دوره تخصصی MHLE

دوره تخصصی MHLE

800 408 admin

دوره تخصصی MHLE ، این آزمون که آزمون عمومی زبان انگلیسی مربوط به وزارت بهداشت و درمان است . اخیرا برخی دانشگاه ها در داخل کشور از جمله دانشگاه تهران اقدام به برگزاری آن نموده اند. این آزمون مخصوص دانشجویانی است که متقاضی شرکت در دوره دکترا و دکترای تخصصی مربوط به رشته های علوم پزشکی  هستند. همچنین دانشجویان شاخه های زیر گروه  علوم پزشکی و یا زیست شناسی نیز که تمایل به شرکت در دوره دکتری دارند بایستی نمره قبولی در این آزمون را به وزارت بهداشت و درمان ارائه کنند.

دوره تخصصی MHLE

دوره تخصصی MHLE

 

اگر داوطلبان گروه علوم پزشکی تنها قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سراسری را داشته باشند بهتر است درMHLE شرکت کنند چرا که محتوای لغات و متون آزمون تقریبا در تمامی بخش‌ها، تخصصی این حوزه است و داوطلبان آشنایی بیشتری با آنها دارند. اما اگر شرکت در آزمون دکترای هر دو دانشگاه دولتی و آزاد در برنامه آنها قرار دارد باید به سراغ MSRT بروند چرا که دانشگاه آزاد مدرک MHLE را نمی‌پذیرد. البته یک مزیت دیگر MSRT نسبت به MHLE نیز تعداد دفعات برگزاری بیشتر آن در طول سال است که شانس داوطلبان را کسب نمره قابل افزایش می‌دهد.

محتوای کلی MHLE و همچنین سیستم نمره‌ دهی آن نیز تاحدودی مشابه آزمون MSRT است با این تفاوت که لغات مورد استفاده، تخصصی رشته‌های گروه علوم پزشکی هستند.

 

اعتبار آزمون HMLE

مدرک کسب شده در این آزمون، حین مصاحبه دکتری و یا قبل از برگزاری آزمون جامع دکتری، توسط کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور قابل پذیرش و معتبر است. این مدرک، علاوه بر قابلیت ارائه ی آن به دانشگاه ها حین مصاحبه دکتری، جهت کسب فرصت مطالعاتی و یا بورسیه های تحصیلی دولتی لازم خواهد بود.در خصوص اعتبار آزمون زبان MHLE نیز لازم است بدانید که اعتبار این آزمون همانند  آزمون تافل ، 2 سال می باشد. آزمون  MHLE در صورت نیاز از طرف وزارت بهداشت برگزار می شود

 

کاربرد مدرک  MHLE 

مدرکی که از آزمون کسب میکنید ، زمان مصاحبه دکتری  و یا قبل از برگزاری آزمون جامع دکتری، توسط کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور قابل پذیرش میباشد و معتبر است.علاوه برقابلیت های ذکر شده، جهت کسب فرصت مطالعاتی و یا بورسیه های تحصیلی دولتی به کار می آید. در خصوص مدت اعتبار مدرک MHLE نیزباید گفت که اعتبار مدرک این آزمون همانند آزمون تافل ، 2 سال می باشد.

 

حداقل نمره قبولی آزمونMHLE 

نمره 50 از 100 قابل قبول است.

 

زمان برگزاری آزمون MHLE 

آزمون MHLE در هر سال حدود 5  تا  6 بار برگزار می شود. زمان دقیق برگزاری آزمون ام اچ ال ای در جدول زمانبندی آزمونهای وزارت بهداشت اعلام می شود.این تقویم آزمون در ابتدای هر سال منتشر می شود.

 

 

ترکیب سوالات آزمون MHLE 

  • آزمون MHLE وزارت بهداشت از ۴ بخش تشکیل شده است که به شرح ذیل میباشد:این بخش ها محتوای این آزمون را تشکیل می‌دهندو آزمون دارای 100 سوال میباشد

۳۰ سوال شنیداری،

۳۰ سوال درک مطلب

۲۰ سوال واژگان

۲۰ سوال گرامر

 

بخش شنیداری

این بخش مکالمه های آمریکایی دارد که پس از هر دفعه مکث داوطلبین باید به چند سوال در مورد مکالمه پاسخ دهند.

