دوره تخصصی واژگان

دوره تخصصی واژگان

695 321 admin

چرا یادگیری واژگان مهم است؟

دوره تخصصی واژگان ، طی سالیان اخیر برخلاف گذشته، یادگیری لغت هر زبان در کانون توجه قرار گرفته. این مطلب رو میشه در تحقیقات اخیر زبانشناسان متوجه شد که توجه قابل ملاحظه ای روی واژاگان میباشد.

یادگیری واژگان شامل یادگیری معنی، املا، تلفظ، ترکیب (و همچین فرمهای مختلف) و غیره میباشد.

 دوره تخصصی واژگان

3 دلیل برای اهمیت دادن به لغات در پروسه یادگیری هر زبان خارجی

1)  واژگان نقش کلیدی در برقراری ارتباط دارند

هدف نهایی اکثر زبان آموزان کسب توانایی برقراری رابطه با استفاده از زبان جدید میباشد. زبانشناسان متعددی بر این باورند که واژگان به مراتب مهم تر از گرامر برای فهماندن و فهمیدن منظور در ارتباطات میباشد Folse زبانشناس به تجربه شخصی خود زمانی که قصد داشت بدون دانستن معنی واژه “آرد” به ژاپنی در فروشگاهی آن رو بخرد اشاره میکند. با اینکی که دستور زبانهای متعددی را راجع به زبان ژاپنی میدانست اما بدون داشتن دایره لغت کافی از فهماندن منظور خود به فروشنده عاجز بود و در نهایت هم فروشگاه رو بدون خرید “آرد” ترک کرد!

همیشه در سفر شما کتاب یا کتابچه مربوط به لغات یا جملات را همراه خود میبرید نه کتاب گرامر! یا زبان آموزان معمولا در کلاسها به دیکشنری احتیاج پیدا میکنند نه کتاب گرامر. در نهایت به این جمله میرسیم که: “بدون گرامر مقدار اندکی میتوان ارتباط برقرار کرد، اما بدون لغت هیچ ارتباطی در کار نخواهد بود.

2)  واژگان قوی به شما این امکان رو میدهد که مهارتهای دیگر خود را تقویت کنید

درست است که لغات خیلی مهم هستن اما آیا فقط برای یادگیری هر زبان جدیدی دانستن واژگان آن زبان کافیست و احتیاجی به تقویت مهارتهای دیگر نداریم؟

صد البته که باید روی تمام ابعاد یادگیری زبان متمرکز شد. خبر خوب این است که یادگیری واژگان تاثیر مستقیم و مثبتی روی توانایی شما در تمام ابعاد زبان خارجی دارد. زبانشناس معروف Nation میگوید: “واژگان در یادگیری چند لغت خلاصه نمیشود. دانش وسیع واژگان باعث بهبود و افزایش کیفیت مهارتهای Listening, Speaking, Reading و Writing خواهد شد.”

وقتی که شما احتیاجی به تامل و تاخیر برای به یادآوری لغت، تلفظ و نحوه کاربرد لغت نداشته باشید میتوانید بر نکات سطح بالاتر زبان مانند ساختارهای زیباتر و پیشرفته تر در مکالمات خود تمرکز کنید.

3) هر چه لغت بیشتری بدانید، بیشتر یاد خواهید گرفتمعمولا لغت بصورت مستقیم و با تمرکز زبان آموز یادگرفته میشود اما میتوان بصورت غیرمستقیم از طریق Listening و) Reading با توجه به context جملات و کلمات پیرامون لغت و محیطی که مکالمه، داستان و … صورت میگیرد)متوجه معنی لغات جدید شد. البته این نوع یادگیری زمانی صورت میگیرید که تعداد لغات ناآشنا محدود بمانند. به عبارت دیگر هر چه لغات بیشتری بدانید راحتتر میتوانید در آزمونهایی مانند IELTS یا خارج از کشور معنی لغت ناآشنا رو بدرستی حدس بزنید.بخاطر داشته باشید تمام وقتی که برای یادگیری لغت صرف میکنید در واقع دارید بستر و شرایط مساعدی برای یادگیری بیشتر رو فراهم میکنید. تمام زحمات و خستگی ناشی از حفظ کردن لغات زمانی که کلمات جدید رو با صرف حداقل انرژی و زمان یاد میگیرید به شیرینی و لذت تبدیل خواهد شد.

 

جالب است بدانید

هر فرد که زبان مادری او انگلیسی میباشد حدود 20000 لغت انگلیسی رو بعد از اتمام دانشگاه متوجه میشود

هر فرد غیر انگلیسی زبان به حدود 6000 الی 7000 واژه برای داشتن ارتباط بدون دردسر در محیط انگلیسی زبان احتیاج دارد.

