دوره زبان عمومی آزمون ارشد

دوره زبان عمومی آزمون ارشد

428 261 admin

دوره زبان عمومی آزمون ارشد ،توضیحات کلی درباره زبان عمومی کارشناسی ارشد سراسری آزمون زبان کارشناسی ارشد دانشگاههای سراسری به دو بخش زبان عمومی و زبان تخصصی تقسیم بندی می شود. تعداد سوالات آزمون زبان کارشناسی ارشد (اکثر رشته های کارشناسی ارشد ) 30 سوال می باشد که از این تعداد 15 سوال مربوط به زبان عمومی کارشناسی ارشد  و 15 سوال تخصصی می باشد. مباحث مطرح شده در زبان عمومی کارشناسی ارشد در قالب لغت و گرامر می باشد ، که درچند سال اخیر سوالات گرامر زبان عمومی کارشناسی ارشد در قالب  Cloze Tests  کلوز تستو سوالات زبان تخصصی کارشناسی ارشد در قالب درک مطلبReading Comprehension   مطرح می شوند. البته نکته قابل تامل اینکه در متنهای درک مطلب آزمون زبان کارشناسی ارشد نمی توان 100% متنها را در مورد زبان تخصصی همان رشته یافت بطور مثال می توان در یکی از نمونه سوالات زبان ارشد سالهای قبل رشته مدیریت متنی را می توان  یافت که در مورد ماهواره است و هیچ ربطی به مدیریت ندارد یا در سالی دیگر متنی در مورد زیست شناسی! پس میتوان نتیجه گرفت عمده تمرکز دانشجو در آزمون زبان کارشناسی ارشد بایستی بر زبان عمومی کارشناسی ارشد باشد(دانش عمومی از زبان)، در کنار آن واژگان تخصصی رشته مربوطه خود را نیز از یاد نبرد.

دوره زبان عمومی آزمون ارشد

دوره زبان عمومی آزمون ارشد

 

 

ساختار سوالات زبان عمومی در کنکور ارشد

زبان عمومی در سال های اخیر 60 سوال را به خود اختصاص داده است که میان سه گرایش آموزش، ادبیات و مترجمی مشترک است.

۱۰ سؤال نخست زبان عمومی به پرسش های لغت (Vocabulary) و ۵ سؤال بعدی به پرسش های دستور زبان ((Grammar اختصاص می یابد.

سؤالات لغت از یکدیگر کاملاً مستقل و مجزّا هستند، ولی سؤالات دستور زبان به صورت جای خالی در یک پاراگراف متن مشترک تعبیه می شوند که اصطلاحاً Cloze Test نیز نامیده می شود.

تقسیم بندی سوالات بر اساس کنکورهای سال های اخیر:

گرامر: 10 سوال اول

لغت: 20 سوال

کلوز تست: 10 سوال

درک مطلب: 30 سوال

 

بخش لغات زبان عمومی کارشناسی ارشد

براي كسب آمادگي مطلوب جهت پاسخگويي به  بخش لغت زبان عمومی کارشناسی ارشد بايستي داوطلب داراي گنجينه اي از واژگان زبان عمومي باشد. در رابطه با آموزش لغت كتابهاي متعددي نگاشته شده اند اما بهترين كتاب براي شروع كتاب 504 واژه  و پس از آن كتاب لغات ضروري براي تافل essential words for TOEFL  مي باشد.البته ناگفته نماند کتاب 1100 واژه نیز باید بطور کامل مطالعه و فراگرفته شود اما بخاطر داشته باشیم که ترتیب و توالی کتابهای گفته شده رعایت شود.  از آنجاييكه اين كتابها بر مبناي آموزش دادن لغت به شكل پايه طراحي گرديده اند نه بر مبناي ازمون كنكور بنابر اين در طراحي كلي صورت گرفته از سوي” سنجش و دانش ” “تالیف محمد حسن تقی زاده ” اين سه كتاب در قالب يك پك بهمراه تستهاي مربوطه ارائه ميگردد.در اين  بسته ابتدا لغات مربوطه ذكر شده پس از آن جمله نمونه كه آن لغت در آن بكار رفته و در انتهاي هر درس تستهاي مبوط به آن درس آمده است. در انتهاي هربخش تستهاي خود آزمايي ذكر گرديده است. از آنجاييكه در چينش سوالات زبان تعداد 10 سوال به بخش لغت اختصاص يافته اين بخش داراي اهميت زيادي است. در بررسي هاي انجام شده و مقايسه سوالات زبان کارشناسی ارشد در سالهاي اخير به اين نتيجه مي توان دست يافت كه بعضا سوالات زبان  کارشناسی ارشد در سالهاي مختلف تكرار مي شوند. بنابر اين در انتهاي تمامي بخشهاي اين پك نمونه سوالات بخشهاي مختلف زبان اعم از لغت گرامر و درك مطلب رشته هاي مختلف آورده شده است.

