این فرد دارای مجوز کار در کانادا باشد. ( استثنا ها: graduate teaching assistant، co-op، medical residency employment، post-graduate work،  فرد دارای ورک پرمیت که ویزای خود را به خاطر ویزای تحصیلی همسر دریافت کرده باشد،  Off-Campus Work Permit، )

۳- فرد بازدید کننده از کانادا که طبق مجوز ماندن در کانادا را داشته باشد

فرد بازدید کننده از کانادا که که از طرف وزارت امور خارجه در کانادا حضور دارد تا وظایف محول شده به او را انجام دهد. مانند سفرا و …

هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در هنگام تحصیل بستگی به محل تحصیل و امکانات رفاهی دارد. امکان اخذ خوابگاه در بیشتر دانشگاه ها و کالج های کانادا و آمریکا فراهم می باشد. دانشجویان همچنین می توانند در محل های مسکونی خارج از دانشگاه و یا کالج زندگی نمایند. دانشجویان همچنین می توانند در پانسیون زندگی نمایند و مهمترین ویژگی زندگی در پانسیون امکان آشنایی با فرهنگ مردم شهر محل تحصیل و یادگیری سریعتر زبان انگلیسی می باشد. دانش آموزان در هنگام تحصیل می توانند از امکانات پانسیون و زندگی با خانواده های کانادایی استفاده نمایند. سکونت در پانسیون بویژه برای دانش آموزان دوره های دبیرستان که سن کمتری دارند توصیه می گردد.

در پانسیون ها، خانواده های مورد تایید دبیرستان، کالج و یا دانشگاه بوده دانشجویان با توجه به سلایق و محدودیت های شخصی به این خانواده ها معرفی می گردیند. خانواده ها مسوول تهیه امکانات زندگی، مطالعه و تغذیه دانش آموزان و دانشجویان (حداقل دو وعده غذا) بوده و رفتار آنها را در هنگام اقامت زیر نظر خواهند داشت.

هزینه زندگی در کانادا در شهر های کوچک پایین تر از شهر های بزرگ هست و البته شانس یافتن کار هم در شهر های کوچک تر کمتر خواهد بود. در صورتی که هزینه تحصیل در کانادا را حتی بدون بورسیه میتوانید تامین کنید، فرصت های شغلی دانشجویی در این کشور پهناور بسیار زیاد است و شما میتوانید هزینه  زندگی دانشجویی خود را در حین تحصیل با کار پاره وقت تامین کنید.  البته توصیه میکنیم که حداقل برای سال اول به اندازه هزینه تحصیل و هزینه زندگی بودجه در نظر بگیرید. هزینه تحصیل در کانادا به همراه هزینه زندگی در کانادا برای سال اول در حدود ۵۰ تا ۸۰ میلیون تومان خواهد بود.

هزینه های زندگی به طور متوسط به صورت زیر است.

 1. هزینه خوابگاه دانشجویی ( یک اطاق با سرویس مشترک): حدود سیصد دلار در ماه
 2. هزینه خوابگاه دانشجویی ( یک واحد کامل یک خوابه): حدود هفتصد دلار در ماه
 3. هزینه زندگی بیرون دانشگاه و یا کالج ( یک اطاق با سرویس مشترک): حدود چهارصد تا پانصد دلار در ماه
 4. هزینه زندگی بیرون دانشگاه و یا کالج ( یک واحد کامل یک خوابه): حدود نهصد تا هزار دلار در ماه
 5. هزینه زندگی در پانسیون (همرا با غذا): حدود هفتصد دلار در ماه
 6. سایر هزینه های زندگی (رفت و آمد، لباس و غیره): حدود پانصد دلار در ماه

برآورد هزینه های زندگی در کانادا

در خوابگاه دانشجویی 8000 تا 10000 دلار کانادا در هر سال است

هزینه زندگی بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه

شهریه بین ۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ در سال

در صورتی که مجرد هستید

شهریه سال اول شما + ۱۲ هزار دلار

اگر متاهل هستید و همسر شما شما را همراهی میکند:

شهریه سال اول شما + ۱۸ هزار دلار

اگر متاهل هستید و همسر و فرزند شما شما را همراهی میکند:

