دوره تضمینی تافل ، تافل تضمینی

دوره تضمینی تافل ، تافل تضمینی

500 250 admin

تافل تضمینی , تافل به انگلیسی  TOEFL برگرفته از سرواژگان Test of English as a Foreign Language به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان بیگانه است. آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینه ی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌سنجد. این آزمون توسط مؤسسه ای‌تی‌اس (ETS) در دو نوع کاغذی و اینترنتی برگزار می‌شود و در بیش از نه هزار دانشگاه و مؤسسه از بیش از یکصدو سی کشور جهان مورد پذیرش قرار می‌گیرد. تافل اولین بار در سال 1964برگزار شد و پس از آن تا کنون نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده‌اند.

مدرک تافل تنها دو سال اعتبار دارد.

 

تافل تضمینی

تافل تضمینی

آزمون تافل در کل  به سه شکل برگزار می شود

CBT: Computer- based Test) .1 تافل کامپیوتری) که در ایران برگزار نمی شود.

PBT:  Paper-based Test) .2 تافل کتبی / کاغذی) که سالی شش بار در کشورهای مختلف من جمله ایران برگزار می شود.

IBT: Internet-based Test) .3 تافل اینترنتی) شیوه ی رایج آزمون تافل به حساب می آید و سالی 30 تا 40 بار در کشورهای مختلف من جمله ایران برگزار می شود.

 

در آزمون کاغذی ( PBT) سه مهارت زبان آموز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد

 • مهارت شنیداری (Listening Comprehension)
 • ساختار زبان (Structure and Language)
 • مهارت خواندن (Reading Comprehension)

علاوه بر سه مهارت فوق یک قسمت برای مهارت نوشتن هم وجود دارد که در یک فرصت ۳۰ دقیقه‌ای بایستی داوطلب بتواند در مورد موضوع مشخصی بنویسد.نمرات بدست آمده از هر قسمت بعد از تغییر مقیاس یافتن با هم جمع شده و نمره کل داوطلب را مشخص می‌کند. این نمره می‌تواند بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ تغییر کند؛ بنابراین هیچ نمره مشخصی برای قبولی یا رد شدن در این آزمون وجود ندارد و همه شرکت کنندگان در این آزمون نمره آزمون را دریافت خواهند کرد.

نمره مورد نیاز داوطلب بستگی به محلی دارد که داوطلب می‌خواهد نمره آزمون تافلش به آنجا ارسال شود. معمولاً برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور نمره بالاتر از ۵۵۰ و برای شرکت در آزمون دکتری در داخل ایران نمره بالاتر از ۴۸۰ مورد نیاز است.

مهارت خواندن (Reading Comprehension)

مهارت کافی در درک متون انگلیسی و نیز دایره لغات خوب، کلید موفقیت در همه بخش‌های تافل محسوب می‌شود، اما در این بخش این مهارت‌ها به‌طور خاص مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

این قسمت دارای ۳ الی ۵ متن بلند و سوالاتی در مورد این متنها است. موضوع متن‌ها آکادمیک بوده و معمولاً در کتابهای دانشگاهی یافت می‌شوند. سوالات عمدتاً در مورد موضوع اصلی متن، جزئیات، برداشت‌ها، نحوه ی  دیگر بیان جملات، جایگذاری جملات، واژه‌های مترادف می‌باشد.

در آزمون IBT دانشجو باید مهارت‌هایی نظیر خلاصه برداری، برداشت سریع ایده‌های اصلی و جدولبندی را دارا باشد. به طور کلی نیازی به اطلاعات قبلی در مورد متن نیست اما اطلاعات قبلی می‌تواند کمک کننده باشد.

مهارت شنیداری (Listening Comprehension)

این بخش از تافل توانایی داوطلبان را در درک مکالمه‌های انگلیسی آمریکایی مورد سنجش قرار می‌دهد.

این بخش خود به سه قسمت تقسیم می‌شود:

قسمت اول: (Part A) مکالمه‌هایی کوتاه می‌باشد که بین دو نفر صورت می‌گیرد و پس از پایان هر مکالمه پرسشی مبنی بر اینکه چه چیزی بین این دو نفر رد و بدل شده است و یا پرسشی در مورد زمان یا مکان این مکالمه، مطرح می‌شود.