 

تاثیر واژگان بر عملکرد زبان آموزان

بغیر از دوره دبیرستان که واژگان همیشه یکی از قسمتهای ثابت در هر آزمون میباشند، در کنکور بین 6-8 سوال بصورت مستقیم راجع به واژگان میباشد و حدود 13 (تقریبی) سوال راجع به درک مطلب و cloze test میباشند که داشتن دایره واژگان خوب به سرعت و دقت جواب دادن به سوالات این قسمتها کمک بسزایی میکنه. بعبارتی حدود 20 سوال از 25 سوال قسمت زبان کنکور به صورت مستقیم و غیر مستقیم به واژگان ربط پیدا میکند.

 

نکات مهم

هیچ‌وقت لغت‌ها را به تنهایی حفظ نکنید؛ بلکه سعی کنید آن‌ها را داخل یک جمله یا عبارت یاد بگیرید. حتی می‌توانید خودتان یک جمله بسازید که این لغت‌ها در آن به کار رفته باشند. در این صورت، تقریباً هیچ‌وقت آن‌ها را فراموش نمی

سعی کنید همان نسخه انگلیسی این کتاب‌ها را تهیه کنید تا علاوه بر خود درس‌های این کتاب‌ها، با چارچوب کتاب‌های انگلیسی هم آشنا شوید. همچنین به علت نداشتن ترجمه، حجم مطالبی که یاد می‌گیرید، بیشتر می‌شود.

یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری لغت که خودم هم آن را آزمایش کرده‌ام و نتیجه خیلی خوبی گرفته‌ام، استفاده از تکنیک لایتنر است؛ چون این روش، نکات خاص خود را دار

 

افزایش دایره‌ی لغات انگلیسی

چگونه دایره‌ی لغات خود را افزایش می‌دهیم؟ این کار با خواندن و شنیدن مطالب جذاب انجام می‌شود. در نوشتار بهترین کتاب برای یادگیری زبان انگلیسی اشاره کردم که کتاب‌های درسی نه ‌تنها جذاب نیستند، بدتر از آن، اینکه روش مناسبی را نیز برای آموزش زبان انگلیسی، بکار نمی‌برند. بنابراین بهترین کتاب، کتاب‌های داستان و یا کتاب‌هایی که از خواندن آن‌ها لذت می‌برید است. برای شنیدن نیز همین‌گونه است. دیدن فیلم و یا شنیدن دکلمه موارد مناسبی برای تقویت مهارت شنیداری و افزایش دایره‌ی لغات است

 

کلمات اضافه

البته تعداد قابل توجهی از این کلمات، کلمات اضافه هستند: به عنوان مثال از هر ۲۵ کلمه استفاده شده در زبان انگلیسی یکی از آنها the است. کلمات دیگری مانند “از” و “و” در فارسی و a و be در انگلیسی جز کلمات اضافه پرکاربرد هستند.

استفاده از این کلمات در ابتدای کار یادگیری زبان سخت است چون معنای ساده و مشخصی ندارند و در جملات مختلف، بین کلمات مختلف به شکلهای گوناگون به کار برده می‌شوند.پس بهتر است که با این کلمات شروع نکنیم و یادگیری آنها را به زمانی موکول کنیم که به اندازه کافی اسم و فعل بلد هستیم که بتوانیم آنها را در یک جمله در کنار کلمات اضافه بیاوریم

 

کاربرد نظریه‌ی جدید عدم استفاده در زبان انگلیسی

با توجه به اینکه در نوشته‌های قبلی بارها عنوان کردم که نقش لغت بسیار پررنگ‌تر از گرامر است و گرامر انگلیسی به‌طور طبیعی با افزایش لغات بهتر می‌شود، فرض بنده بر این است که رویکرد شما نیز تمرکز بر افزایش دایره‌ی لغت است.با توجه به نظریه‌ی بالا تمامی روش‌های حفظ لغات مبتنی بر تکرارهای منظم مانند فلش کارت‌ها و جعبه لایتر کارایی خود را از دست می‌دهد. از طرف دیگر در همین نظریه، تغییر شرایط از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اما اگر لغت‌ها را با توجه به این روش‌های مرسوم حفظ کنیم، هیچ تغییر شرایطی رخ نمی‌دهد که کیفیت فرایند یادگیری را بالاتر ببرد. بنابراین با توجه به نظریه جدید عدم استفاده، تمامی این روش‌های مرسوم حفظی، کارآمدی آن‌چنانی ندارند

 

اهمیت کلمات:

بدیهی است که اهمیت همه کلمات یک زبان یکسان نیست. به عنوان مثال کلمه mother به معنی مادر در انگلیسی، ۷۹ برابر niece به معنی خواهرزاده به کار برده می شود.

با بررسی گفتارها و نوشتارهای زبان انگلیسی مشخص شده است که اگر ۱۰۰ کلمه از ۲۵۰,۰۰۰ پرکاربرد انگلیسی را بدانیم، نصف تمام کلمات موجود در آنها را متوجه خواهییم

بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی

با توجه به نظریه‌ی آقای بیورک، بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی روشی است که اولاً فراموشی لغت تا جایی که امکان دارد در آن صورت بگیرد، ثانیاً در شرایط و موقعیت‌های مختلفی لغت‌ها یادآوری شوند. این ایده قبلاً در نوشتار چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم با نام یادگیری لایه‌ای به‌گونه‌ای دیگر بیان شده بود.