شهریه سال اول شما + ۲۲ هزار دلار

اینکه چه نوع حسابی را به سفارت ارائه کنید بسیار حائز اهمیت است. توصیه میکنیم در این خصوص با کارشناسان ویزا مشورت کنید

دانشجویان علاوه بر پرداخت هزینه های تحصیل که شهریه می باشد دارای هزینه های دیگری نیز می باشند که بعضی از آنها فقط یک بار در سال پرداخت می گردد و برخی دیگر فقط در هنگام ثبت نام پرداخت خواهد شد. مهمترین این هزینه ها به صورت زیر می باشند.

 1. هزینه های لوازم تحصیلی حدود پانصد تا هزار دلار در سال که بستگی به رشته تحصیلی دارد
 2. هزینه بیمه حدود ششصد دلار در سال
 3. هزینه های ثبت نام حدود دویست دلار

قیمت حدودی موارد ضروری در کانادا

شیر  ۲ دلار

تخم مرغ  ( ۱۰ تا) ۳ دلار

سیب زمینی  ۱ دلار

خورد و خوراک  ۱ نفر در یک ماه ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار

۱ لیتر بنزین  ۱.۲ تا ۱.۴ دلار

۱ ماه موبایل   ۲۰ تا ۵۰ دلار

۱ ماه اینترنت   ۴۰ تا ۶۰ دلار

اجاره اتاق در شهرهای بزرگ کانادا در ماه   ۴۵۰ تا ۶۰۰ دلار

اجاره اتاق در شهر های کوچک کانادا در ماه   ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار

اجاره آپارتمان تکخوابه در شهرهای بزرگ کانادا در ماه   ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار

اجاره آپارتمان تکخوابه در شهرهای کوچک کانادا در ماه   ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار

هزینه حمل و نقل عمومی در کانادا در ماه   ۷۰ تا ۹۰ دلار

یک وعده غذا در رستوران معمولی در کانادا   ۱۰ تا ۲۰ دلار

بیمه درمانی در هر ماه   ۸۰ تا ۱۰۰ دلار

 

کار دانشجویی در کانادا

اگرچه قبل از اخذ ویزای دانشجویی کانادا مدارکی دال بر اثبات تمکن مالی در حین تحصیل در کانادا باید ارائه شود ، اما به هر حال تحصیل در خارج از کشور هزینه بسیار زیادی دارد و کمی پول بیشتر این تجربه تحصیلی را برای شما لذت بخش تر خواهد کرد. با این حال دولت کانادا برای دانشجویان بین المللی این امکان را فراهم ساخته تا در طول تحصیل خود در کانادا تحت ساعات و شرایط خاصی بتوانند کار کنند و قسمتی از هزینه های زندگی خود را پوشش دهند. کار حین تحصیل در کانادا فرصتی برای کمک به ایجاد ارتباطات تجاری در آینده است و حتی پس از فارغ التحصیلی کمک می کند تا بتوان به کشور کانادا مهاجرت کرد.

تامین هزینه های تحصیل و زندگی در حین تحصیل یکی از نگرانی های دانشجویان بین المللی می باشد. به این منظور دولت کانادا و آمریکا به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد در هنگام تحصیل به صورت نیمه وقت کار کنند.

شرایط کار دانشجویی در کانادا

تامین هزینه های دانشگاه و زندگی در حین تحصیل، یکی از نگرانی های دانشجویان بین المللی می باشد. به این منظور دولت کانادا به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد در هنگام تحصیل به صورت نیمه وقت کار کنند. شرایط کار حین تحصیل در کانادا به شرح زیر است:

کار دانشجویی در محیط دانشگاه On campus

اگر دانشجوی تمام وقت هستید و ویزای تحصیلی کانادا دارید، می توانید در همان دانشگاه که پذیرفته شده اید کار کنید و نیازی به مجوز کار ندارید. برای کار دانشجویی کانادا باید SIN NIMBER داشته باشید. دقت کنید که پس از شروع کار در کانادا فقط ۳ روز مهلت دارید که این شماره را به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا اعلام کنید. اقدام برای دریافت این شماره رایگان است. اگر یکی از عبارات زیر روی ویزای دانشجویی شما نوشته نشده باید هر چه زودتر برای درخواست SIN اقدام کنید.

