دوره GRE – آزمون GRE

دوره GRE – آزمون GRE

570 320 admin

دوره GRE‌

آزمون GRE‌ مخفف Graduate Record Examination است و در واقع آزمون سنجش توانایی تحصیلی متقاضیان تحصیل در مقاطع عالی تحصیلی بوده و ۳ موضوع: مهارت محاسبات ریاضی، درک مطلب و هم چنین مقاله نویسی را می سنجد.

بسیاری از دانشگاه های جهان جهت پذیرش در سطوح تحصیلات تکمیلی ( فوق لیسانس و دکتری) نتایج آزمون GRE  درا مطالبه می نمایند،زیرا GRE یک آزمون توان سنجی و ارزیابی از میزان آمادگی داوطلبین برای شرکت در دوره تحصیلات تکمیلی است و هر دانشگاهی با توجه به رشته های تحصیلی و میزان متقاضیان خود در هر رشته تحصیلی، شرایط مختص خود را اعلام می نماید. برخی دانشگاه ها فقط شرکت در آزمون GRE را مطالبه می کنند و امتیازی را تعیین نمی نمایند. برخی دیگر فقط نتایخ برخی از بخش های آزمون را مطالبه می نمایند. یعنی ممکن است فقط نمرهQuantitative  و یا Verbal  و یا هر دو و یا همه بخش های آن را مطالبه نمایند. بنابراین قبل از

 

ساختار آزمون GRE TEST

آزمون  GRE به دو شکل Subject و  General برگزار می گردد.

آزمون GRE Subject

آزمون GRE Subject TEST از دروس تخصصی رشته‌های خاص مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روان شناسی تشکیل شده و به داوطلبان این رشته‌ها کمک می‌کند تا بیش از پیش خود را متمایز کنند. اگر در این رشته‌ها تحصیل می‌کنید باید وب سایت دانشکده مورد نظر را بررسی کنید تا از لزوم شرکت در این آزمون با خبرشوید. این نوع امتحان GRE بیشتر از این مورد توجه ما قرارنمی گیرند.

این آزمون علاوه بر نیاز به سطح زبان انگلیسی خوب به دانش خوب از رشته مورد نظر هم نیاز دارد. تا اینجا به این سوال پاسخ داده شد که آزمون  GRE Subject چیست ؟ اما دانستن این نکته نیز که چه موسساتی این آزمون را قبول دارند نیز بسیار مهم است.  بیش از هزاران موسسه ، مدرسه ، دانشگاه و … در سراسر دنیا این آزمون را برای استخدام و یا ادامه تحصیل از متقاضیان طلب می کنند. اگر چه داشتن آزمون GRE Subject  به تنهایی نمی تواند بسیار موثر باشد و همیشه در کنار این مدرک مدارکی همچون آیلتس یا تافل نیز مفید است.

زمان آزمون GRE Subject حدود ۲ ساعت و ۵۰ دقیقه می باشد و همه آزمون در یک جلسه برگزار می شوند. این آزمون زبان جزو معدود آزمون هایی است که امتیاز منفی دارد. معمولا هر چهار پاسخ نادرست یک پاسخ صحیح شما را از بین می برد. پس اگر بین چهار گزینه شک داشتید به این نکته نیز توجه کنید.

 

آزمون GRE Subject در رشته های زیر برگزار می شود

رشته بیو شیمی ، زسیت شناسی سلولی مولکولی، رشته زیست شناسی، رشته شیمی، رشته ادبیات زبان انگلیسی، رشته ریاضیات ،رشته فیزیک، رشته روان شناسی

آزمون GRE

آزمون GRE General

آزمون اصلی که آن را به عنوان GRE می‌شناسیم GRE General TEST  است که هر هفته در سنترهای مختلف و شهرهای مختلف ایران به صورت منظم و کامپیوتری برگزارمی‌شود. از این نظر دست شرکت کنندگان در انتخاب زمان و مکان مناسب باز است و می‌توانند زمان کافی برای آماده‌سازی قبل از این آزمون برای خود در نظر بگیرند.