 

بخش ساختار و نگارش

در این بخش شما باید به سوالات ساختاری و چند گزینه ای پاسخ دهید. این بخش شامل دو دسته سوال است که در دسته اول باید به سوالاتی پاسخ دهید که در آن‌ها بخشی از یک جمله خالی بوده و با گزینه مناسب باید آن را تکمیل کنید. و در دسته دوم سوال ها شما با سوالاتی مواجه خواهید شد که در آن‌ها جمله ای دارای اشتباه بوده و شما باید عبارت نادرست را شناسایی کرده و آن گزینه را انتخاب کنید.

 

درک مطلب

اين بخش آزمون MHLE  معمولا شامل 4 متن آكادميك و دانشگاهي بوده كه شما بايد به سوالاتي راجع به آن متن پاسخ دهيد. البته سعي شده در اين متون بيشتر از Medical & Health استفاده شود.

 

منابع آزمون MHLE

اين آزمون مشابه(TOEFL(PBT مي‌باشد و بنابراین معمولا استفاده از منابع و آزمون‌هاي نمونه تافل برای موفقیت درآزمون MHLE  توصیه می شود. البته باید به تفاوتهای این دو آزمون نیز توجه کرد. از جمله این که آزمون تافل و آزمونMHLE عمدتا در نحوه ي نمره دهي متفاوت بوده و همچنین در آزمون MHLE بيشتر سؤالات در حوزه پزشكي مي باشد و دست آخر این که ام اچ ال ای در جایگاه ارزیابی، معمولاً آسانتر از تافل است.

با توجه به توضیحات فوق، برخی از مهمترین منابع آزمون MHLEعبارتند از:
TOEFL Preparation KIT
Barron’s How to Prepare for the TOEFL- 11th Edition
Longman Complete Course for the TOEFL
Essential Words For TOEFL 504
TOEFL Grammar Flash
TOEFL Reading Flash
TOEFL Word Flash
Preparation for the Paper Tests- By Debora Philips

 

در این خصوص، بسیاری از داوطلبان از کتاب kit  استفاده می کنند که در ادامه توضیحات بیشتری درباره آن ارایه می شود.

کتاب kit برای MHLE 

این کتاب که نخستین منبع یاد شده در فهرست فوق است، در ایران به کتاب تافل کیت معروف است. نامهای دیگر آن  کتاب تافل MHLE  و کتابMHLE  است. به طور کلی کتاب kit   یکی از مهمترین منابع آزمون های زبان داخل کشور مانند آزمون زبان MSRT تولیمو و ،    MHLE می باشد و لذا دانلود کتاب کیت با ترجمه فارسی و نظایر آن از پر جستجوترین عبارات مرتبط با منابع آزمون MHLE محسوب می شود  .
کتاب kit شامل سوالاتی در سه بخش شنیداری، گرامر و ساختار های دستوری و درک مطلب و ریدینگ می باشد. کتاب تافل کیت در مجموع شامل 980 سوال از آزمون هاي قبلي تافل، 140 تمرين اضافي، مواردي براي گوش دادن و درک مطلب دستورالعملهايي براي آزمون به همراه 7 فایل صوتی (7 بخش) است. هر یک از این فایل های صوتی شامل 50 سوال لیسنینگ می باشد.

بخش شنیداری شامل 300 تست است که در سه بخش مکالمه کوتاه، مکالمه بلند تر و سخنرانی می باشد.

بخش گرامر شامل 240 تست می باشد که معمولا در آزمون های مختلف تافل داخل کشور تکرار می شود.
بخش درک مطلب شامل 300 تست می باشد که هر سوال درک مطلب شامل 10 تست می باشد.