قسمت دوم (Part B)  :مکالمه‌های گسترده‌ تری بین دو یا چند نفر انجام می‌شود.

قسمت سوم: (Part C) نیز دربرگیرنده نطق‌ها و سخنرانی‌هایی است که بیشتر در رابطه با موضوعات دانشگاهی و آکادمیک می‌باشد.

تعداد سؤالات این بخش در چند آزمون اخیر به 70 پرسش افزایش یافته است.

مهارت گفتاری (Speaking Comprehension)

این بخش مجموعاً شامل شش قسمت است؛ دو قسمت مستقل که در هرکدام از آنها یک سؤال درباره زندگی آکادمیک مطرح می‌شود و دانشجو باید در مورد آن صحبت کند. چهار قسمت هم به صورت مجتمع است که بخشهای reading،listening  همراه با بخش speaking وجود دارد. در این بخشها دانشجو باید در مورد خلاصه متنی که می‌خواند یا می‌شنود یا ایده‌های جدید خود در مورد این متون صحبت کند. این صحبت‌ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد.

مهارت نوشتاری (Writing Comprehension)

این بخش شامل دو قسمت است. یک قسمت مجتمع و یک قسمت مستقل.

در بخش مجتمع دانشجو باید متن آکادمیکی را بخواند، سپس به ادامه ی  آن گوش دهد و بعد از آن نظرات خود را در مورد متن بنویسد. در بخش مستقل نیز دانشجو یک مقاله شخصی در مورد سؤال ارائه شده می‌نویسد.

نمره هر یک از مهارت‌ها بین ۰ تا ۳۰ بوده و در مجموع نمره بین ۰ تا ۱۲۰ است. نمره ۷۹ یا ۸۰ این آزمون معادل ۵۵۰ آزمون کاغذی شناخته می‌شود که برای ورود به اکثر دانشگاه‌ها در مقطع تحصیالات تکمیلی مورد نیاز است.

بخش ساختار(Structure)

این بخش دو دسته از سؤالات را در بر می‌گیرد و هر دو دسته برای سنجش توانایی داوطلب در تشخیص گرامر و ساختار صحیح در یک متن طراحی شده‌اند.

در دسته اول سؤالات ساختار یا(Structure) داوطلب باید ساختار صحیح و ترتیب لغات را تشخیص دهد. این دسته از سؤالات از یک جمله با یک یا چند جای خالی تشکیل شده است و باید گزینه ‌ای را که به بهترین نحو جمله را تکمیل می‌کند، انتخاب شود.

در دسته دوم سؤالات (نگارش یا Written Expression) هم داوطلب با جملات کاملی روبرو می‌شود که زیر چهار مورد از کلمات آنها خط کشیده شده است و باید کلمه یا عبارت نادرست شناسایی گردد.

 

امتیازدهی آزمون تافل

آزمون تافل کاغذی امتیازی بین 310 و 677 دارد و نمره بخش نوشتاری0 تا 6  جدا محاسبه می شود.

امتیاز هر بخش مطابق زیر است

(Listening) 31 – 68

(Structure and Written Expression) 31 – 68

(Reading) 31 – 67

در ابتدا نمره امتحانات هر بخش محاسبه می‏شود. سپس این نمرت با هم جمع شده و حاصل جمع ضربدر ده و تقسیم بر 3 خواهد شد.

مثلاً نمرات کسب شده فردی بشرح زیر می باشد:

نمره  52 Listening

نمره  48 Structure/Writing

نمره 50 Reading-Vocab

جمع 150

150 × 10 = 1500 ÷ 3 = 500 کل نمره تافل نمرات تافل بالای 650-600 عنوان نمره‏های قطعی قبولی تلقی می‏شوند ولی برخی از دانشگاه‏ها نمرات 500 تا 600 را نیز بر اساس شرایط خاص خود به عنوان نمره قبولی تلقی می‏کنند.

 

تافل اینترنتی

 

آشنایی با آزمون تافل اینترنتی  TOEFL IBT

این آزمون در اواخر ۲۰۰۵ معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین دو نوع دیگر «مبتنی بر کامپیوتر» و «مبتنی بر کاغذ» گردید. این آزمون ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار گردید و از سال ۲۰۰۶ به کشورهای دیگر نیز به تدریج راه یافت. در این نوع آزمون شرکت‌کنندگان بایستی در تاریخ‌های مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند.