آزمون GRE General از سه بخش Verbal ، Analytical Writing و Quantitative تشکیل شده است

 

                           در جدول زیر ساختار بنیادین  آزمون تشریح شده است:
ساختار آزمون GRE
مدت زمان آزمون 4 ساعت می باشد و این زمان شامل یک دقیقه زمان استراحت بین هر بخش و نیز 10 دقیقه زمان استراحت بین بخش 3 و 4 می باشد. مدت زمان آزمون GRE
برای هر یک از بخشهای Verbalو Quantitativeمقیاس امتیازات از 130 شروع و به 170 ختم می شود.ولی برای بخش Writing  مقیاس امتیازات از صفر تا 6 می باشد . مقیاس نمره دهی آزمونGRE
ساختار MST یا آزمون چند لایه

امکان رفت و برگشت به هر سوالی از سوالات در هر بخش .

تازمانی که بخشی را ترک نکرده و وارد بخش دیگر نشده اید می توانید به همه سوالات در همان بخش که هستید به دفعات مکرر رجوع کنید و سوالاتی را که پاسخ نداده اید پاسخ داده  و یا سوالات پاسخ داده شده را اصلاح نمایید.

فرمت آزمون GRE
آزمون دارای 6 بخش مجزا که هر بخش زمان اختصاصی خود را دارد و با ترک هر بخش قبل از اتمام زمان آن دیگر امکان بازگشت به آن بخش را نداشته و هیچ زمانی برای شما در بخش بعدی ذخیره نخواهد شد. تعداد بخش های آزمونGRE
 

یک دقیقه بعد از اتمام هر یک از بخش ها زمان استراحت در نظر گرفته شده است چنان چه مایل به استفاده از این زمان نباشید میتوانید سریعاً وارد بخش بعدی شوید ویا برای استفاده از زمان فقط منتظر می نشینید تا پس از سپری شدن زمان استراحت یک دقیقه ای بخش بعدی آزمون خود را آغاز نمایید یک زمان استراحت 10 دقیقه ای بین بخش های 3 و 4  آزمون وجود دارد که اگر بخواهید می توانید از این فرصت استفاده نمایید .

مدت استراحت و تنفس درآزمون GRE
بخش نخست آزمون شامل 2 نگارش تحلیلی تحت عنوان : تحلیل موضوع و تحلیل مجادله ای (یا انتقادی ) است. نگارش تحلیل Analytical writing
شامل دو بخش 30 دقیقه ای هربخش دارای 20 سوال می باشد. استدلال کلامی

Vocab Analysis

2 بخش 35 دقیقه ای با 20 سوال می باشد ، در این بخش امکان استفاده از ماشین حساب را دارید. استدلال کمی و عددی

Quantitative analysis

 

 

 

توضیحات ساختار آزمون

Analytical Writing

اولین بخش سؤالاتAnalytical Writing Assessment هستند که باید دوwriting مختلف بنویسید و در آن‌ها به تحلیل‌های منطقی بپردازید که متفاوت با آزمون‌های TOEFL و IELTS هستند. برای نوشتن هر کدام از این writing ها ۳۰ دقیقه فرصت  دارید.

این بخش نمره ای از ۶ دارد که به صورت نیم نمره ای تغییر می کند.

رایتینگ  Issueدر این رایتینگ یک سوال از شما پرسیده می شود و شما باید پاسختان را در ۳۰ دقیقه تایپ کنید. رایتینگ Issue دقیقاً شبیه رایتینگ Independent آزمون تافل یا رایتینگ Task 2 آزمون آیلتس است.رایتینگ Argumentاین رایتینگ با همه رایتینگ هایی که شاید تا حالا در آزمون هایی مثل تافل و آیلتس نوشته اید فرق دارد. در Argument به شما یک پاراگراف داده می شود که در آن نویسنده یک سری شواهد ارائه کرده و بعد از یک سری استدلال، یک نتیجه گیری ارائه کرده است. حالا شما باید چه کاری انجام بدهید؟ شما باید به استدلال های نویسنده و نتیجه گیری آن ایراد بگیرید.