داوطلبان در صورت تمایل می توانند با اندکی جستجو در اینترنت، لینک دانلود رایگان کتاب تافل کیت و یا دانلود رایگان ترجمه کتاب کیت را ، به تفکیک بخشهای مختلف (با حجم کمتر) و یا به صورت پک یکپارچه (با حجم بالاتر) به دست آورند.

نکته دیگر این که در سال‌های اخیر، طراحان سوال فقط به این منابع رایج بسنده نکرده و همواره از ژورنال های آکادمیک دنیا نیز برای طراحی سوالات بهره جسته اند. توجه کنید که سوالات زبان کارشناسی ارشد وزارت بهداشت نیز می‌توانند به شما کمک کنند چراکه طراحان سوال آزمون MHLE معمولا همان طراحان سوالات زبان‌آموزان ارشد پزشکی هستند.

 

زمان و نحوه ثبت نام در آزمون MHLE

داوطلبان علاقه مند به ثبت نام در آزمون MHLE توجه داشته باید که ثبت نام در این آزمون از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی اینترنتی  www.sanjeshp.ir بخش آزمون MHLE صورت می گیرد.به خاطر داشته باشید که ظرفیت ثبت نام محدود است بنابراین اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید می بایست در زمان مشخص شده نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید.لازم است بدانید که آزمون ها به صورت متوالی و شش نوبت در هر سال معمولا هر دو ماه یکبار برگزار می شود. در صورتی که در بیش از یک حوزه برگزار شود که در هنگام ثبت نام  آزمون توسط وزارت بهداشت، اعلام می شود. در این صورت معمولاً شهرهای اصفهان، تبریز، شیراز نیز علاوه بر تهران حوزه برگزاری خواهند بود. داوطلبان می بایست برای ثبت نام به سایت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ( مرکز سنجش ) مراجعه نمایند و نسبت به ثبت نام اقدام کنند و پس از ساخت پروفایل شخصی نسبت به انتخاب تاریخ از بین تاریخ های اعلام شده اقدام نمایند.

 

هزینه ثبت نام آزمون زبان MHLE در سال 97

هزینه ثبت نام آزمون زبان MHLE در سال 97 ، مبلغ 60 هزار تومان خواهد بود که داوطلبان با مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی و پرداخت الکترونیکی هزینه ثبت نام، فرم ثبت نام را تکمیل می کنند.

اعلام نتایج آزمون MHLE 

در رابطه با زمان اعلام نتایج آزمون MHLE لازم است بدانید که تقریبا 4 الی 6 روز پس از برگزاری آزمون،نتایج آزمون MHLE مشخص خواهد شد و داوطلبان می توانند از طریق سایت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ( مرکز سنجش ) و مراجعه به سایت Sanjeshp.ir ، به قسمت  آزمون زبان MHLE مراجعه کنند و برای دریافت کارنامه به قسمت show exam result مراجعه نمایید.ضمن اینکه دانشگاه ها ،سازمان ها و دیگر مراجع می توانند با مراجعه به قسمت check certificate validity و مراحلی که ذکر کردیم از اعتبار کارنامه داوطلبان مطلع شوند.

 

شرط اصلي موفقيت در آزمون MHLE دايره لغات قوي مي‌باشد.

همان طور كه گفته شد اين آزمون مشابه (TOEFL PBT) مي‌باشد و شما با كار كردن بر روي آزمون‌هاي نمونه تافل نيز مي‌توانيد در آزمون MHLE موفق شويد.

تفاوت عمده آزمون تافل و اين آزمون نحوه ي نمره دهي بوده و اينكه در آزمون MHLE بيشتر سؤالات در حوزه پزشكي مي باشد.