اعتبار مدرک این آزمون با مدارک امتحانات تافل قدیمی یکسان است ولی این آزمون دارای تفاوت‌هایی می‌باشد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
 • برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تاکید بر روی گرامر بود،این آزمون تمامی مهارت‌های زبانی را پوشش می‌دهد.فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود دو هفته می‌باشد.
 • این آزمون هر ماه چند بار برگزار شده و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.
 • این آزمون ۴ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا حتی چند مهارت را مورد آزمایش قرار دهد. یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر کاغذ مجاز است و انتخاب سوالات تقریبا به صورت تصادفی است.

بخش های آزمون تافل اینترنتی(IBT)

 • بخش درک مطلب
 • بخش شنیداری
 • بخش نوشتاری
 • بخش گفتاری

بخش درک مطلب (Reading)

بخش درک مطلب در تافل IBT خیلی با نسخه کامپیوتری آن (CBT) تفاوت ندارد. این بخش از سه متن آکادمیک تشکیل شده است که به دنبال هر کدام چندین پرسش مطرح می‌شود. هر کدام از این متن‌ها حدوداً از 650 تا 750 کلمه ساخته شده‌اند. نوع سؤالات نیز ترکیبی از نوع سؤالات موجود در تافل کامپیوتری (CBT)  و انواع جدیدتری از سؤالات است که در آن شرکت کنندگان باید جدولی را پر کنند یا یک نتیجه‌گیری روایی را تکمیل نمایند.

به بخش درک مطلب (Reading) دو ویژگی اضافه شده که یکی فهرست لغات و دیگری یک گزینه تجدید نظر (review option) است. «فهرست لغات» به داوطلب این امکان را می‌دهد که معنی کلمات کلیدی موجود در متن را بیابد و با «گزینه تجدید نظر» یا review option می‌تواند در پاسخ‌ها تجدید نظر کند.

بخش شنیداری (Listening)

بخش شنیداری آزمون تافل توانایی داوطلب را در درک مکالمات انگلیسی- آن‌گونه که در آمریکای شمالی صحبت می‌شود- ارزیابی می‌کند. بخش شنیداری آزمون تافل اینترنتی (IBT) هم خیلی با نسخه کامپیوتری آن (CBT) متفاوت نیست. این بخش از دو مکالمه و چهار سخنرانی درسی همراه با پرسش‌های متعدد تشکیل شده است.

بخش نوشتاری (Writing)

این بخش از آزمون، توانایی داوطلب را در به کارگیری «نوشتن» جهت برقراری ارتباط در یک محیط دانشگاهی مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش خود به دو قسمت تقسیم می‌شود:

قسمت تلفیقی (integrated) و قسمت مستقل (independent) که تایپ کردن هم برای هر دو قسمت ضروری است.

در قسمت تلفیقی داوطلب باید در ابتدا متن کوتاهی را بخواند (250 تا 300 کلمه) و سپس به یک نطق مرتبط با متن گوش دهد. بعد از آن باید با استفاده از اطلاعاتی که از متن و سخنرانی به‌دست آورده‌ به یک پرسش پاسخ دهد. 20 دقیقه فرصت داده می‌شود که داوطلب پاسخ خود را که باید بین 150 تا 225 کلمه باشد، بنویسد.

اما قسمت مستقل (independent) بخش نوشتاری، مشابه بخش نوشتاری آزمون کامپیوتری تافل می‌باشد؛ در این قسمت 20 دقیقه فرصت داده می‌شود که انشاء کوتاهی در حدود 300 کلمه درباره یک موضوع خاص توسط داوطلب نوشته شود.