 

Verbal Reasoning

کلمه Verbal به معنی کلامی و مرتبط با واژه ها و افعال است. در این بخش از آزمون GRE دامنه لغت و درک مطلب شما سنجیده می شود. تا August سال ۲۰۱۱ آزمون جی آر ای به شدت روی دامنه لغت تمرکز داشت و برای گرفتن یک نمره خوب در آزمون باید تعداد زیادی لغات و مترادف ها و متضاد ها آنها را به طرز زجر آوری حفظ می کردید. اما بعد از August سال ۲۰۱۱ نسخه جدیدی از آزمون طراحی شد که در آن درک مطلب و مهارت متن خوانی از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار شد. این آزمون ابتدا Revised GRE نام داشت و اخیراً بعد از اینکه اعتبار آخرین مدرک های نسخه قدیمی جی آر ای تمام شد،  ETS این آزمون را دوباره همان GRE می نامد، بدون صفت. Revised

در ابن بخش سوال های متنوعی از جمله سوال های جای خالی، سوال های مترادف، و سوال های درک مطلب خواهید داشت.

بخش وربال همان بخششی است که دانشجویان آن را به عنوان تست زبان می‌شناسند و در واقع توانایی‌های تحلیل زبانی فرد را مورد سنجش قرار می‌دهند که یک رشته فلسفی بسیار مهم در قرن بیستم میلادی می‌باشد. این بخش مجموعه‌ای از سوالات جاخالی با عنوان‌های  Text Completion و Sentence Equivalence و همچنین بخش درک مطلب یا Reading Comprehension را شامل می‌شود. دو مجموعه سؤال ۲۰ تایی که هر کدام ۳۰ دقیقه زمان برای پاسخ‌گویی دارند را پیش رو دارید.

این بخش نمره ای بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ دارد و نمره ها به صورت ۱ نمره ای تغییر می کتند

 

Quantitative Reasoning

بخش کوانت توانایی تحلیل کمیتی یا ریاضی فرد را موردسنجش قرار می‌دهد، مباحث سؤالات چندان دشوار نیست. ولی مجدداً سعی می‌شود با ایجاد پیچیدگی‌های زبانی و منطقی، انعطاف پذیری ذهن فرد مورد ارزیابی قرار گیرد. سرفصل‌های این بخش شامل جبر، آمار و احتمالات، هندسه و … می‌باشد که خود در قالب‌های مختلف مانند Quantitative Comparison  یا مقایسه و سوالات حلمسئله که جواب ممکن است به صورت وارد کردن عدد، چندگزینه‌ای یا چند جوابی باشد مورد سؤال قرار می‌گیرند. دومجموعه سؤال ۲۰ تایی که هر کدام ۳۵ دقیقه زمان برای پاسخ‌گویی دارند را پیش رو دارید.

طبق توضیحات بالا شما باید در یک ساعت دو رایتینگ بنویسید، در یک ساعت دیگر به ۴۰ سوال وربال پاسخ بدهید و در ۷۰ دقیقه دیگر هم به ۴۰ سوال ریاضی پاسخ بدهید. همانطور که می بینید، مجموع نمره های بخش های وربال و ریاضی عددی بین ۲۶۰ تا ۳۴۰ است. اغلب دانشگاه ها برای مجموع این دو نمره مینیمم قرار می دهند.