 

May accept employment on the campus of the institution at which registered in full-time studies

May accept employment on or off campus if meeting eligibility criteria as per R186(f), (v) or (w). Must cease working if no longer meeting these criteria

 

کار دانشجویی در خارج از محیط دانشگاه Off campus

اگر دانشجوی تمام وقت هستید و ویزای تحصیلی کانادا دارید، می توانید هفته ای ۲۰ ساعت در زمان دانشجویی و نامحدود در زمان هایی که دانشگاه تعطیل است کار کنید. برای کارکردن باید SIN NUMBER داشته باشید. جهت کار کردن بدون دریافت ویزای کار، دقت کنید که روی ویزای تحصیلی کانادای شما یکی از دو عبارت زیر وجود داشته باشد:

May accept employment on or off campus if meeting eligibility criteria as per R186(f), (v) or (w). Must cease working if no longer meeting these criteria

May work 20 hrs per week off-campus or full-time during regular breaks if meeting criteria outlined in section186(v) of IRPR

اگر روی ویزای شما این عبارت وجود داشته باشد اجازه کار ندارید :

This permit does not permit the holder to engage in off campus employment in Canada

دانشجویان خارجی برای کار در کانادا بایستی پس از ورود کارت Social Insurance Number ) ) دریافت نمایند. حداکثر ساعات کاری برای دانشجویان بین المللی 20 ساعت در هفته می باشد. کارفرمایان برای استخدام دانشجویان نیازمند ارایه مشخصات  Social Insurance Number  به اداره مالیات هستند. تمامی سوابق کاری و مالیاتی دانشجویان با توجه به شماره بیمه اجتماعی آنان ثبت می گردد.

مشاغل دانشجویی در کانادا

درامد کار دانشجویی بستگی به استان محل کار و نوع کار دارد. دانشجویان در هنگام تحصیل می توانند در دانشگاه و یا محل تحصیل خود مشغول به کار شوند. به جز فرصت های کار های پژوهشی و دستیار دانشجویی، برخی دیگر از کار های دانشجویی داخل مراکز آموزشی به صورت زیر می باشند:

 • کار در کتابخانه
 • کار در رستوران
 • کار در لابراتورهای کامپیوتر
 • کار سکوریتی و نگهبانی

درآمد کار دانشجویی در کانادا

معمولا دربیرون از دانشگاه ها فرصت های بیشتری برای کار دانشجویی وجود دارد. بسیاری از شرکت ها در داخل دانشگاه آگهی استخدام داشته و دانشجویان را برای کارهای پاره وقت و یا تابستان ها برای کار تمام وقت استخدام می نمایند. به طور متوسط درآمد هفتگی برخی مشاغل (تمام وقت) به صورت زیر است.

 • شغل های مربوط به خدمات آموزشی 863$
 • شغل های مربوط به خدمات بهداشتی و رفاه عمومی 744$
 • شغل های مربوط به بخش صنعت 810$
 • شغل های اداری عمومی و دولتی 1041$
 • شغل های حرفه ای علمی و تکنیکی 1094$
 • فروشندگی 11$
 • حسابداری و دفترداری 17$
 • راننده کامیون و ماشین آلات سنگین 19$
 • لوله کش 22$
 • نجار 22$
 • برق کار 25$
 • معمار 27$
 • پرستار 32$
 • مهندس کامپیوتر سخت افزار 33$
 • فیزیوتراپ 34$
 • وکیل 36$
 • مهندس کامپیوتر نرم افزار و برنامه نویس 37$
 • مهندس 45$
 • دندانپزشک 60$
 • معلم 32$
 • طراح گرافیک 23$
 • روزنامه نگار 27$
 • آرایشگر 15$
 • نقاش ساختمان 20$
 • مکانیک اتومبیل 20$

کار به عنوان کارآموز در کانادا co–op student or intern

برای واجد شرایط بودن می بایست :

 • ویزای تحصیلی کانادا داشته باشید.
 • کارورزی باید جز برنامه تحصیلی شما باشد.
 • استخدام شما باید بخشی حیاتی از دوره تحصیلی در موسسات آموزشی معتبر کانادا بوده و نامه تاییدیه از موسسه داشته باشید.
 • دوره کارورزی نباید بیشتر از ۵۰٪ دوره تحصیلی باشد.