همچنین سه قدم زیر به شما برای نوشتن بهترکمک می کنه:
 1. جهت گیری در خصوص انتخاب ها و سپس تحلیل سوال (Question Analysis)
 2. مرحله طوفان فکری برای مهیا سازی ایده های نیاز به منظور پشتیبانی از جهت گیری خود Brainstorming Process))
 3. مرحله نوشتن (Writing Process)

در مرحله اول، هدف فهم سوال می باشد تا متوجه شویم با چه نوعی از آن روبرو هستیم و طبیعتا به اقدام برای نوشتن همت گماریم. دراینجا به دو نوع از موارد رایج در تافل اشاره می کنیم:

 1. Argumentative Essay
 2. Non-argumentative Essay

 

درنوع اول شما با دو انتخاب موجه هستید که نمونه آن به قرار زیر است:

Some People believe that it is better off marrying under the age of 30; however, others claim it is more beneficial to get married in the twenties. Which side do you prefer to stand for? Provide detail and examples for your opinion

 

این نوع مقاله از شما می خواهد بحثی در خصوص هردو انتخاب کرده و سپس نظر نهایی خود را بدهید پس توجه کنید شما باید هردو نظر را پشتیبانی کنید ولی در قسمت نتیجه گیری انتخاب خود را پررنگ نمایید

در نوع دوم شما با یک جمله سروکار دارید که از شما میخواهد نظر شخصی خود را مستقیما اعلام کرده و از آن دفاع کنید که این نوع سوال رایج ترین نوع در تافل می باشد:

 

Do you agree or disagree with following statement?

There are times when you should tell lies.

Include detail and examples for your choice.

 

این نوع سوال فقط نیازمند انتخاب و پشتیبانی شما از یک جهت می باشد و جهت مقابل مدنظر نیست.

بعد از مرحله دوم، و تحلیل نوع سوال، باید برای انتخاب خود به فکر ایده های مختلف باشید که با روش های مختلف می توان ایده ها را طبقه بندی نمود اما بهترین روش در اینجا استفاده از Bubble Diagram می باشد.

بخش گفتاری (Speaking)

این بخش جدید از آزمون تافل دارای شش تکلیف (task) می‌باشد که دو تکلیف آن به صورت مستقل (independent) و چهار تکلیف به صورت تلفیقی است.

بخش گفتاری آزمون تافل دارای قسمت‌های زیر است:

*دو تکلیف مستقل (independent) درباره موضوعات معمولی و آزاد:

شرکت‌کنندگان باید با استفاده از دانش و تجارب شخصی خود در مورد موضوع خاصی توضیح ‌دهند.

*دو تکلیف تلفیقی (integrated) بر اساس خواندن و شنیدن:

این تکالیف شامل یک متن کوتاه و یک صحبت کوتاه می‌باشد. شرکت کنندگان باید اطلاعاتی را که از این دو طریق به‌دست می‌آورند، با هم تلفیق کرده و در پاسخ خود به‌کار گیرند.

*دو تکلیف تلفیقی بر اساس شنیدن یک سخنرانی یا گفتگوی کوتاه:

شرکت کنندگان باید نکات کلیدی موجود در آنچه که می‌شنوند را به‌ طور خلاصه در پاسخ‌هایشان ارائه دهند.

مدت پاسخ‌گویی به هر کدام از تکالیف از 45 تا 60 ثانیه متغیر می‌باشد.

امتیازدهی آزمون

آزمون تافل اینترنتی امتیازی بین صفر و 120 دارد.

امتیاز هر بخش مطابق زیر است:

(0 – 30) Reading –

(0 – 30) Listening –

(0 – 30) Speaking –

(0 – 30) Writing –

Total (0-120) –

 

تفاوت های آزمون تافل اینترنتی با تافل کاغذی و کامپیوتر

آزمون تافل اینترنتی IBT)) بخش جدیدی با عنوان «بخش گفتاری» (یا Speaking) دارد و بخش ساختار (Structure) که در آزمون‌های کتبی و کامپیوتری وجود داشت، حذف شده است. گرامر به‌ طور غیرمستقیم در بخش‌های دیگر این آزمون مورد سنجش قرار می‌گیرد. سخنرانی‌ها و گفتگوها در بخش شنیداری (Listening) طولانی‌تر شده‌اند و خلاصه نویسی (note taking) نیز مجاز است.

در بخش درک مطلب (Reading) نوع سؤالات متنوع‌ تر شده و به‌عنوان مثال از شرکت کنندگان خواسته می‌شود اطلاعات را طبقه‌بندی کنند و یا جدولی را پر کنند. تایپ کردن هم در بخش نوشتاری الزامی است.