این مینیمم معمولاً نمره ای در حدود ۳۰۰ است.   ریاضی جی آر ای از ریاضی دبیرستان رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک هم بسیار آسان تر است. البته چند تا از موضوعات موجود در ریاضی GRE در دبیرستان های ما معمولاً تدریس نمی شوند، اما در کل سطح آن آنقدر بالا نیست که خیلی از دانشجو ها فکر می کنند. برای گرفتن نمره بالا در ریاضیات جی آر ای شما باید سرعت عمل خوبی داشته باشید. شاید خیلی از سوال های بخش کوانت جی آر ای سخت نباشند، اما گرفتن نمره بالا در این بخش مستلزم تمرین و کسب مهارت است.

در بخش ریاضیات شما به یک ماشین حساب هم دسترسی دارید و می توانید از آن برای انجام محاسبات خودتان استفاده کنید. البته، اگر واقعاً می خواهید نمره خوبی بگیرید، من توصیه نمی کنم چندان به این ماشین حساب وابسته باشید.

 

چگونه در آزمون GRE موفق شویم؟

در این قسمت، نکات مناسبی را برای موفقیت در آزمون GRE معرفی می کنیم:

 

 • ریاضیات مطرح شده در دوران دبیرستان نقش مهمی را آزمون GRE ایفا می کند.

اگر شما نیز در قسمت های مختلف بخش quantitative دچار مشکل هستید، بدانید که در این مشکل تنها نیستید چرا که بسیاری از متقاضیان آزمون GRE از این مباحث ریاضی فاصله ی زیادی داشته اند. بنابراین یک گزینه مناسب رجوع به این مطلب و مرور دروس هندسه یا جبر دوران دبیرستان است. این دروس از پایه های درس های دانشگاهی هستند در حالی که یافتن دوره هایی که صرفا به این در مقوله ی مهم بپردازد، امری دشوار است. برای غلبه بر این امر می بایست به این دست مباحث مطرح شده در دوران دبیرستان بازگشتند و آنها را مرور نمایند.

 

 • به عنوان یک شرکت کننده در آزمون GRE، حتی هنگام خواب نیز دیکشنری زبان انگلیسی خود را کنار نگذارید!

در حالی قسمت quantitative در آزمون GRE خیلی پیشرفته تر از آزمون SAT نیست و آشنایی با مفاهیم ریاضی دبیرستان و تسلط بر آن ها می تواند منجر به کسب نمره ای مناسب در این قسمت شود، ولی در قسمت های verbal آزمون GRE ، به زبان انگلیسی نیاز ویژه ای خواهید داشت. به عنوان مثال دامنه ی لغات به کار رفته در آزمون SAT بسیار آسانتر از لغات انگلیسی آزمون GRE می باشد.و نیاز است که همه قسمت این آزمون را به درستی مطالعه کنید تا به نتیجه ای دلخواه برسید، که این امر خود تاکیدی است بر اهمیت زبان انگلیسی.

 • در صورت امکان و تامین هزینه، می توانید در دوره های آمادگی آزمون GRE که توسط موسسات مختلف برگزار میب شود نیز شرکت نمایید.

چرا که با آزمون GRE مهارت های مورد نیاز شما در طول دانشگاه سنجیده می شود و از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین انجام سرمایه گذاری در رابطه با آن و شرکت در کلاسهای آمادگی آزمون GRE به عنوان یک سرمایه گذاری مطلوب تلقی می شود. تغییر طرز نگاهی به مسائل مختلف چیزی نیست که یک شبه به وست آید و نیازمند صرف انرژی در زمان در کنار داشتن مربیان خوب و بهره مندی از دانش و تجربه ی آنان است.

 

 • حتی اگر دامنه ی لغاتتان بسیار مناسب بوده، مهارت های نگارشی تان و دیگر مهارت های مورد نیاز در آزمون GRE شما نیز بسیار مطلوب باشند.

تا زمانی که شرایط و محیط آزمون قرار نگیرید نمی توانید تسلط کامل داشته باشید و نمره ی مناسب کسب کنید. بنابراین در صورت امکان در آزمون های آزمایشی شرکت کنید تا با جو آزمون GRE و نحوه ی زمانبندی تان در مقابله با این آزمون آشنا شده و خود را با آنها تطبیق دهید.