کار همسر فرد دانشجو در کانادا

مادامی که شرایط تحصیلی متقاضی اصلی سرجای خود باشد و ویزای تحصیلی او معتبر، همسر متقاضی اصلی با داشتن ویزای کاری می تواند به طور نامحدود در کشور کانادا کار کند. در این خصوص نیازی به دریافت ویزا یا اجازه یا اعلام جداگانه نمی باشد. بدیهی است برای کار در کانادا باید SIN دریافت شود.

برای دانشجویان بین المللی سه گزینه برای کار در حین تحصیل در کانادا وجود دارد که در ادامه به توضیح و شرایط هر کدام خواهیم پرداخت.

کار در پردیس دانشگاه

این دسته از شغل ها محدود به محیط دانشگاه است و معمولا دانشجویانی که از نمرات بالایی برخوردار هستند به راحتی می توانند به این دسته از شغل ها که بیشتر شامل کارهای تحقیقاتی و آموزشی میشود، دستیابند. خیلی از دانشگاه های کانادا مسئولی دارند که در رابطه با پیدا کردن شغل مناسب در داخل دانشگاه به شما کمک می کنند. این دسته از کار ها معمولا به اجازه کار از سوی دولت کانادا نیازی ندارند و تنها شرط داشتن مجوز تحصیلی معتبر است.

کار خارج از محوطه دانشگاه

در این نوع شغل، دانشجو مجاز به کار برای بیست ساعت در طول هفته است. داشتن شماره بیمه اجتماعی موسوم به سین نامبر برای این نوع کار ضروری است که پس از ورود به کانادا باید دانشجو اقدام به دریافت آن کند.

به طور خلاصه واجد شرایط بدون برای کار خارج از محوطه دانشگاه بستگی به شرایطی دارد که در مجوز تحصیلی شما قید شده است. لازم به ذکر است که دانشجویان در طول تعطیلات بین ترم های تحصیلی مانند تعطیلات تابستان و زمستان میتوانند به صورت تمام وقت به کار بپردازند. بعد از اتمام تحصیلات در صورت تمایل به کار دانشجو باید مجوز کار دریافت کند.

شما برای واجد شرایط بودن، باید شرایط زیر را داشته باشید

 • مجوز تحصیلی معتبر،
 • دانشجوی تمام وقت،
 • عضویت در برنامه های یک موسسه آموزشی و یا حضور در یک طرح حرفه ای
 • تحصیل در یک برنامه آموزشی دانشگاهی، فنی و یا حرفه ای که برای شما مدرک، دیپلم یا گواهی صادر کند و طول مدت آن حداقل شش ماه باشد.

در اینجا چند نمونه از مکان هایی که دانشجویان بین المللی می توانند به کسب درآمد بپردازند را بیان می کنیم:

 • در بانک ها به عنوان نمایندگان خدمات به مشتریان
 • رستوران ها به عنوان سرور، میزبان، آشپز
 • فروشگاه ها به عنوان نماینده خدمات مشتری، صندوقدار، طراح نمایشگاه فروشگاه، و غیره .
مشغول شدن به کار تحت نام کارآموزی

این نوع کار به دانشجویانی تعلق می گیرد که برنامه کارآموزی بخشی از رشته تحصیلی آن ها باشد و کمتر از نیمی از برنامه تحصیلی آن ها را پوشش دهد. این نوع برنامه کارآموزی دانشجویان را قادر می سازد تا کار حرفه ای را با کارفرمایان در زمینه های تحصیلات عالی خود انجام دهند و از حقوق نیز برخوردار شوند. در زیر معیارهای واجد شرایط برای مجوز کار برنامه های اجرایی یا کارآموزی بیان شده است:

 • دانشجویان باید اجازه تحصیل معتبر داشته باشند.
 • اشتغال آنها باید بخشی از برنامه تحصیلی آنها باشد و از طرف مقام رسمی دانشگاهی تایید شود.
 • میزان درآمد حاصل از کار دانشجویی