 

تافل در ایران

بر طبق داده‌های موجود در اوایل سال 2010، این آزمون در شهرهای آمل ، تبریز، شیراز، ارومیه ،زنجان به صورت اینترنتی، در جزیره کیش و کرج به صورت کاغذی، و در اصفهان و تهران به هر دو صورت برگزار می‌گردد.

 

سوالات متداول داوطلبان

=============

تافل و آیلتس چه تفاوت عمده ای دارند؟

تافل آزمونی است که توانایی داوطلب را در درک و کاربرد زبان انگلیسی با لهجه‌ی امریکایی می سنجد اما در آزمون آیلتس، انگلیسی به عنوان زبان بین المللی سنجیده می شود و بنابراین به عنوان مثال، در قسمت سنجش مهارت شنیدن از لهجه های مختلف انگلیسی استفاده می شود و نه فقط یک لهجه خاص.

 

آیا این آزمون ها فقط برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان است؟

در بیشتر موارد بلی، اما برای موارد دیگری مانند مهاجرت به کشورهای کانادا و استرالیا آزمون آیلتس ضروری است و برای دریافت بورسیه های تحصیلی، استخدام در مراکز دولتی و یا شرکت های بازرگانی ممکن است کسب حد نصاب امتیاز در تافل از شما خواسته شود.

 

متولی برگزاری آزمون‌های آیلتس و تافل در ایران کیست؟

سه مرکز متولی آزمون‌های آیلتس در تهران هستند؛ مرکز عصر دین و دانش (http://ieltsadd.ir )، مرکز تهران آیلتس (http://www.ieltstehran.com ) و دانشگاه آزاد اسلامی (http://ielts.iauset.com ). آزمون تافل را هم خود سازمان سنجش برگزار می‌کند. (ets.sanjesh.org)

 

تافل قدیمی تر است یا آیلتس؟

البته تافل. نخستین آزمون تافل در سال ۱۹۶۴ میلادی برگزار شد اما آیلتس  پدیده جدیدی است که در سال ۱۹۸۹ ابداع شد.

 

این آزمون ها را چه کسانی طراحی می کنند؟

تافل را موسسه آمریکایی ای. تی. اس طراحی می کند و آیلتس کار مشترک دانشگاه کمبریج، بریتیش کانسیل، و یک موسسه استرالیایی است.

 

 آیا امکان دارد کد دانشگاه ها را (اگر تعداد آن ها بیش از 10 دانشگاه باشد) پس از دادن آزمون فرستاد؟

بلی با پرداخت هزینه برای ارسال نمرات به هر دانشگاه.

 

 حداقل چندروز قبل از آزمون باید ثبت نام کرد؟

به علت ثبت نام زیاد آزمون در ماه های نزدیک به deadline دانشگاه ها توصیه می شود از چند ماه قبل برای ثبت نام آزمون اقدام شود. به ویژه در حوالی مهر- آذر

 

 از زمان برگزاری آزمون تا زمان دریافت نتیجه آن چقدر طول می کشد؟

برای آزمون تافل حدودا 12-10 روز و برای آزمون GRE حدودا 15-10 روز.

 

اگر از طریق سایت ETS ثبت نام کنم چگونه می توانم مطمئن شوم که در آموزشگاه شما امتحان خواهم داد؟

پس از ثبت نام ایمیلی (Ticket/Registration Confirmation) از طرف ETS برای شما ارسال می شود که در آن نام تست سنتر که برای شرکت در آزمون انتخاب کردید ذکر شده است.

ایمان یعنی برداشتن قدم اول

وقتی تمام مسیر در تاریکی است.


به وب سایت استاد فرزاد جلالیان خوش آمدید

وب سایت استاد جلالیان به منظور تعامل بیشتر با دانشجویان و معرفی خدمات و آموزش ها برای کاربران راه اندازی شده است. با آموزه های استاد جلالیان ، زبان انگلیسی دیگر سخت و دشوار نخواهد بود.

با ما همراه باشید.

پشتیبانی:  شبانه روزی

آموزش مکاتبه ای

آموزش مجازی

آموزش حضوری