 

اما به هر حال  GREچه فایده ای دارد؟

خیالی ها معتقدند که این آزمون فایده زیادی ندارد و فقط وقت داوطلبان را تلف می کند و در نهایت آن ها نمی توانند نمره خوبی کسب کنند. اما در واقع، با وجود دشواری این آزمون که اتفاقا اینترنتی هم برگزار می شود مانند TOEFL  IBT، این آزمون فوایدی دارد که به طور خلاصه عبارتند از:

 

 • تمام مطالب ریاضیاتی که در دبیرستان با آن آشنا شدید برای شما مرور می شود.
 • معادل انگلیسی تمام قواعد ریاضی، فرمول ها، شیوه های حل مساله، اسامی اشکال ریاضی و امثالهم را فرا خواهید گرفت. که احتمالا در ادامه تحصیل با آن در متون علمی رو به رو خواهید شد.
 • هزاران کلمه انگلیسی پر کاربرد در متون آکادمیک را در طول فرآیند آمادگی برای آزمون یاد خواهید گرفت.
 • شیوه های درک مطلب و تحلیل منطقی را فراخواهید گرفت و این قضیه، تاثیر زیادی در درک مطلب حرفه ای و سریع شما در دوران تحصیل خواهد داشت.
 • شیوه های مقاله نویسی عمومی را از ساختار، فرم، شیوه پرداخت به موضوع و نتیجه گیری منطقی، یاد می گیرید.
 • شیوه های مقاله نویسی تحلیلی و انتقادی را که در بخش دوم آزمون مطرح می شود، فرا خواهید گرفت و این مساله برای رشد فکری و قدرت مقاله نویسی شما در کورس های دانشگاهی، موثر خواهد بود

 

 

در آزمون GR  داوطلب چه نمره ای باید گرفت؟

داوطلبان در پاسخ این پرسششان که چه نمره ای باید از آزمون GRE بگیرند با دو پاسخ مواجه می شوند: یکی اینکه بستگی به رشته دارد و دومی اینکه هر چقدر بالاتر بهتر!. سپس به عنوان مثال نمرات GRE پذیرفته شدگان در چند رشته مختلف در چند دانشگاه معتبر امریکایی را می آوریم. با این یاداوری که نمره Verbal  که به اختصار با V  و Quant که به اختصار با Q نشان خواهیم داد بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ قرار می گیرند و میانگین انها هم چیزی ما بین ۱۵۰ تا ۱۵۲ است. نمره  Analytical writing  که به اختصار با AW نشان داده میشود از ۰ تا ۶ است و میانگین آن ۳/۵.

حد نصاب نمره تست GRE  Score) GRE 200-990) بوده و دانشگاههای مختلف حد نصاب نمره GRE متفاوتی را جهت ارزیابی سطح علمی متقاضیان و اعطای پذیرش تحصیلی تعیین می کنند.متقاضی می بایستی قبل از آزمون با دانشگاههای مورد نظر خود که قصد پذیرش تحصیلی از آنها را دارد تماس گرفته و از حد نصاب قابل قبول نمره GRE توسط آن دانشگاه آگاهی داشته باشند.