بخش گرامر زبان عمومی کارشناسی ارشد

بايد توجه داشته گرامر در حقيقت يادگيري قوانين زبان است به همين دليل يادگيري آن به نسبت از بقيه بخشها راحتتر و شيرين تر مي باشد. اما متاسفانه ديد كلي داوطلبان نسبت به مقوله گرامر زبان عمومی کارشناسی ارشد ديد خوبي نيست چون متاسفانه در دوران تحصيلي اعم از دبيرستان و حتي دانشگاه گرامر را با شيوه اي بي رحمانه آموزش داده اند و همين باعث تاثير گذاري منفي بر روي داوطلبان بوده است.براي ياد گيري گرامر زبان عمومی کارشناسی  ارشد داوطلب بايستي در ابتدا ديد كلي نسبت به گرامر پيدا كند و بداند كه اساسا منظور از سوالات گرامر زبان عمومی کارشناسی  ارشد چيست. بعنوان مثال وقتي گفته مي شود “زمان حال استمراري” منظور چيست؟ وقتي گفته مي شود “فعل كمكي ناقص يا فعل مدال” منظور چيست؟ و پس از آن به شرح نكات پرداخت.تا فرد با زمان مجهول آشنايي نداشته باشد چگونه مي تواند نكات مربوط به صفات مفعولي را درك كند؟

 

بخش درك مطلب زبان عمومی کارشناسی ارشد

مهمترين و امتياز آورترين بخش آزمون زبان كارشناسي ارشد بخش درك مطلب مي باشد. با دانستن اين مطلب كه 50 % سوالات آزمون زبان کارشناسی ارشد در مورد درك مطلب مي باشند درك اهميت اين موضوع ساد ه تر خواهد بود. بر خلاف آنچه كه مورد تصور اكثر داوطلبان كارشناسي ارشد است براي پاسخ دادن به سوالات درك مطلب فقط دانستن زبان تخصصي شرط لازم و كافي نيست. ممكن است داوطلب لغات تخصصي رشته مورد تحصيل خود را بخوبي بداند اما اگر بر تكنيكهاي پاسخگويي به درك مطلب آشنايي نداشته باشد براحتي نمي تواند از عهده اين سوالات بر آيد. سوالات زبان کارشناسی ارشد در اين بخش بدين ترتيب مطرح مي شود كه چند متن كوتاه در آزمون ذكر گرديده و در مورد هر متن سوالاتي مطرح مي شود.سوالات مطرح شده در اين بخش در يك كليشه خاصي طراحي مي گردد كه در ذيل به برخي از اين كليشه ها اشاره مي گردد

الف) اولين نوع سوال درك مطلب سوال “ايده اصلي متن” يا main idea  مي باشد. يعني از داوطلب خواسته مي شود تا بين گزينه ها گزينه اي را انتخاب كنند كه نشان دهنده منظور كلي نويسنده از متن است

ب) سوال بعدي در متن “اطلاعات خاص” يا specific information  است.يعني تست از داوطلب مي خواهد كه با توجه متن داوطلب آن گزينه اي را انتخاب كند كه در متن با يستي به دنبال آن باشد.