معمولا دستمزد کار های پاره وقت دانشجویی بر اساس ساعات کاری مصاحبه می شود که حدود ده تا ۱۲ دلار در ازای هر ساعت می باشد

فرصت های شغلی در داخل دانشگاه

دانشجویان بین المللی که مجوز تحصیلی معتبر دارند و به صورت تمام وقت در دانشگاه های دولتی و خصوصی و یا کالج های معتبر کانادایی تحصیل می کنند نیز بدون نیاز به مجوز کار واجد شرایط کار ضمن تحصیل در کانادا در داخل دانشگاه محل تحصیل خود می باشند.

شما باید کار خود را در روزی که دیگر واجد شرایط ذکر شده در بالا نباشید، متوقف کنید (به عنوان مثال، اگر در طول ترم دانشگاهی دیگر دانشجوی تمام وقت نباشید.)

دوره های غیر مجاز برای کار در کانادا

اگر در دوره های غیر از دوره های زیر تحصیل می کنید، اجازه کار همزمان با تحصیل در کانادا را با حفظ شرایط خاصی خواهید داشت. قانون کار کانادا، کارفرمایان را مجاب می کند تا از نظر دستمزد حداقل را رعایت کنند. در دوره های زیر اجازه کار حین تحصیل وجود ندارد :

 • دوره های پاره وقت
 • دوره دبیرستان
 • دوره های زبان

دوره های پیش نیاز general interest or preparatory courses

شماره بیمه اجتماعی در کانادا

شما نیاز به شماره بیمه اجتماعی (SIN) از اداره خدمات کانادا برای کار در کانادا و یا دریافت مزایا و خدمات از طرح های دولتی دارید.

باید یکی از شرایط و یا اظهارات زیر در مجوز تحصیلی شما قید شده باشد تا بتوانید برای SIN به منظور کار خارج از دانشگاه درخواست دهید:

۲۰ ساعت کار در هفته در خارج از دانشگاه و یا کار تمام وقت در طول وقفه های منظم اگر معیارهای مشخص شده در بخش (v186 از IRPR) را داشته باشید.

کار در داخل دانشگاه یا خارج از محوطه دانشگاه در صورتی که واجد شرایط معیارهای قید شده در R186 (f)، (v) و یا ((w باشید. در صورتی که دیگر این معیارها را نداشته باشید، باید کار خود را متوقف کنید.

اگر مجوز تحصیلی شما حاوی یکی از شرایط و یا اظهارات بالا نباشد، باید قبل از ارائه درخواست SIN برای اصلاح مجوز تحصیلی خود درخواست دهید. هیچ هزینه ای برای این درخواست اخذ نمی شود.

در صورتی که مجوز تحصیلی شما حاوی نکاتی از جمله موارد زیر باشد، باید برای تغییر شرایط مجوز تحصیلی خود درخواست دهید و هزینه مورد نظر را پرداخت نمایید.

روی آن قید شده باشد که این مجوز اجازه کار خارج از دانشگاه در کانادا را به دارنده آن نمی دهد، و

شما رشته تحصیلی خود را تغییر داده باشید.

ویزای تحصیلی کانادا

در ویزای تحصیل شما به این موضوع که آیا می توانید خارج از پردیس کار کنید اشاره شد است. اگر چنین است شما اجازه کار تا ۲۰ ساعت بر هفته را دارید اگر:

 • کار شما به صورت نیمه وقت است، زمان تعطیلی مدارس و دانشگاه می توانید به صورت تمام وقت کار کنید.
 • می توانید در کانادا برای هر کارفرمایی که در لیست کارفرمای فاقد شرایط لازم نباشد کار کنید.
 • باید ویزای کاری مناسب برای شرکت در یک برنامه کارآموزی یا همکاری را داشته باشید. همچنین برای کار بعد از فارغ التحصیلی در کانادا باید برای ویزای کار بعد از فارغ التحصلیلی درخواست دهید.