برای مثال:

در رشته های مهندسی میانگین نمره پذیرفته شده ها در دانشگاه برکلی:

V: 161

Q: 162

و برای هاوارد:

V: 161

Q: 165

AW: 4.3

 • GRE با مجموع زیر ۳۰۰: حتما دوباره امتحان بدهید.
 • GRE بین ۳۰۰ تا ۳۱۰: می توانید ریسکش را بپذیرید اما توصیه می کنم که شما هم دوباره امتحان بدهید.
 • GREبا مجموع مابین ۳۱۰ تا ۳۱۵: در محدوده معقولی هستید. احتمالا بر اساس نمره GRE بهانه ای برای رد کردنتان نباید داشته باشند. سعی کنید بقیه مدارکتان مانند توصیه نامه ها یا CV تان به بهترین شکل ممکن آماده شده باشد.
 • . GRE ۳۱۵ به بالا: شانس خوبی دارید و بالای میانگین قرار گرفتید. توصیه می کنم حتما روی بقیه مدارکتون با وسواس کار کنید چون امکان داره پذیرش شما رو ۲۰-۳۰ مرتبه از لحاظ ranking دانشگاهی بهبود ببخشه.

در آخر باید یادآوری کنم که در عین حالی که نمره GRE مهمترین قسمت application package شماست به تنهایی نمی تواند باعث پذیرش گرفتن شما شود. بنابراین اطلاعات بالا نباید به غلط تفسیر شوند. (مثلا اینکه در صورت گرفتن نمره ۳۱۵ یا بالاتر حتما انتظار پذیرش داشته باشید)

 

بخش های بدون نمره GRE

در آزمون جی آر ای، دو بخش هم هست که نمره ندارند:

بخش Unscored بخش Research

بخش unscored یک سری سوال وربال یا ریاضی است که ممکن هست در هر جایی بین مجموعه سوال های وربال و ریاضی بیاید. پس، شما نه از نوع سوال ها (وربال یا ریاضی) و نه از محل سوال ها اطلاعی ندارید. توصیه می کنم به هیچ وجه سعی نکنید حدس بزنید. مثلاً اگر یک ست سوال ریاضی خیلی سخت یا خیلی ساده بود، فکر نکنید حتماً Unscored است و مهم نیست چطور به آن سوال ها پاسخ بدهید.

بخش دومی که نمره ندارد به Research معروف است. این بخش همیشه در انتهای آزمون می آید و به شما گفته می شود که این بخش Research است و نمره آن در نمره آزمون شما تاثیری ندارد. پس عملاً مهم نیست در بخش Research چه کار می کنید. البته هر آزمون جی آر ای فقط یک مجموعه سوال بدون نمره خواهد داشت. پس اگر شما در آزمونتان بخش Research داشته باشید دیگر بخش Unscored را نخواهید دید.

 

قابلیت حذف نمره تست GRE  

در پایان برگزاری امتحان GRE از متقاضی پرسیده می شود که در صورت تمایل می تواند نمره تست خود را کنسل در نظر گرفته و برای هیچ مراکز آموزشی ارسال نگردد. در صورت کنسل نمودن تست GRE   خود متقاضی نیز از علمکرد و نمره تست خود اطلاع پیدا نخواهد کرد و در نمره تست GRE مذکور در پرونده امتحان متقاضی نیز ثبت نمی گردد. امکان کنسل نمودن نمره تست GRE در روزهای بعد امکان پذیر نبوده و قابل گزارش و ارسال می باشد.

 

نحوه ارسال نمره تست GRE برای دانشگاه و مراکز آموزشی

در هنگام ثبت نام آزمون GRE بدون پرداخت هزینه اضافه بر ثبت نام GRE می توانید اسامی چهار دانشگاه را جهت گزارش نمره تست GRE ذکر نمایید. همچنین متقاضیان می توانند درخواست نمایند که نمره تست GRE آنها در آن زمان برای هیچ دانشگاهی ارسال نگردد.

در صورت نیاز متقاضی به ارسال نمره تست GRE به بیش از چهار دانشگاه  (ASRs) می توانند از طریق درخواست خود را از طریق آنلاین،تلفن،ایمیل و یا فکس ارسال نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به لینک زیر مراجعه نمایید. هزینه ارسال نمره تست GRE برای هر دانشگاه $۲۵ می باشد. علاوه بر ارسال نمره تست GRE برای مراکز آموزشی و دانشگاههی امکان ارسال برای کارفرما نیز امکان پذیر می باشد. اطلاعات بیشتر در این خصوص را در لینک زیر مشاهده نمایید.