ج) نوع ديگر سوال درك مطلب “ارجاع” يا reference  است كه از داوطلب مي خواهد كه مرجع يك اسم را در جمله مشخص كند كه مشهور ترين نوع اين سوالات بخش ضمير است كه مثلا فلان ضمير در متن به كدام اسم بر ميگردد.

د) سوال ديگري كه در بخش درك مطلب ذكر خواهد گرديد “مترادف” يا synonym  مي باشد بدين ترتيب كه زبر يك لغت در متن خط كشيده شده و طراح سوال مترادف لغت را از بين 4 گزينه كه معمولا دو تاي آنها خيلي به هم شبيه هستند از داوطلب مي خواهد. و انواع دیگری از سوالات که در این مجال فرصت پرداختن کامل به آنها نیست.

در خصوص پاسخگويي به اين بخش در آزمون زبان کارشناسی ارشد لازم است تا داوطلب علاوه بر دانستن واژگان تخصصي مربوطه ، به تكنيكهاي پاسخگويي به اين نوع سوالات نيز آگاهي داشته باشد و اين مهم بدون تمرين كه همانا انجام تستهاي درك مطلب زياد مي باشد به دست نخواهد آمد.با تحليل سوالات زبان كارشناسي ارشد رشته هاي مختلف مي توان به اين نتيجه رسيد كه طراح سوال يك رشته خاص لزوما نبايستي تمام متنها را مرتبط با آن رشته خاص طراحي كند و ممكن است در متنهاي خود از رشته هاي ديگر نيز مطالبي را ذكر كند بطور مثال می توان در یکی از نمونه سوالات سالهای قبل رشته مدیریت متنی را یافت که در مورد ماهواره است و هیچ ربطی به مدیریت ندارد یا در سالی دیگر متنی در مورد زیست شناسی. پس به اين نتيجه مهم دست خواهيم يافت كه در اين آزمون بيشتر جنبه عمومي درك از متون مطرح است تا درك لغت تخصصي يك رشته خاص. در انتها یادمان باشد که رمز موفقیت در زبان کارشناسی ارشد تکرار، تکرار و تست است.

 

منابع زبان عمومی

درسنامه:

گرامر: Understanding and Using English Grammar; By Betty S. Azar

لغت:​ 504 + 1100 + Essential Words for TOEFL/ GRE + Vocabulary for College Bound Students + + 601 Words You Need to Know + 3500 Words

ریدینگ : بخش درک مطلب کتاب های GRE + TOEFLسوالات Reading  کنکورهای سال پیش

کتاب تست:

کتاب زبان عمومی (ویژه آزمون مجموعه زبان انگلیسی) مدرسان شریف یا کتاب زبان عمومی مخصوص داوطلبان تخصصی زبان پوران پژوهش

*منابع تست ذکرشده در این قسمت به علت طبقه بندی تست های کنکور سال های پیش و پاسخ های تشریحی موجود در کتاب پیشنهاد شده اند. داوطلب باید توجه کند که در هنگام تست زدن، بررسی پاسخ های تشریحی و تحلیل سوال برای یادگیری مهم تر از پاسخ دادن به سوالات است. بنابراین، در صورت استفاده از هر منبع و یا کتاب تست، به پاسخ ها و توضیحات کتاب توجه شود

*در بحث زبان عمومی، سوالات به صورت تصادفی در نوبت های مختلف پخش می شود. یعنی 15 سوال اول زبان همه گروه هایی که پنج شنبه صبح امتحان دارند، یکسان است. به همین دلیل اگر شما سوالات سال قبل دیگر رشته ها را هم بخوانید، مفید واقع میشود.