اگر برای دوره های تحصیلی بیش از۶ ماه قصد ادامه تحصیل در کشور کانادا را دارید و شهروند کشورهایی هستید که نیاز به ویزای تحصیلی کانادا دارید، امکان درخواست ویزای تحصیلی کانادا پس از دریافت نامه پذیرش یا اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا (و نامه CAQ در استان کبک) وجود خواهد داشت. نامه پذیرش در مقاطع بعد از دیپلم باید از موسساتی گرفته شود که اداره مهاجرت و شهروندی کانادا آنها را قبول داشته باشد. نام یکی از موسسات معتبر آموزشی کانادا Designated learning institutions که هر کدام دارای کد DLI منحصر بفردی بوده که باید در اپلیکیشن ویزا وارد شود. اگر از مدارس کانادا پذیرش دارید میتوانید برای ویزای دانش آموزی کانادا اقدام کنید. تمامی مدارس مورد تائید اداره مهاجرت هستند. همچنین میتوانید لیست موسسات معتبر هر استان را در سایت وزارت آموزش پروش کانادا مشاهده کنید. اگر متقاضی که قصد دریافت ویزای تحصیلی کانادا را دارد، سنش کمتر از ۱۸ سال باشد (minors) ، باید یک فرد در کانادا نامه ای به اداره مهاجرت دهد و مسولیت آن فرزند را به عهده بگیرد. انجام آزمایشات پزشکی و سو پیشینه برای متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند الزامی نمیباشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • نامه ادمیشن از یکی از مراکز معتبر آموزشی ( به جز همسر فرد دارای استادی پرمیت یا ورک پرمیت )
 • نامه CAQ فقط برای متقاضیان استان کبک
 • برنامه تحصیلی یا همان Study Plan
 • اسکن صفحات جدیدترین پاسپورت (فقط صفحه اول و صفحاتی که در آنها مهر خورده را اسکن کنید)
 • اسکن صفحات پاسپورت های قبلی (فقط صفحه اول و صفحاتی که در آنها مهر یا ویزا خورده را اسکن کنید)
 • اسکن شناسنامه ترجمه و تایید شده / اگر متاهل هستید اسکن شناسنامه همراهان را هم در همین فایل اضافه کنید.
 • یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • نامه تمکن مالی
 • اسناد نشان دهنده دارایی شما
 • نامه های سابقه کاری و بیمه کاری
 • فرم های درخواست ویزا

مدت زمان دریافت ویزای دانشجویی کانادا

با دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا میتوانید تا پایان اعتبار ویزا (معمولا تا پایان دوره تحصیلی میباشد) بدون محدودیت به کانادا سفر کنید. پس از دریافت پاسخ مثبت از اداره مهاجرت معمولا ویزای کوتاه مدتی در پاسپورت شما میخورد که به محض ورود به خاک کانادا آفیسر ویزای تحصیلی را برای شما صادر خواهد کرد. در هنگام ورود به کانادا نامه دریافتی از اداره مهاجرت و برای تحصیل در کبک، نامه CAQ) ) را به همراه داشته باشید.

پرداخت هزینه های ویزای تحصیلی کانادا

متقاضی تحصیل در کانادا باید بتواند هزینه های تحصیل در کانادا را برای سال اول فراهم نماید. مثلا اگر شهریه متقاضی برای هر سال ۱۵ هزار دلار است، وی باید این مبلغ را به همراه هزینه مربوط به زندگی مربوط به سال اول از طریق حساب بانکی خود یا اسپانسر خود به سفارت اثبات کند. تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا بسیار پر اهیمت بوده و در صورتی که متقاضی نتواند آن را اثبات نماید، افیسر ویزای تحصیلی او را مردود خواهد کرد.

 • ۱۱۰ دلار برای دریافت CAQ از استان کبک (برای متقاضیان کبک)
 • ۱۵۰ دلار برای ویزای متقضای اصلی و ۱۵۵ دلار برای همراه
 • ۸۵ دلار برای انگشت نگاری هر متقاضی بالای ۱۴ سال
 • این هزینه ها توسط اداره مهاجرت دریافت میشوند و غیر قابل عودت هستند.