 

 

چه کسانی حتما GRE  بگیرند؟

این سوال مهمی است. اساسا چه کسانی نیازمند دریافت مدرک آزمون GRE و حتی GMAT‌ هستند؟ آیا برای دانشگاه های اروپا نیز باید GRE داشت؟ آیا کسانی که می خواهند برای ادامه تحصیل به اروپا و آسیا و حتی اقیانوسیه بروند نیز بهتر است در این آزمون شرکت کنند؟ آیا کسانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در بهترین دانشگاه های قاره سبز تحصیل کنند و بورس بگیرند نیز، این مدرک را نیاز خواهند داشت؟‌ آیا همه دانشگاه های آمریکا و کانادا نیازمند جی آر ایی هستند؟

خوب برای پاسخ به این پرسش های مهم باید عرض کنیم که اساسا، اکثر قریب به اتفاق دانشگاه های آمریکا، برای مقطع های مختلف تحصیلی از جمله کارشناسی ارشد و دکترا، از متقاضیان اپلای، مدرک GRE را درخواست می کنند. البته دانشگاه هایی هم وجود دارد که بر اساس قواعد admission’s requirements های خود، از متقاضیان تحصیل، مدرک جی آر ایی را درخواست نمی کنند که البته این کالج ها و دانشگاه ها تعداد زیادی نیستند. البته در کانادا، دانشگاه هایی بیش تر از ایالات متحده وجود دارد که برای اپلای، نیازی به ارائه GRE نیست.

برای اپلای در مقاطع مختلف تحصیلی در قاره سبز نیز، اصولا مدرک جی آر ایی نیاز نیست و حتی برای بورس نیز، داشتن این مدرک معمولا ذکر نمی شود. اما به هر حال افرادی که این مدرک را در اختیارداشته باشند و نمره بالایی هم در آن کسب کرده باشند، شانس پذیرش تحصیلی با بورس آن ها افزایش خواهد یافت. چرا که پذیرش و بورس در مقطع دکترا، بسیار رقابتی است و short list ها با برررسی دقیق رزومه داوطلبان صورت می گیرد.

ما برای مقطع کارشناسی ارشد در قاره سبز وحتی آسیا، اصلا نیازی به داشتن چنین مدرکی نیست و شاید داشتن آن هم خیلی برای دانشگاه ها برای اعطای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد به متقاضیان، اهمیت چندانی نداشته باشد. مگر این که شما بخواهید در یکی از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا تحصیل کنید که ان وقت اوضاع فرق می کند.

برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در نیوزلند و استرالیا نیز، معمولا داشتن این مدرک از داوطلبان درخواست نمی شود، اما به هر حال داشتن آن شاید به عنوان امتیاز رقابتی (competitive advantage) برایapplication   شما در فرآیند پذیرش و بورسیه (scholarship) تلقی شود، گر چه نه شرط لازم است و نه شرط کافی.

 

یک تصور غلط در جی آر ای

قبل از هر چیز بهتر است یک موضوع را کاملا شفاف سازی کنم. اینکه برخی می گویند مطالعه برای جی آر ای ارزش ندارد کاملاً اشتباه و نشانه بی تجربگی آنها است.

 • گرفتن نمره بالا در وربال آزمون GRE امکان پذیر نیست و یا بسیار دشوار تر از آن است که ارزشش را داشته باشد.

اگر شما اهمیت نمره بالا در این آزمون و تاثیر غیر قابل وصف آن را در گرفتن پذیرش و فاند (بخصوص از دانشگاه های آمریکا و کانادا) درک کنید، دیگر به این حرف ها گوش نخواهید کرد و از یادگیری لغات لذت خواهید برد!. ( لذت را نمی توانم صد در صد تضمین کنم و کاملا به شخصیت شما بستگی دارد، اما گارانتی می کنم از میزان زجر و عذاب آن کاسته خواهد شد!) به خصوص در نوع جدید آزمون جی آر ای یا همان Revised GRE دیگر مثلاً نیازی به حفظ کردن ۵۰۰۰ لغت نیست و باید توانایی خود را در درک مطلب بالا ببرید.