. البته تغییر شرایط تنها با تغییر محل رؤیت لغات صورت نمی‌گیرد بلکه حتی با تعویض محل یادگیری نیز می‌توان کیفیت یادگیری را بالا برد. مثلاً یک‌بار در منزل لغتی را ببینید و بار دیگر در پارک زیر یک درخت. اینجاست که اهمیت آزاد خوانی زبان انگلیسی در مقابل یادگیری زبان انگلیسی در کلاس درسی بیش‌ازپیش مشخص می‌شود. توجه داشته باشید که در یادگیری لغت هیچگاه تمرکزتاب روی یادگیری تکی لغات نباشد. بلکه این لغات بایستی به طور طبیعی در میان لغت‌های دیگری که معنی آن‌ها را می‌دانید بیاید. این نکته به طور مفصل در نوشتار چگونه زبان انگلیسی را یاد بگیریم بیان شد. پیشنهاد می‌کنم حتما آن را بخوانید

برای نمونه فرض کنید برای اولین بار، یک لغت انگلیسی را در کتابی مشاهده نمودید؛ معنی و مفهوم آن لغت را با توجه به متن یا از یک دیکشنری استخراج می‌کنید و آن را می‌فهمید. آن لغت را فراموش می‌کنید تا اینکه بار دیگر آن لغت را به‌طور اتفاقی در یک فیلم می‌بینید. دوباره مفهوم و معنی لغت را برای خود یادآوری می‌کنید. دوباره از کنار آن لغت می‌گذرید تا برای بار سومی مثلاً آن را در یک موسیقی می‌شنوید و دوباره آن را یادآوری می‌نمایید. این فرایند طبیعی باعث می‌شود که آن لغت خودبه‌خود در حافظه‌ی ناخودآگاه شما ثبت شود و احتمال یادآوری و استفاده از آن در شرایط مختلف بسیار بالا رود.البته تغییر شرایط تنها با تغییر محل رؤیت لغات صورت نمی‌گیرد بلکه حتی با تعویض محل یادگیری نیز می‌توان کیفیت یادگیری را بالا برد. مثلاً یک‌بار در منزل لغتی را ببینید و بار دیگر در پارک زیر یک درخت. اینجاست که اهمیت آزاد خوانی زبان انگلیسی در مقابل یادگیری زبان انگلیسی در کلاس درسی بیش‌ازپیش مشخص می‌شود. توجه داشته باشید که در یادگیری لغت هیچگاه تمرکزتاب روی یادگیری تکی لغات نباشد. بلکه این لغات بایستی به طور طبیعی در میان لغت‌های دیگری که معنی آن‌ها را می‌دانید بیاید. این نکته به طور مفصل در نوشتار چگونه زبان انگلیسی را یاد بگیریم بیان شد. پیشنهاد می‌کنم حتما آن را بخوانید

 

بدترین راه یادگیری لغات انگلیسی

بدترین راه برای یاد گرفتن کلمات، خواندن لیستی از لغات آکادمیک یا خواندن دیکشنری‌هاست. زیرا شما کلمات را در جملات و پاراگراف یاد نمی‌گیرید و بدین ترتیب نمی‌دانید چگونه باید به درستی از آنها استفاده کنید.

بعضی از زبان آموزان لیستی از لغات آکادمیک را دانلود کرده و آنها را حفظ می‌کنند. این بدترین نوع یادگیری لغات است. نتیجه همیشه یک چیز است: استفاده نادرست از آنها و ساختن جملات اشتباه

 

هدف

هدف این دوره آموزش مهارت­های یادگیری واژه و استفاده از آنها برای آموزش تعداد قابل توجهی از واژگان انگلیسی در طول دوره و به طبع آن کمک به گسترش دایره واژگان فراگیران است.

ببینند و نتوانند جواب دهند. دلیل این است که کاربرد آن لغت را در جمله ندیده اند. باید با مثال لغت را یاد بگیرند، نه با معنی انگلیسی به فارسی.

معنی انگلیسی به انگلیسی البته کمی بهتر است و می تواند پیوستگی لغت های شان را بهتر کند. می توانند چرخه ای از لغات درست کنند که مثلا این دسته از لغات با هم مترادف هستند و این گونه یادگیری شان ساده تر می شود.

 

 

ایمان یعنی برداشتن قدم اول

وقتی تمام مسیر در تاریکی است.


به وب سایت استاد فرزاد جلالیان خوش آمدید

وب سایت استاد جلالیان به منظور تعامل بیشتر با دانشجویان و معرفی خدمات و آموزش ها برای کاربران راه اندازی شده است. با آموزه های استاد جلالیان ، زبان انگلیسی دیگر سخت و دشوار نخواهد بود.

با ما همراه باشید.

پشتیبانی:  شبانه روزی

آموزش مکاتبه ای

آموزش مجازی

آموزش حضوری