*تقریبا در بررسی های انجام شده روی آزمون های سال های گذشته، برخی کلمات هستند که تعداد دفعات تکرار بالایی دارند؛ حتی کلمه ای وجود دارد که در 6 سال اخیر 14 بار تکرار شده است. این یک مزیت برای دانشجوهاست که می توانند سوال های سال های قبل را مطالعه کنند.

 

داوطلبان کارشناسی ارشد بدانند

  • اکثر داوطلبان از این مسئله شاکی اند که باوجود مطالعه ی همه ی درس های گرامر و بلد بودن آن، باز هم در پاسخگویی به سوالات کنکور دچار مشکل می شوند و دائما پیگیر منابع جدید برای یادگیری مجدد گرامر هستند. این دوستان باید توجه کنند که سوالات کنکوری گرامر در اکثر مواقع ترکیبی از دو یا سه مبحث است و هم چنین از نکات خاص گرامر و گاها استثنائات موجود سوال مطرح می شود. بنابراین راه حل این مشکل بررسی تست های سال های پیش کنکور است تا فرد با نوع سوالات و شیوه ی طرح آن آشنا شود. استفاده از یک کتاب زبان عمومی برای کنکور ارشد مجموعه زبان انگلیسی برای این داوطلبان ضروری ست، چرا که تست های کنکور را دسته بندی کرده و در هر فصل بعد از توضیح نکات گرامری و مثال های مختلف برای تفهیم آن ها، تست های مربوطه را آورده است. کتاب ها ی لغت هم در نگاه اول زیاد به نظر می رسد، اما باید توجه شود که بسیاری از لغات در این کتاب ها مشترک بوده و سرعت مطالعه کتاب بعدی بیشتر می شود.
  • از همه این موارد که بگذریم باید به این نکته توجه داشته باشید که منابع خوب را همگان یافته و می خوانند، اما آنچه که باعثمی شود یک نفر رتبه یک و دیگری رتبه 1000 شود، منابع نیستند و تفاوت آنها در نوع برنامه ریزی و شیئوه خواندن ان منابع است. در 3گام تلاش ما بر این است که این اصل مهم را که بسیاری رعایت نمی کنند را به صورت اصولی پیاده سازی این سوالی هست که این روزها خیلی از بچه ها از ما می پرسن و بد نیست، مفصلا در اینجا توضیح بدیم کنیم
  • داوطلبان حتی اگر زبان را خیلی مطالعه نکرده باشند، حتما در جلسه کنکور از سوالات زبان رد نشوند. حداقل به 10 تست نگاهی بیاندازند. در سال های مختلف این اتفاق افتاده که یک تست خیلی ساده طرح شده است. اگر زبان را سه درصد هم بزنند خیلی بهتر از این است که آن را سفید بگذارند.

 

تست زنی برای آمادگی

داوطلبان از زمانی که دامنه لغات شان به یک حد منطقی مثلا 1500 لغت، برسد می توانند تست زدن را هم شروع کنند. در دوره پاییز زمانی مناسبی می تواند برای تست زدن باشد. بچه ها هم می توانند از تست های تالیفی و هم از کنکورهای سال های اخیر استفاده کنند.زدن تست کنکورهای سال گذشته، می تواند داوطلب ها را با نحوه طرح سوال آشنا کند. روندی سوالات نشان داده، طراحان هرچند ممکن است لغت ها را تغییر دهند، اما سلیقه ثابتی دارند. این کمک می کند با بفهمد چه چیزی از آن ها پرسیده می شود و آماده پاسخ گویی باشند.

 

سوالات متداول داوطلبان

==============

من زبانم ضعیف است تا چند درصد امید داشته باشم؟

زبان را چه امروز برای کنکور و چه چهار سال دیگر برای دکتری یا 6 سال دیگر برای موقعیت بهتر کاری باید یاد بگیرید. پس این ترس همیشگی رو کنار بگذارید و از همین فرصت استفاده کنید و شروع کنید. دیگر گذشت آن زمان که می گفتند میانگین زبان زیر 5 هست!! الان بسیاری از رتبه های برتر زبان رو خوب می زنند یا حداقل در سطح متوسط سوالات زبان را پاسخ میدهند.حتما شروع کنید و اگر میدانید که در سطح پایین هستید کتابهای دبیرستان را مرور کنید.همچنین از اهمیت واژگان غافل نشوید.