منظورم این نیست که دیگر لغت اهمیت ندارد و بدون داشتن دامنه لغت خاص این آزمون می توانید نتیجه خوبی در آن کسب کنید. بلکه با حذف شدن سوالات متضاد ومترادف و تغییر برخی دیگر از سوالات بخش وربال آزمون جی آر ای، نیازی نیست دیگر به همان مقدار قبل لغت بدانید. هرچند، هرچه دامنه لغات شما وسیع تر باشد مسلماً اوضاع بسیار بهتری خواهید داشت، اما با توجه به میزان زمانی که اغلب دانشجویان متقاضی آزمون جی آر ای دارند (بسیاری از آنها درگیر آزمونی مثل تافل یا آیلتس و احیاناً روند اخذ پذیرش و چاپ مقاله و از این کارها هستند)  نکته ای که اهمیت دارد این است که حفظ کردن این همه لغت برای آزمون جدید جی آر ای به هیچ وجه بهینه نیست.

در آمادگی برای آزمون جی آر ای جدید شما باید میان میزان لغاتی که قصد دارید یاد بگیرید و میزان مطالعه متون یک نسبت خاص برقرار کنید. دو فاکتور مهم تعیین کننده این نسبت خاص عبارتند از نمره مد نظر شما و مقدار زمان در دسترس.

نمره  این بخش از ۱۳۰ تا ۱۷۰ با تغییرات یک نمره ای می باشد.

 

آزمون GRE چه تفاوتی با IELTS و TOEFL دارد؟

برخی از افراد تصور می‌کنند که تست GRE مانند IELTS و TOEFL یک تست زبان است. این یک تصور غلط است و اگراین‌طور بود همان تست‌ها کافی بودند و آزمون GRE اضافه به شمار می‌رفت. آزمون GRE در واقع یک تست منطق است و توانایی‌های تحلیلی شما را مورد آزمون قرار می‌دهد. اهمیت این کار چیست؟

اولاً از کسی که قصد ورود به مقطع ارشد و دکترا را دارد انتظارمی‌رود یک سری از توانایی‌های منطقی را کسب کرده باشد و بتواند استدلال‌های مختلف را حلاجی کرده، ایرادهای آن را درآورده و یک متن انتقادی (Critical) به هر موضوع علمی بنویسد. پس در واقع آزمون GRE این توانایی ها فرد را قبل از ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی (Graduate Schools) و مدارس کسب و کار (Business Schools) مورد ارزیابی قرارمی‌دهد.

ولی GRE واقعاً چه چیزی را اندازه‌گیری می‌کند؟ توانایی شما برای رویارویی با آزمون GRE. به نظر عجیب می‌آید، ولی این موضوع یعنی شما باید بلد باشید خوب از پس امتحان GRE برآیید.  باید استراتژی‌های مناسب برای رویارویی با هر سؤال و پاسخ دادن به هرکدام را به خوبی یاد گرفته باشید.

 

ایمان یعنی برداشتن قدم اول

وقتی تمام مسیر در تاریکی است.


به وب سایت استاد فرزاد جلالیان خوش آمدید

وب سایت استاد جلالیان به منظور تعامل بیشتر با دانشجویان و معرفی خدمات و آموزش ها برای کاربران راه اندازی شده است. با آموزه های استاد جلالیان ، زبان انگلیسی دیگر سخت و دشوار نخواهد بود.

با ما همراه باشید.

پشتیبانی:  شبانه روزی

آموزش مکاتبه ای

آموزش مجازی

آموزش حضوری