جواب ویزای تحصیلی کانادا

این جواب معمولا به صورت آنلان تا ۹ هفته پس از انگشت نگاری در دفاتر مربوط به سفارت کانادا خواهد آمد. در صورت مثبت بودن جواب باید متقاضی یا نماینده او پاسپورت خود را به سفارت کانادا در آنکارا ارایه دهد تا ویزا را در پاسپورت او مهر کنند.

ریجکت ویزای تحصیلی کانادا

اگربا درخواست ویزای تحصیل در کانادای شما موافقت نشود نامه ای صادر خواهد شد که درآن دلیل یا دلایل ریجکت شدن ویزای کانادا را اعلام خواهند کرد. معمولا دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 • منبع مالی کافی وجود نداشته
 • هدف از تحصیل برای آفیسر قانع کننده نبوده و دلایل کافی برای بازگشت با کشور مورد نظر وجود نداشته
 • دوره تحصیلی مورد نظر
 • اشکال در بستن فایل ویزا و فرم های ویزای تحصیلی
 • برنامه تحصیلی نامناسب
استادی پرمیت کانادا

استادی پرمیت مجوزی است که معمولا در هنگام ورود دانشجو در کانادا برای او صادر میشود. با داشتن استادی پرمیت کانادا، متقاضی مجاز به ماندن و تحصیل در کانادا میباشد. استادی پرمیت برای دوره هایی که در مدت ۶ ماه به اتمام میرسند نیاز نمیباشد. در مورد این دوره ها متقاضی تحصیل در کانادا میتواند با داشتن ویزای کوتاه مدت اقدام به تحصیل در کانادا کند. طبق قوانین اداره مهاجرت، در صورتی که قصد ادامه تحصیل پس از دوره ۶ ماهه را دارید، بهتر است از همان ابتدا ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید. اگر قبلا استادی پرمیت دریافت کرده اید ولی طبق مواردی که روی نامه استادی پرمیت مشخص میکنند پیش نرفته و از آن قوانین سرپیچی کرده اید، درصورت درخواست برای هر نوع ویزای جدید تحصیلی باید ۶ ماه صبر کنید و این ۶ ماه در حقیقت نوعی جریمه برای متقاضی خواهد بود. به طور مثال اگر روی نامه استادی پرمیت شما اجازه کار را نداشته باشید ولی در زمان حضور در کانادا کار کنید و اداره مهاجرت این مساله را متوجه شود، در زمان اقدام برای ویزای تحصیلی ۶ ماه از درخواست ویزا جریمه خواهید شد و حتی در صورت ارسال پرونده در این ۶ ماه پرونده شما مردود میشود.

داشتن استادی پرمیت یا اصطلاحا ویزای تحصیلی کانادا، برای دوره های پیش دبستان نیاز نیست.

کارهایی که قبل از سفر باید انجام بدهید
 • پذیرش خود را اکسپت کنید
 • تاریخ اعتبار پاسپورت شما حداقل ۶ ماه باشد.
 • خرید بلیط (ترجیحا بلیط رفت و برگشت باشد)
 • بیمه مسافرتی – اختیاری – (بیمه تحصیلی را در کانادا تهیه خواهید کرد ولی بیمه مسافرتی برای مسیر میباشد)
 • رزرو محل اقامت در کانادا
 • پیش بینی پیکاپ از فرودگاه
 • همراه داشتن پول نقد با رسیدی که نشان دهد در بانک کانادایی پول دارید. سعی کنید بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار کانادا همراه داشته باشید.
 • وزن چمدان ها را چک کنید
 • مدارک زیر را مرتب کنید و روی مدارک یک برگه حاوی آدرس و شماره تماس خود بگذارید تا در صورت گم شدن برای شما ارسال شود. این مدارک را به همراه داشته باشید: پاسپورت، بلیط ها، بیمه مسافرتی، نامه پذیرش دانشگاه، نامه CAQ (برای استان کبک)، نامه ویزای کانادا،  نامه بانکی که موجودی حساب شما را نشان دهد، نسخه برای هر دارویی که همراه دارید، کپی مدارک تحصیلی، چک کردن مواد خوراکی غیر مجاز برای آوردن به کانادا، اگر بیش از ۱۰ هزار دلار میآورید باید محل کسب آنرا اثبات کنید.
 • در فرودگاه SIN NUMBER را میتوانید از دفتر Service Canada دریافت کنید.
 • پس از ورود به کانادا بیمه درمانی خریداری کنید. این بیمه را میتوانید از مراکز خدمات دانشجویی در محل دانشگاه خود یا از آژانس های بیمه خریداری کنید. ویزا موندیال در این زمینه بهترین شرکت های بیمه درمانی را به شما معرفی خواهد کرد.
چک لیست پیش از ورود به کانادا (پس از ویزا)
 • پاسپورت معتبر
 • نامه تائیدیه استادی پرمیت که معولا روی اکانت ویزای شما خواهد آمد.
 • ویزای کوتاه مدت کانادا که در پاسپورت شما مهر شده است
 • نامه پذیرش
 • نامه CAQ برای متقاضیان کبک
 • پول یا سند بانکی که نشان دهد شما حداقل هزینه لازم برای زندگی در کانادا را به همراه دارید. این مبلغ اگر بیش از ۱۰ هزار دلار باشد باید حتما به آفیسر توضیح داده شود. سعی کنید حداقل ۵۰۰۰ دلار پول نقد به همراه داشته باشید.