 روزی چند ساعت مطالعه کنم؟

ظرفیت و استعداد افراد با هم متفاوت است.اما اگر بتوانید هر روز زبان را (مثلا 1 تا 1 و نیم ساعت) با هوشیاری و تمرکز بالا بخوانید قطعا موفق خواهید شد.سعی کنید حتی اگر روزی یک ربع هم شده بخوانید که مطالب را فراموش نکنید و اصله نیفتد.

سوالات زبان عمومی گروه‌های مختلف، فرق دارد؟

خیر؛ مجموعه زبان عمومی توسط طراحانی طراحی می شود که تفاوتی بین رشته و گرایش ندارند. هرسال شش نوبت آزمون برگزار می‌شود (سه روز و روزانه دو نوبت صبح و عصر). فکر می‌کنم این شش سری به صورت واحد طراحی می شود. یعنی طراحان شش سری تست می دهند که به صورت تصادفی در این شش گروه چیده می شود. تقریبا سطح سوال ها در این شش نوبت یکسان است و همه گروه‌هایی که مثلا شنبه صبح امتحان دارند، باید به سوالات مشابه‌ای پاسخ دهند. طراحان از یک مجموعه لغت استفاده می کنند که آن را در گروه های مختلف تقسیم می کنند.

تاثیر زبان در آزمون ارشد چقدر است؟

بحث زبان در هر رشته نسبت به رشته دیگر متفاوت است. سطح زبان دانشجویان بعضی رشته ها ـ بیشتر بچه های انسانی این طور هستند ـ پایین تر است. درصد زبان برای این دانشجوهای می تواند خیلی تاثیرگذار باشد. حتی در داوطلبان رشته های  مهندسی هم فکر می‌کنم میانگین زبان خیلی پایین باشد؛ مثلا در حد 5 درصد. یعنی اگر کسی بتواند درصد زبانش را بالا بزند، تراز خوبی برایش ایجاد می شود که یک مزیت رقابتی هم محسوب می شود.مثلا کسی که زبانش را 85 درصد زده بود، رتبه اش 4 شد. شاید بقیه درس‌هایش را از رتبه های پایین تر هم بدتر زده بود، ولی زبان اختلاف خوبی برایش ایجاد کرد و تراز خوبی برایش آورد.

فرقی هم بین تاثیر سوالات زبان عمومی و زبان تخصصی وجود دارد؟

تاثیر زبان عمومی و زبان تخصصی برابر است. مثلا اگر ضریب زبان برای گرایشی 2 است، هر یک تست زبان عمومی و یک تست زبان تخصصی ضریب یکسانی دارند و نمی توان ارزش‌گذاری کرد. ممکن است کسی بتواند روی زبان عمومی خوب کار کند و کسی هم روی زبان تخصصی خوب کار کند.اما به هر حال شما اگر بتوانید زبان عمومی را خوب کار کنید، جدای از بحث کنکور، برای آینده‌تان هم مفید است. در مرحله بعد زبان عمومی پایه ای برای زبان تخصصی است. یعنی اگر شما به  درک خوبی از گرامر و لغات برسید تا بتوانید تکنیک های Passage زدن را یاد بگیرید می توانید متن های تخصصی را پاسخ دهید. خیلی سخت است که کسی زبان عمومی اش ضعیف باشد و بتوند متن را خوب بزند. در سوالات passage که از زبان تخصصی است از مترادف‌ها سوال می شود که مترادف ها کاملا بحث زبان عمومی است. یا حتی از refers سوال می شود که این کلمه به کدام کلمه بر می گردد که این موضوع در مبحث گرامر است.