 

تفات آزمون MHLE  با آزمون MSRT چیست ؟

چندی است سوال هایی مانند (تفاوت آزمون MHLE  با آزمون  MSRT  چیست ؟) از داوطلبان شرکت در آزمون های ملی به گوش می رسد . آزمون  MHLE  یک آزمون زبان انگلیسی است که توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برگزار می شود و مختص گروه علوم پزشکی است . آزمون MSRT توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اطلاعات برگزار می شود و این آزمون توسط تمام دانشگاه های زیر مجموعه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه های آزاد اسلامی مورد قبول است و در حین مصاحبه از داوطلب پذیرفته می شود . محتوای و سیستم نمره دهی هر دو آزمون تقریبا یکسان است و تفاوت آزمون زبان MHLE با آزمون زبان MSRT در محتوای لغات و متون سوالات است . در آزمون  MHLE  این محتوا تخصصی تر و در زمینه علوم پزشکی می باشد . از دیگر تفاوت های این دو آزمون می توان به تعداد دفعات برگزاری آن ها در سال اشاره کرد . آزمون MSRT تقریبا به صورت ماهانه برگزار می شود اما آزمون  MHLE در صورت نیاز از طرف وزارت بهداشت برگزار می شود .

برای بررسی آزمون  MSRT  می توانید مقاله مربوط به آن را مطالعه فرمائید .

 

        نکات مهم 

  • ü در برخی از دوره ها، ممکن است آزمون در بیش از یک حوزه برگزار شود که هنگام آغاز نام نویسی همان دوره، به آگاهی داوطلبان خواهد رسید. نشانی دقیق مکان برگزاری آزمون بر روی راهنمای داوطلبان (Examinees’ Guide ) که همراه با کارت ورود به جلسه در اختیار شرکت کنندگان قرار میگیرد، درج میشود.
  • ü تاریخهای در نظر گرفته شده برای پایان نام نویسی، قطعی نیست و در صورت تکمیل ظرفیت هر حوزه، نام نویسی برای آن حوزه زودتر از تاریخهای اعلام شده در جدول بالا، متوقف خواهد شد
  • ü برای ورود به جلسه ی آزمون، همراه داشتن پرینت کارت ورود به جلسه و اصل کارت ملی یا شناسنامه الزامی است و همراه نداشتن هریک از این مدارک، موجب محرومیت از ورود به جلسه و شرکت در آزمون میشود.
  • ü هر کارنامه دارای یک کُد ویژه به نام Certification Code بوده و درستی آن از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی (در پیوند دریافت و تأیید کارنامه بخش: Check Certificate Validity قابل استعلام است؛ بنابراین، کارنامه ی چاپ شده یا گواهی دیگری برای شرکت کنندگان جهت ارائه به مراجع گوناگون، صادر نخواهد شد. مراجع گوناگون (دانشگاهها،  سازمانها، …) می توانند به همین روش، از درستی کارنامه اطمینان حاصل کنند.
  • ü پیش از مراجعه به حوزه ی آزمون از کارت ورود به جلسه ی خود پرینت تهیه فرمایید؛ در حوزه ی آزمون، امکانات ت
  • ü از ورود افرادی که کارت ورود به جلسه و کارت ملی (یا شناسنامه) همراه نداشته باشند به سالن برگزاری آزمون، جلوگیری خواهد شد.
  • ü به دلیل اجرای بخش شنیداری و لزوم برقراری نظم و حفظ سکوت و آرامش در سالنهای برگزاری آزمون، درهای حوزه رأس ساعت 10:40 بسته و از ورود افرادِ دیرآمده، جلوگیری خواهد شد.هزینه ی نام نویسی قابل برگشت یا نگهداری برای دوره های بعدی نیست؛ پیش از اقدام به نام نویسی، از قطعیت تصمیم خود اطمینان حاصل فرمایید

تقویم زمان بندی آزمون

تقویم زمان بندی آزمون

ایمان یعنی برداشتن قدم اول

وقتی تمام مسیر در تاریکی است.


به وب سایت استاد فرزاد جلالیان خوش آمدید

وب سایت استاد جلالیان به منظور تعامل بیشتر با دانشجویان و معرفی خدمات و آموزش ها برای کاربران راه اندازی شده است. با آموزه های استاد جلالیان ، زبان انگلیسی دیگر سخت و دشوار نخواهد بود.

با ما همراه باشید.

پشتیبانی:  شبانه روزی

آموزش مکاتبه ای

آموزش مجازی

آموزش حضوری