سوالات متداول

آیا به عنوان یک دانشجوی بین المللی می توانم در طول تحصیل به خانه بازگردم یا به خارج از کانادا مسافرت کنم؟

اگر کانادا را ترک کنید و بخواهید بازگردید باید موارد زیر را داشته باشید:

 • یک پاسپورت یا مدرک مسافرتی معتبر
 • ویزای تحصیلی معتبر در صورت بازگشت برای ادامه تحصیل
 • ویزای معتبر توریستی اگر از کشوری هستید که نیاز به ویزا دارد.

 

شما باید برای ویزای اقامت موقت (ویزای توریستی) درخواست دهید اگر:

 • ویزای شما منقضی شده است؛
 • ویزای شما فقط برای یکبار ورود به کانادا معتبر است
 • برای ویزای توریستی در دفتر ویزای کانادا در خارج از کانادا درخواست دهید، و یا اگر در کانادا هستید و ویزای کار یا تحصیل معتبر دارید می توانید برای ویزای جدید در مرکز بررسی پرونده در اتاوا، آنتاریو درخواست دهید.

من یک دانشجوی بین المللی در کانادا هستم. می توانم در حین تحصیل کار کنم؟

بله، شما در هنگام تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی واجد شرایط کار در کانادا هستید. به عنوان دارنده ویزای تحصیلی و در صورت رعایت ضوابط لازم واجد شرایط کار در پردیس و بیرون از پردیس بدون مجوز کار هستید.

در صورتیکه برنامه آموزشی فنی و حرفه ای یا حرفه ای، آکادمیک شما شامل بخش های کار آموزی یا همکاری های ضروری باشد باید برای ویزای کار درخواست دهید.

شما همچنین می توانید برای ویزای کار بعد از فارغ التحصیلی برای ادامه کار در کانادا بعد از فارغ التحصیل شدن از یک موسسه مناسب درخواست دهید.

 آیا می توانم به عنوان یک دانشجوی بین المللی بدون ویزای کار در کانادا کار کنم؟

در حال حاضر قوانینی درمورد دانش جویان خوش آتیه بین المللی اعمال می شود (از تاریخ ۱ جوئن ۲۰۱۴). درباره این تغییرات و چگونگی تاثیرشان بر شما اطلاعات به دست آورید.

 

 

ایمان یعنی برداشتن قدم اول

وقتی تمام مسیر در تاریکی است.


به وب سایت استاد فرزاد جلالیان خوش آمدید

وب سایت استاد جلالیان به منظور تعامل بیشتر با دانشجویان و معرفی خدمات و آموزش ها برای کاربران راه اندازی شده است. با آموزه های استاد جلالیان ، زبان انگلیسی دیگر سخت و دشوار نخواهد بود.

با ما همراه باشید.

پشتیبانی:  شبانه روزی

آموزش مکاتبه ای

آموزش مجازی

آموزش حضوری