داوطلب‌ها از چه زمانی مطالعه زبان را شروع کنند؟

به نظر من منطقی این است که زبان را به صورت ممتد بخوانند. یعنی ممکن است در رشته‌ای بتوان یک درس تخصصی را در تابستان خواند و با یک مرور درپاییز در آن درس موفق شد. اما زبان نسبت به سایر درس ها فرّارتر است. بهتر است روزانه به مدت نیم ساعت ـ برحسب رشته و ضریبی که دارد مرور لغات داشته باشند. بچه ها اگر بتوانند از بهار شروع کنند که خیلی خوب است، وگرنه چیزی که متداول است، باید از تابستان با لغات شروع کنند و دامنه لغات‌شان را در تابستان زیاد کنند. در پاییز هم گرامر را ادامه دهند و آن را تقویت کنند. در این مدت البته مرور لغات هم نباید فراموش شود. بعد از گرامر هم لغات زبان تخصصی و تکنیک های پاسخ دهی به متن را کار کنند. فکر می کنم این روند منطقی ای باشد برای این که زبان را بخوانند.

مشاوره هم در این درس تاثیرگذار است؟

مشاوره در همه بحث ها می تواند تاثیر مثبت داشته باشد. چون منابع زبان زیاد است، خواندن کتاب های مختلفی که دامنه لغات را افزایش دهند مفید خواهد بود. در درس زبان سردرگم شدن بین منابع مختلف، برخلاف درس های تخصصی دیگر، خیلی لطمه ای وارد نمی کند. اما اگر بچه ها بتوانند از کتاب های مختلف لغات را جمع آوری کنند؛ به خصوص لغاتی که زیاد تکرار شده است، می تواند مفید باشد.

در بحث مشاوره هم، مشاور می تواند در انتخاب منبع، روند خواندن و استفاده از تکنیک‌های مختلف به داوطلبان کمک کند.

منابع زبان عمومی را نام می برید؟

منابع در بحث واژگان و گرامر متفاوت هستند. منابع زیادی از واژگان ارشد در بازار موجود است. اگر به عقب‌تر برگردیم کتاب‌ 504 به نوعی مرجع بود، ولی چون سوال‌ها مشخص و تکراری شد، طراحان به سمت منابع جدید رفتند. مثلا کتاب essential word for the TOEFL  یا لغات ضروری تافل بود. این کتاب 450 لغت دارد و درس بندی شده است و برای هر لغت هم مثال دارد که بسیار مفید است. الان کمی منابع گسترده تر شده و لغت ها از کتاب های تافل طرح می شوند.

کلاس های آمادگی چه طور؟

بسته به سطح زبان هر داوطلب، کلاس های آمادگی می تواند مفید باشد. کلاس  در همه درس ها  مانند یک کاتالیزور است؛ یعنی روند یادگیری را تسریع می کند و هدف می دهد. همچنین کلاس می تواند شما را در رسیدن به هدف تشویق کند و با دیدن رقبای تان که از جلسه قبل تا الان توانسته اند این مقدار لغت را بخوانند و شما عقب افتاده اید یا جلو هستید به شما انرژی دهد. کلاس می‌تواند به شما یک روند منطقی ارائه کند و شما را در جو نگه دارد. کلاس به کسی که زبانش ضعیف است کمک بیشتری می کند

ایمان یعنی برداشتن قدم اول

وقتی تمام مسیر در تاریکی است.


به وب سایت استاد فرزاد جلالیان خوش آمدید

وب سایت استاد جلالیان به منظور تعامل بیشتر با دانشجویان و معرفی خدمات و آموزش ها برای کاربران راه اندازی شده است. با آموزه های استاد جلالیان ، زبان انگلیسی دیگر سخت و دشوار نخواهد بود.

با ما همراه باشید.

پشتیبانی:  شبانه روزی

آموزش مکاتبه ای

آموزش مجازی

آموزش حضوری